Biedronka jest w tej chwili jedną z najpopularniejszych sieci dyskontów w Polsce. Zgodnie z informacjami dostępnymi na oficjalnej stronie firmy na koniec pierwszego kwartału 2024 roku posiadała 3596 placówek w całym kraju. Wszystko zaczęło się jednak dużo skromniej - w 1995 roku.
REKLAMA
Zobacz wideo Oto najświeższa Biedronka w Polsce. Jest nowocześnie i proekologicznie
Gdzie była pierwsza Biedronka w Polsce? Od tego wielkiego otwarcia mija już 30 lat
Twórcą sieci Biedronka był Mariusz Świtalski, przedsiębiorca z Wielkopolski i właściciel holdingu Elektromis. Przez długi czas za pierwszą Biedronkę w Polsce był uznawany sklep w Poznaniu przy ul. Newtona. Niektóre źródła choćby przez cały czas podają taką informację. Punkt ten faktycznie wiąże się z bardzo wczesnymi etapami istnienia sieci, a dzisiaj - czyli 4 kwietnia 2025 roku - mija dokładnie 30 lat, odkąd pierwsi klienci zrobili tam zakupy. Okazuje się jednak, iż był to drugi sklep Biedronki w Polsce. Nieco wcześniej, 1 lutego 1995 roku, zaczęła działać bowiem Biedronka w Śremie przy ul. Sikorskiego.
Pierwsze sklepy spożywcze, które zapoczątkowały rozwój sieci Biedronka, powstały jeszcze przed wejściem Grupy Jeronimo Martins do Polski, w 1995 roku. Pierwszy z nich zlokalizowany był w Śremie przy ul. Sikorskiego, a jego wnętrze zaadaptowano z dawnej hurtowni Elektromisu. Była to zarazem pierwsza wielkopowierzchniowa placówka handlowa w Polsce
- czytamy w odpowiedzi przesłanej nam przez biuro prasowe Biedronki. Wykorzystanie istniejącego Elektromisu jako bazy było zresztą prawdopodobnie powodem, przez który śremska Biedronka wyprzedziła poznańską. Jednocześnie należy zaznaczyć, iż te pierwsze sklepy różniły się znacząco od obecnych.
Pierwsza Biedronka w Polsce różniła się od dzisiejszych sklepów. Miała jednak zgrany zespół
Pierwsza Biedronka w Śremie od początku przyciągała klientów niskimi cenami, ale jej wnętrze przypominało bardziej hurtownię niż sklep spożywczy. Towar był wystawiany w dużych ilościach na prostych metalowych półkach oraz w kartonach na paletach. Miało to obniżyć koszty operacyjne. Nieco inne było także logo. Przedstawiało ono uśmiechniętą biedronkę z zakręconymi czułkami i siedmioma kropkami, w tym jedną zieloną, której towarzyszył napis "Market". Mimo wszystko sklep na standardy sprzed 30 lat był rewolucją i zarazem pewnym ryzykiem.
Wnętrze sklepu Biedronka wykonane w 1997 roku (zdj. ilustracyjne) Fot. Biedronka, materiały prasowe
Zobacz też: Zrobiła za dużo zwrotów na Zalando. Sklep zakazał jej zakupów na 12 miesięcy
Nie byłam przekonana do tego na początku. Pracowałam wtedy w rachubie w odlewni żeliwa, a w Biedronce miały się pojawić kasy fiskalne, pierwsze komputery
- wspomina w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim" księgowa Barbara Głochowiak. Śremianka dała się jednak przekonać do przedsięwzięcia i ostatecznie prawie przez dekadę była kierowniczką w pierwszej Biedronce w Polsce. Ponadto pani Barbara podkreśla, iż kluczową rolę w sukcesie śremskiego sklepu odegrała ekipa złożona z młodych pracowników.
Oni byli naprawdę oddani tej pracy. Nigdy nie było krzyków, nie było hałasów. Poza tym oni mnie słuchali, trochę traktowali jak matkę. I tak się jakoś to wszystko udało
- podsumowuje była kierowniczka. Kolejne lata przyniosły natomiast dynamiczne zmiany.
Gdzie jest najstarsza Biedronka w Polsce? Ostatnie dekady były czasem wielu zmian dla Biedronki
Bardzo ważnym momentem w historii Biedronki był rok 1997, kiedy to sieć zakupił portugalski inwestor Jeronimo Martins, będący jej właścicielem do dziś. Co ciekawe, Mariusz Świtalski robił interesy z tą firmą już wcześniej. W 1995 roku odsprzedał im Eurocach, które były wówczas siecią największych hurtowni spożywczych w Polsce. Do 1998 roku w całej Polsce było już 250 Biedronek. Barbara Głochowiak twierdzi, iż w tamtych czasach sklepy sieci otwierano wszędzie. Dzisiaj czasami można odnieść podobne wrażenie, patrząc na liczbę istniejących placówek. Co więcej, Biedronka zaczęła podbijać zagranicę i w marcu 2025 roku marka wkroczyła na rynek słowacki. O przygotowaniach do tego otwarcia więcej pisaliśmy w poprzednim artykule.
Pierwsze sklepy Biedronki, zarówno ten śremski, jak i poznański, niestety już nie istnieją. Przetrwała jednak inna placówka ze stolicy Wielkopolski, przy ul. Sokoła 26 w Poznaniu. Otworzyła się ona dokładnie 17 lipca 1995 roku, co czyni ją jednym z pierwszych punktów pod zmodernizowanym szyldem. Być może wpływa to częściowo na przekonanie, iż skoro to właśnie tu jest jedna z najstarszych Biedronek w Polsce, to musiała być i pierwsza.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.