Poznaj wilgotny, lekki i orzeźwiający tort cytrynowy z mascarpone oraz kremu cytrynowego. Tort jest bardzo prosty w zrobieniu – idealny na niedzielne popołudnie. Zachwyca gości smakiem i kolorami.
Ostatnio zrobiłam krem lemod crud, który bardzo mi posmakował. Postanowiłam na jego bazie przyrządzić pyszny deser w sam raz na niedzielę. Tort cytrynowy pięknie wygląda na stole i smakuje każdemu. Zachwyca kolorami po przekrojeniu. Lekki i orzeźwiający smak cytrynowy przełamuje stereotyp ciężkiego tortu. Goście chwalą smak i pytają o oryginalny, żółty krem 🙂
Tort cytrynowy – składniki:
Szklanka to pojemność 250 ml. Podane składniki są na tortownicę o średnicy 24 lub 26 cm.
Biszkopt z 6 jaj:
- 210 g mąki pszennej tortowej (1,5 szklanki)
- 6 jajek (rozmiar L w temperaturze pokojowej)
- 1,5 płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia
- 3/4 szklanki cukru (165 g)
- szczypta soli
Poncz do nasączenia biszkoptu:
- pół szklanki wody
- 2 łyżeczki cukru pudru
- 3 łyżki soku z cytryny
Krem śmietanowy z mascarpone:
Zarówno serek mascarpone, jak i śmietanka muszą być koniecznie mocno schłodzone w lodówce. Miska, w której będziemy miksować składniki na krem, też musi być schłodzona.
- 250 g serka mascarpone (mocno schłodzony)
- 750 ml śmietanki kremówki 36% (mocno schłodzonej, ewentualnie 30%)
- 6 łyżek cukru pudru
Krem cytrynowy:
- 3/4 szklanki soku z cytryny (u mnie 4 sztuki)
- 3/4 szklanki (130 g) cukru pudru
- 100 g masła ekstra 82 % tłuszczu (pół kostki)
- 2 jajka (rozmiar L)
- 1 żółtko
- otarta skórka z 1 cytryny
Szczegółowy opis wykonania https://ania-gotuje.pl/przepis/lemon-curd/ (podaję 2 metody).
Dodatkowo:
Na wierzch tortu kładę gotowe beziki (jak na zdjęciu 6 sztuk) lub plastry cytryny. Boki oprószam wiórkami kokosowymi (1 – 2 garści).
Sposób wykonania tortu cytrynowego z mascarpone
Do przygotowania tortu potrzebować będziemy przede wszystkim: kilku większych misek, miksera, szpatułki lub rózgi kuchennej, tortownicy o średnicy 24 lub 26 cm, piekarnika.
Zanim przystąpisz do robienia tortu, koniecznie przeczytaj cały opis. Dzięki temu zaplanujesz poszczególne kroki. Przykładowo krem lemod crud możesz zrobić kilka dni wcześniej. Biszkopt też możesz upiec dzień wcześniej. Z gotowych składników składanie tortu to dosłownie chwila.
Krok 1 – robię krem cytrynowy lemod crud
Krem cytrynowy lemod crud przygotowuję zgodnie z tym przepisem. jeżeli krem cytrynowy wyjdzie za rzadki, to dodaj 1 lub 2 łyżki mąki ziemniaczanej i całość wymieszaj na średnich obrotach miksera. Mój lemod curd leżał 5 dni w lodówce i był dość gęsty, więc go nie zagęszczałam skrobią ziemniaczaną.
Krok 2 – piekę biszkopt
Oddzielam białka od żółtek. Białka wrzucam do miski i oprószam szczyptą soli. Ubijam dzięki miksera na maksymalnych obrotach przez kilka minut, aż uzyskam sztywną pianę. Jednak nie za długo, aby nie przebić pęcherzyków powietrza. Pod koniec ubijania (po około 3 minutach piana jest gęsta, ale jeszcze nie sztywna), stopniowo wsypuję cukier i cały czas ubijam na maksymalnych obrotach miksera.
