Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Europie. Dojedziesz na nie pociągiem

angora24.pl 2 miesięcy temu

Strasburg

Christkindelsmärik to najstarszy jarmark bożonarodzeniowy we Francji, organizowany od 1570 roku. Jest na nim 300 przystrojonych straganów. Łączy się tu kultura francuska i niemiecka. Można spróbować pieczonych kasztanów i popić je grzanym winem, możesz też wybrać manualnie robione prezenty pod choinkę. Najpopularniejszym miejscem na jarmarku jest prawdopodobnie Place Kléber, gdzie stoi wielka choinka. Christkindelsmärik jest czynny od 27 listopada do 27 grudnia.

Kolonia

Odbywa się tu największy jarmark w Europie. Stragany są adekwatnie w całym mieście – od tradycyjnego Weihnachtsmarkt przy słynnej gotyckiej katedrze Kölner Dom po bożonarodzeniowy jarmark o tematyce marynistycznej. Na Jarmarku Aniołów – Markt der Engel – w Neumarkt przy głównych ulicach handlowych można podziwiać podświetlone, skrzydlate stworzenia, a na czarującym Heinzels Wintermärchen na starym mieście jest lodowisko. Wszystko pięknie widać z góry – z kolejki linowej nad Renem. Gdy już będziesz mieć dość bratwurst i grzańca, możesz wybrać się na degustację w Imhoff-Schokoladenmuseum (muzeum czekolady).

Bruksela

Trudno o lepsze tło dla jarmarku bożonarodzeniowego niż La Grand-Place w Brukseli. Pokazy światła na fasadach bogato zdobionych barokowych domów cechowych robią wielkie wrażenie, a na ponad 200 straganach można kupić świąteczne smakołyki – grzane wino, belgijskie piwa i gofry. Są też karuzele i lodowisko. Jarmark Winter Wonders trwa od 29 listopada do 5 stycznia. Towarzyszą mu liczne wydarzenia kulturalne.

Wiedeń

W stolicy Austrii odbywa się około 20 jarmarków bożonarodzeniowych, ale Wiener Christkindlmarkt (Rathausplatz) jest jednym z najstarszych i najbardziej tradycyjnych. Jest gigantyczny diabelski młyn i klasyczna szopka. Przed ratuszem 110-metrowe lodowisko dla dzieci i słynne Drzewo Serc – Herzerlbaum – duży klon ozdobiony setkami błyszczących serc. Na straganach można kupić smakołyki, takie jak austriackie kiełbaski i pierniki. Jarmark trwa od 16 listopada do 26 grudnia.

Praga

Czeska stolica zmienia się w tym okresie w krainę czarów. Główne jarmarki realizowane są na Rynku Staromiejskim i placu Wacława, ale w całym mieście jest ich znacznie więcej. Na starym mieście są pokazy taneczne i warsztaty twórcze, natomiast plac Wacława jest doskonałym miejscem na zakup manualnie robionych prezentów i lokalnych przysmaków, takich jak klobasa i grzane wino. Jarmarki działają od 30 listopada do 6 stycznia.

Budapeszt

W Budapeszcie realizowane są dwa główne jarmarki świąteczne: jarmark bożonarodzeniowy przy bazylice św. Stefana oraz takiż jarmark na placu Vörösmarty’ego. Na fasadzie bazyliki są regularne pokazy świetlne, a półtorej setki straganów oferuje przysmaki, wino oraz wyroby rzemieślnicze. Na placu Vörösmarty’ego atrakcją jest gigantyczny kalendarz adwentowy – nowa wystawa w oknie każdego dnia od 1 do 23 grudnia. Na uwagę zasługują serwowane tu węgierskie potrawy. Jarmark na placu Vörösmarty’ego trwa od 15 listopada do 31 grudnia.

Berlin

Stolica Niemiec może po – chwalić się około 80 jarmarkami, ale najbardziej znanym jest Gendarmenmarkt, znajdujący się między Französischer Dom i Deutscher Dom. To labirynt drewnianych chatek z kiełbaskami, grzanym winem, piernikami i prezentami. Wieczorami organizowane są koncerty. Gendarmenmarkt odbywa się od 25 listopada do 31 grudnia.

Kraków

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie co roku przyciąga tłumy. Zajmuje dużą część Rynku Głównego i należy do największych w Europie. Zabytkowa bazylika Mariacka i renesansowe Sukiennice stanowią wspaniałe tło dla wydarzenia odbywającego się od początku XIV wieku. Można tu spróbować regionalnych przysmaków, kupić rękodzieło i słodycze oraz posłuchać muzyki na żywo w wykonaniu zespołów ludowych i kolędników. Organizowany jest również konkurs na najpiękniejszą szopkę. Jarmark trwa od 29 listopada do 1 stycznia.

Bratysława

W stolicy Słowacji jarmarki realizowane są między innymi na głównym placu Hlavné námestie oraz na placu Franciszkańskim. Można tu kupić wszystko – od grzanego wina po tradycyjne przysmaki. Nie brakuje też wielkiej choinki ani występów na żywo. Jarmarki realizowane są od 22 listopada do 6 stycznia.

Idź do oryginalnego materiału