Torcik z truskawkami

ania-gotuje.pl 3 lat temu

Torcik z truskawkami jest naprawdę rewelacyjny. Przede wszystkim śmiało może uchodzić za tort jak wskazuje nazwa. Jednocześnie jest dość łatwy do przygotowania i nie wymaga dużej ilości składników. jeżeli ktoś świętuje swoje urodziny w okresie truskawkowym może śmiało sięgnąć po ten przepis. Przyznam, ze jeszcze nie próbowałam ale zamierzam zrobić to ciasto z mrożonych truskawek, wówczas ten orzeźwiający smak będę mogła poczuć także zimą.

Składniki:

Szklanka to pojemność 250 ml.

Biszkopt:

6 jaj
1 szklanka maki pszennej
1/5 szklanki mąki ziemniaczanej
1 szklanka cukru
łyżeczka proszku do pieczenia
1 opakowanie cukru waniliowego (lub 1 łyżka)

Krem – masa budyniowa:

  • 1 budyń śmietankowy bez cukru, w proszku
  • 2 galaretki truskawkowe
  • pół kostki masła (100g)
  • 300 g truskawek
  • pól szklanki cukru pudru
  • 100 ml śmietany 30%

Poncz:

  • sok cytrynowy, woda, cukier

Do posypania:

  • wiórki czekoladowe

Sposób wykonania.

Do upieczenia ciasta użyłam blaszki o wielkości 26 x 26 cm. Moja jest kwadratowa ale może być również tradycyjna tortownica. Blaszkę wyścieliłam papierem do pieczenia, piekarnik nastawiłam na 180 stopni C.

Krok 1. Biszkopt.

Białka oddzieliłam od żółtek i ubiłam na wysokich obrotach, aż stały się sztywne. Następnie dodałam żółtka i obie mąki połączone ze sobą. Po wsypaniu mąki do białek, całość wymieszałam dzięki szpatułki, delikatnie tak aby piana nie opadła.
Masę biszkoptową wylałam do tortownicy, piekłam 40 minut w 180 stopniach (bez termoobiegu).

Krok 2. Masa budyniowa.

W czasie pieczenia biszkoptu przygotowałam masę budyniową. Budyń ugotowałam z dodatkiem cukru, zgodnie z przepisem na opakowaniu. Po ugotowaniu, budyń studzę w temperaturze pokojowej pod przykryciem, tak aby na wierzchu nie utworzyła się charakterystyczna skórka. Oczywiście budyń możemy ugotować dużo wcześniej.
Po przestudzeniu budyń miksuję z masłem, najlepiej aby miało podobną temperaturę jak budyń, wówczas unikniemy zważenia się kremu.

Krok 3. Galaretki, owoce i poncz.

Galaretki rozpuszczam w 1 szklance wrzątku i lekko studzę. Gdy zaczynają tężeć, dodaję do masy budyniowej i miksuję dzięki miksera, aby składniki masy dobrze się ze sobą połączyły.

Truskawki myję i osuszam. Kroję na mniejsze kawałki i dodaję do masy budyniowej. Mieszam, aby ładnie rozłożyły się w kremie.

Biszkopt po upieczeniu studzę i przekrawam na pół. Robię poncz: do pół szklanki wody dodaję sok wyciśnięty z cytryny, słodzę dzięki cukru. Dodaję około 2 czubatych łyżeczek cukru, ale wszystko zależy od upodobania. Może być odrobinę mniej lub więcej. Do nasączania ciasta możemy też użyć gotowej wody truskawkowej lub cytrynowej, dostępnych w każdym sklepie.

Krok 4. Łączę warstwy torciku.

Gotowy poncz wylewam na przekrojony biszkopt, jedną połowę. Na wierzch nakładam masę budyniową z truskawkami i kładę drugi biszkopt. Lekko dociskam, aby masa równomiernie rozłożyła się na cieście.
Śmietanę 30% ubijam wraz z cukrem pudrem na wysokich obrotach, dobrze ubitą wykładam na wierzch ciasta, całość posypuję wiórkami czekoladowymi i schładzam w lodówce.

Ciasto sprawia wrażenie lekkiego, bardzo dobrze wygląda i jest naprawdę smaczne.

Do jego przyrządzenia możemy również użyć malin lub inny owoców sezonowych.

Idź do oryginalnego materiału