Prozdrowotne adekwatności czarnej herbaty zaczynają być doceniane, choć jeszcze nie tak dawno uważano ją za jedną z używek i napój pozbawiony wartości odżywczych. Jest to niedrogi i łatwo dostępny produkt, do tego nieprzetworzony i naturalny. jeżeli do tej pory nie było na nią miejsca w twoim jadłospisie, najwyższy czas to zmienić. Sprawdź, jakie korzyści może nieść regularne picie czarnej herbaty.
Czarna herbata jest bogata w antyoksydanty i ma wiele adekwatności prozdrowotnych. Pomaga w zmniejszeniu ryzyka chorób serca i udaru mózgu dzięki zawartości polifenoli, które poprawiają funkcjonowanie naczyń krwionośnych, zmniejszając ciśnienie krwi i redukując stężenie złego cholesterolu (LDL). Zawiera również kofeinę, która pobudza układ nerwowy, poprawia koncentrację i pamięć. Co więcej, czarna herbata poprawia trawienie, ponieważ zawiera związki chemiczne, które stymulują wydzielanie soków trawiennych.
Właściwości czarnej herbaty. Czy pomaga w odchudzaniu?
Czarna herbata to źródło teobrominy i teofiliny, które pozytywnie wpływają na funkcjonowania układu odpornościowego. Natomiast dzięki flawonoidom, które wykazują działanie przeciwzapalne, czarna herbata może pomóc w łagodzeniu objawów zapalnych w organizmie. Jednym z flawonoidów jest katechina, która wpływa na poprawę elastyczności naczyń krwionośnych oraz chroni przed chorobami układu krążenia, które często są związane z procesami starzenia. Ponadto, katechiny działają jako antyoksydanty, czyli substancje, które neutralizują negatywne działanie wolnych rodników powodujących powstawanie zmarszczek.
Z wielu adekwatności czarnej herbaty należy wyróżnić jej zdolność do wspomagania kontroli masy ciała. Podkreślić jednak warto, iż nie jest magicznym rozwiązaniem, które zastąpi zdrową dietę czy aktywny tryb życia. Wskazuje się, iż zawarte w czarnej herbacie katechiny, pomagają w utrzymaniu zdrowej wagi poprzez zwiększenie przemiany materii i spalania tłuszczów. Katechiny hamują apetyt, co ma szczególne znaczenie dla osób, które np. nie radzą sobie z podjadaniem. Taniny natomiast pozytywnie wpływają na trawienie. Czarna herbata wykazuje również działanie moczopędne, wspierając przy tym proces pozbywania się nadmiaru wody z organizmu.
Jest wiele prozdrowotnych adekwatności czarnej herbaty – Pyszności; Fot. Pixabay
Czy mocna czarna herbata jest zdrowa?
Mocna czarna herbata zawiera tyle samo składników odżywczych, co słabszy napar, natomiast jest w niej więcej kofeiny. Picie takiej herbaty w umiarkowanych ilościach może być korzystne dla zdrowia, to dzięki garbnikom, które wspomagają błonę śluzową żołądka i jelit. Warto więc sięgać po nią przy bólach brzucha i dolegliwościach żołądkowych. Pamiętać należy jednak, iż mocnej czarnej herbaty nie powinno się spożywać przy problemach z zaparciami, w takim przypadku lepiej sięgnąć po słabszy napar ziołowy.
Przeczytaj również: Wystarczy kilka kropli przed posiłkiem. Czarny płyn na świąteczne przejedzenie
Kiedy najlepiej pić czarna herbatę?
Herbatę najlepiej pić ok. pół godziny po posiłku, spożywanie jej na czczo może podrażnić pusty żołądek. To natomiast skutkuje skurczami, zaparciami czy nudnościami. Ze względu na obecność kofeiny w czarnej herbacie, osoby z problemami z zasypianiem nie powinny jej pić przed snem. Badania wskazują, iż zawartość kofeiny w porcji herbaty to 15–65 mg, natomiast dziennie spożycie powinno wynosić ok. 400 mg. Stąd też wypicie choćby czterech szklanek czarnej herbaty dziennie jest uważane za bezpieczne dla zdrowia.
Skutki uboczne pojawiają się w sytuacji nadmiernego spożycia czarnej herbaty, a są nimi: wysoka pobudliwość, niepokój, zwiększona potliwość czy przyspieszony oddech. Istnieją również pewne grupy osób, które powinny spożywać napar w ograniczonych ilościach. To m.in. osoby nadwrażliwe na kofeinę, cierpiące na zaburzenia snu, a także z chorobami nerek lub żołądka. Picie czarnej herbaty, zwłaszcza w trakcie posiłków, przeciwwskazane jest również u osób z niedokrwistością z niedoboru żelaza lub z grupy ryzyka rozwoju anemii.
Zobacz także nasze pomysły na nieziemsko kolorowe wiosenne soki. Więcej podobnych inspiracji znajdziesz na naszym kanale YouTube: