To najzdrowszy owoc na świecie. Polacy zajadają się nim na kilogramy. Nie, to nie jabłko

g.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Fot. istockphoto.com/goodmoments


Dlaczego warto jeść owoce i warzywa? Przede wszystkim dostarczają naszemu organizmowi wiele wartościowych składników, a tym samym korzystnie wpływają na nasze zdrowie. W tej dość licznej grupie są jednak produkty, które zdecydowanie się pod tym względem wyróżniają. Potwierdzają to badania naukowe.
Lekarze i dietetycy nieustannie zachęcają do włączenia owoców i warzyw do codziennej diety. Pozwala to zmniejszyć ryzyko zachorowania na wiele poważnych chorób, w tym układu krążenia, otyłość i cukrzycę typu 2. jeżeli jednak chcemy mieć pewność, iż nasze posiłki są bogate w wartościowe składniki, powinniśmy postawić na konkretne produkty. Badania na ten temat opublikowano na stronie Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

REKLAMA





Najzdrowsze warzywa i owoce według naukowców. Najzdrowszy owoc jest uważany powszechnie za warzywo
We wspomnianym badaniu przeanalizowano skład 41 owoców i warzyw. W tej drugiej grupie zwycięzcą została rukiew wodna. Wśród owoców natomiast najzdrowszy okazał się... pomidor. Należy bowiem pamiętać, iż choć w sklepach zwykle znajdujemy go obok warzyw, to formalnie jest właśnie owocem. Jak wyjaśnia portal MedicalNewsToday, w botanice podział roślin pod tym względem jest dość prosty. Do owoców zaliczamy to, co powstaje z kwiatów i zwykle zawiera nasiona. Warzywami z kolei nazywamy wszystkie pozostałe, jadalne części roślin, jak liście, cebule, korzenie lub łodygi. Wróćmy jednak do pomidora. Dlaczego to właśnie on zasługuje na naszą uwagę?
Na co pomagają pomidory? Powodów, aby włączyć go do diety, jest naprawdę sporo
Wielu osobom z pewnością wystarczy fakt, iż pomidory są po prostu bardzo smaczne, ale mimo wszystko warto wiedzieć, co dokładnie daje nam ich spożywanie.

Pomidory są bogate w składniki odżywcze i stanowią doskonałe źródło przeciwutleniaczy, zwłaszcza likopenu, który wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca i nowotworów

- wyjaśnia Scott Keatley, dietetyk i współzałożyciel Keatley Medical Nutrition Therapy, cytowany przez Women's Health. Są także bogate w witaminę C, potas, kwas foliowy i witaminę K. Dużą zaletą pomidorów jest też to, iż można je przygotować na naprawdę wiele sposobów. Co więcej, obróbka termiczna wcale nie sprawia, iż stają się mniej wartościowe. Wręcz przeciwnie.

Likopen jest szczególnie dobrze wchłaniany, gdy pomidory są gotowane, co sprawia, iż sosy pomidorowe, pasty i zupy są świetnym wyborem pod względem spożycia składników odżywczych. Zawartość błonnika i wody wspomaga również zdrowie jelit i trawienie

- dodaje Keatley. Ponadto wspomniane wchłanianie można zwiększyć dodaniem zdrowego tłuszczu do posiłku, np. oliwy z oliwek. Na koniec warto zaznaczyć, iż w omawianych badaniach spośród owoców wyróżniły się jeszcze cytryny, truskawki, pomarańcze, limonki i grejpfruty.




Jagody - zwłaszcza borówki i truskawki - są bogate w przeciwutleniacze i składniki odżywcze, które mogą dorównywać korzyściom zdrowotnym pomidorów. Jagody, podobnie jak pomidory, są bogate w witaminę C i błonnik, a dodatkowo mają antocyjany, które pomagają zmniejszyć stan zapalny

- podsumowuje Keatley.




Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału