W zachodniej części Sudetów, w sercu Gór Izerskich, leży wyjątkowa dolina zwana "Małą Syberią". Miejsce słynie z surowego klimatu, który potrafi zaskoczyć porządnymi przymrozkami choćby latem. Specyficzny mikroklimat Hali Izerskiej sprawia, iż chłód pozostaje w dolinie, tworząc niezwykły, niemal arktyczny krajobraz. Nietypowe warunki przyciągają wielu turystów i badaczy, którzy chcą odkryć tajemnice
"polskiej Syberii". Chcesz poczuć prawdziwy klimat gór? Hala Izerska to strzał w dziesiątkę.
REKLAMA
Zobacz wideo Ustroń lepszą wersją Zakopanego? Sprawdziliśmy to!
Gdzie jest najzimniej w zimie? To prawdziwa "Mała Syberia" w Polsce
Hala Izerska to miejsce, które urzeka o każdej porze roku. Z malowniczej doliny rozciągają się spektakularne widoki na majestatyczne szczyty Gór Izerskich, które zdają się dominować nad horyzontem. Wiosną i latem Hala pokrywa się zieloną trawą i fioletowymi wrzosami, tworząc dziki, barwny pejzaż. Jesienią dolina płonie odcieniami złota i czerwieni, a zimą zmienia się w krainę iskrzącą śniegiem. Jednak Hala Izerska zasłynęła nie tylko z zapierających dech w piersiach widoków – to właśnie ekstremalne warunki pogodowe nadały jej miano "Małej Syberii".
Dlaczego Hala Izerska jest polskim biegunem zimna? Podobnie jak syberyjska tundra, to kraina mrozu, gdzie w trudnych warunkach rosną karłowate sosny i wytrzymałe mchy. Surowy krajobraz przyciąga wiele ptaków, w tym cietrzewie, które przystosowały się do życia w zimnej oazie. Wyjątkowy ekosystem zachwyca i pozwala obserwować, jak natura radzi sobie w ekstremalnych warunkach, tworząc unikalną przestrzeń w polskich górach. Klimatyczny fenomen tego miejsca to efekt jego położenia. Rozległa dolina otoczona jest wzniesieniami, które zatrzymują napływ cieplejszego powietrza. Nocą, gdy temperatura spada, chłodne masy osiadają w dolinie i pozostają tam niczym w lodowej pułapce. Nic więc dziwnego, iż Hala Izerska słynie z rekordowych mrozów, które nie mają sobie równych w Polsce. W najzimniejsze zimowe noce termometry wskazują tu wartości znacznie poniżej -30 stopni, a podobno w 1940 roku zanotowano aż -42 stopnie. Co więcej, choćby latem zdarzają się przymrozki, a dolinę pokrywają oszronione rośliny, co jest niebywałą gratką dla naukowców.
Jak dojść na Hale Izerską? Warto odwiedzić ją choć raz w życiu. Oferuje niezapomniane widoki
"Mała Syberia" to prawdziwy raj dla entuzjastów przyrody i aktywnego wypoczynku. Znajdziesz tu malownicze szlaki piesze i rowerowe, które latem i zimą przyciągają zarówno amatorów górskich wędrówek, jak i pasjonatów sportów zimowych. Jednym z najpopularniejszych przystanków jest schronisko Chatka Górzystów – pełne klimatu miejsce, gdzie można odpocząć i skosztować słynnych naleśników z jagodami, które stały się prawdziwą legendą wśród odwiedzających. Wielu uważa, iż największą atrakcją Hali Izerskiej jest nocne niebo w Izerskim Parku Ciemnego Nieba – jednym z najlepszych miejsc w Polsce do obserwacji gwiazd. Brak sztucznego światła umożliwia wyjątkowo wyraźne widoki, co przyciąga astroturystów i fotografów polujących na idealne kadry Drogi Mlecznej.
Chcesz odwiedzić polski biegun zimna? Wędrówkę na Halę Izerską najlepiej rozpocząć ze Świeradowa-Zdroju, słynnego uzdrowiska w Górach Izerskich. Podążając niebieskim szlakiem, napotkasz Stację Ratunkową GOPR oraz źródło Adama. Po około półtorej godziny marszu trasa prowadzi na podmokłą Polanę Izerską – miejsce z historią, niegdyś osadę drwali. Stąd czeka nas jeszcze godzina wędrówki przez malownicze górskie krajobrazy, aż w końcu dotrzemy na "Małą Syberię". jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej. Zobacz też: Turyści złamali przepisy i weszli na szlak mimo zakazu. "Tym panom podskoczy tylko niedźwiedź"