Mąka ziemniaczana zwykle kojarzy się nam z różnego rodzaju potrawami. Jednak warto ten produkt używać również poza kuchnią, przygotowując z niego domową maseczkę do tłustej i problematycznej skóry. Ma ona wiele cennych adekwatności, które znakomicie wpłyną na kondycję naszej cery. Podpowiadamy, jak zrobić maseczkę z mąki ziemniaczanej.
Jak mąka ziemniaczana działa na skórę? Poznaj jej adekwatności
Mąka ziemniaczana obfituje w wiele składników odżywczych, które są niezwykle cenne dla naszej skóry. Dzięki temu mogą ją skutecznie regenerować, wygładzać oraz poprawiać jej ogólną kondycję. Te adekwatności wynikają z obecności żelaza, kwasu foliowego, krzemu, kwasu pantotenowego, magnezu, fosforu, wapnia, potasu oraz witaminy C, E, B2, B6 i PP.
Są to składniki, które wpływają także na elastyczność i napięcie skóry, ujędrniając ją i wyrównując koloryt, a także przywracając jej blask. Oprócz tego mąka ziemniaczana pozwala zredukować nadmiar sebum, dzięki czemu świetnie matuje cerę i oczyszcza ją, tym samym zmniejszając stan zapalny i niwelując zmiany trądzikowe.
Domowa maseczka przygotowywana z mąki ziemniaczanej będzie dobrym wyborem dla wszystkich rodzaju skóry, jednak najbardziej polecana jest do cery wrażliwej, dojrzałej lub problematycznej i trądzikowej. Warto więc wypróbować ją samodzielnie, ponieważ koszt jej przygotowania jest naprawdę niewielki, a sam kosmetyk zrobimy w zaledwie chwilę.
W dodatku maseczka nie zawiera żadnych sztucznych dodatków, takich jak barwniki czy konserwanty, więc nie podrażni naszej skóry. Co więcej, nie wywrze ona negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
Czytaj również: Nie możesz znaleźć twarzowej czapki? Stylistka radzi, jak ją dobrać
Jak przygotować domową maseczkę z mąki ziemniaczanej? To prostsze niż myślisz
Samo przygotowanie tej skutecznej domowej maseczki z mąki ziemniaczanej jest banalnie proste. Nie zajmie nam ono więcej niż kilka minut, a w dodatku nie potrzebujemy wielu składników. Do zrobienia tego naturalnego kosmetyku, musimy wyposażyć się w:
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej,
- 3 łyżki mleka,
- małą ilość wody.
Wszystko to mieszamy ze sobą, dodając jedynie odrobinę wspomnianej wody, aby nasza maseczka była dość gęsta. Następnie nakładamy ją na twarz i pozostawiamy na 15 minut. Po upływie tego czasu zmywamy ją ciepłą wodą. Ten naturalny kosmetyk warto regularnie stosować, wykonując maseczkę raz w tygodniu. Dzięki temu zauważymy znaczną poprawę kondycji naszej skóry.
Inne sposoby na wykorzystanie mąki ziemniaczanej w pielęgnacji - do czego może się przydać?
Mąka ziemniaczana w ogólnej pielęgnacji możemy być używana na wiele sposobów. Jest to na przykład świetny środek, gdy zmagamy się z przetłuszczającymi się włosami. Może ona wtedy zastąpić nam suchy szampon. Musimy jedynie wetrzeć odrobinę produktu w skórę głowy, a następnie dobrze wyczesać kosmyki. Efekt będzie taki sam, jak po użyciu suchego szamponu.
Wiele osób korzysta również z kąpieli z dodatkiem mąki ziemniaczanej, która świetnie łagodzi podrażnienia. W dodatku taki zabieg nawilża i oczyszcza skórę oraz łagodzi objawy trądziku. Wystarczy, iż 3 łyżki mąki rozpuścimy w jednej szklance zimnej wody i wlejemy ją do 1 litra wrzątku, gotując całość na małym ogniu oraz energicznie mieszając, aby nie powstały grudki. Tak przygotowaną zawiesinę wlewamy do ciepłej wody w wannie i mieszamy. Czekamy kilka minut, aż kąpiel ostygnie i zanurzamy się w niej na około 15 minut.
Zobacz też:
To najmodniejsza kurtka sezonu. Polskie gwiazdy noszą ją na co dzień
Z tych fryzur zrezygnuj po 50-tce. Postarzają i podkreślają zmarszczki
Mieszam 4 produkty i mam maseczkę za grosze. Moje włosy jeszcze nigdy nie były tak gładkie i lśniące