Do ubitych białek z cukrem dodaję po 1 żółtku i mieszam delikatnie dzięki rózgi kuchennej lub szpatułki. W ten sposób dodaję wszystkie 6 żółtek.
Do ubitej masy jajecznej przesiewam mąkę pszenną wraz z proszkiem do pieczenia. Całość delikatnie mieszam dzięki rózgi kuchennej lub szpatułki, aż otrzymam jednolitą masę. Możesz też posłużyć się mikserem na małych obrotach. Nie mieszam za długo. Tylko do połączenia się składników.
Piekarnik nagrzewam do temperatury 170 stopni C, a tortownicę wyścielam papierem do pieczenia (lub smaruję cienką warstwą masłem i oprószam bułką tartą). Następnie wylewam masę biszkoptową.
Wstawiam na środkową półkę nagrzanego piekarnika. Piekę w temperaturze 170 stopni C z termoobiegiem przez około 30 minut. Kategorycznie nie wolno otwierać piekarnika podczas pieczenia biszkoptu. Dopiero pod koniec obserwuję, czy ciasto się zarumienia i sprawdzam metodą „suchego patyczka”. Delikatnie uchylam drzwiczki piekarnika i nakłuwam patyczkiem biszkopt. jeżeli patyczek po wyjęciu jest suchy, biszkopt jest już gotowy.
Upieczony biszkopt wyjmuję z piekarnika i odstawiam w tortownicy na 10 minut do ostudzenia. Następnie wyjmuję z tortownicy. Układam ciasto wierzchem na blat stołu i usuwam papier do pieczenia.
Biszkopt na tort najczęściej robię dzień wcześniej. Po ostudzeniu, okrywam czystą ściereczką kuchenną, aby nie sechł.
Krok 3 – robię poncz
Do małej salaterki wlewam przegotowaną i ostudzoną wodę (pół szklanki) oraz 3 łyżki soku z cytryny. Wsypuję też 2 łyżeczki cukru pudru. Wszystko mieszam ze sobą, aż cukier się rozpuści. Zobacz takżę artykuł czym nasączyć biszkopt do tortu.
Krok 4 – robię krem śmietankowy z mascarpone
Do schłodzonej miski przekładam mocno schłodzoną w lodówce śmietankę kremówkę i wrzucam cukier puder. dzięki miksera ubijam na maksymalnych obrotach, aż otrzymam puszystą i gęstą masę.
Pod sam koniec ubijania, dodają mocno schłodzony w lodówce serek mascarpone i całość miksuję do czasu, aż powstanie jednolita masa. Uwaga. Nie ubijam za długo, aby z masy śmietankowej nie powstało masło.
Krok 5 – składam tort
Biszkopt przekrawam na 3 części, aby powstały 3 równe blaty. Możesz też przekroić go na 4 części. Wówczas otrzymasz 4 cieńsze blaty. Niewątpliwie tort będzie wówczas wyglądał efektowniej. Jednak jest z tym więcej pracy, dlatego pozostaję przy 3 blatach i warstwach kremu. Ładny i równy blat odcięty ze spodu biszkoptu, układam oczywiście na górę tortu.
Każdy blat biszkoptu nasączam ponczem. Możesz to zrobić dzięki łyżki lub spryskiwacza do wody.
Następnie pierwszy blat biszkoptu kładę na spodzie od tortownicy. Smaruję go połową kremu cytrynowego i wyrównuję. Następnie wykładam 1/3 kremu śmietankowego i oczywiście lekko wyrównuję.
Kładę drugi blat biszkoptu i smaruję pozostałym kremem cytrynowym lemod crud. Całość także wyrównuję. Na to wykadam 1/3 kremu śmietankowego i wyrównuję.
Następnie kładę trzeci blat biszkoptu (równy i ładny ze spodu upieczonego biszkoptu warstwą u góry) i lekko dociskam. Boki i wierzch tortu smaruję pozostałym kremem śmietankowym.
Dodatkowo na wierzch układam gotowe beziki do dekoracji. Możesz też położyć plastry cytryny. Boki tortu posypuję wiórkami kokosowymi.
Tort odstawiam do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.
Tort urodzinowy dla dziecka
Życzę smacznego!