W oświadczeniu przekazanym portalowi Travel + Leisure wyjaśniono, iż każdemu z analizowanych miast przyznano odpowiedni wynik dotyczący czystości panującej na ulicach. Autorzy raportu zaznaczyli również, iż ilość odpadów ma "znaczący wpływ na doświadczenia odwiedzających". Wszystko dlatego, iż brudne ulice mogą stanowić "zagrożenie dla zdrowia i odwracać uwagę od pięknych miejsc".
REKLAMA
Zobacz wideo Śmierć Franciszka. Kto zostanie kolejnym papieżem?
Jakie miasto jest najczystsze? Sprawdziło się "surowe egzekwowanie przepisów"
Najpopularniejsze turystyczne miasta zostały przeanalizowane pod kątem zarządzania odpadami oraz postrzegania czystości publicznej. Raport stworzono na podstawie danych dotyczących stałych odpadów znajdujących się w bazie Atlas D-Waste oraz lokalnych źródeł. Ostatecznie za najczystsze miasto na świecie uznano Singapur. Z analizy Eagle Dumpster Rental wynika, iż lokalni mieszkańcy rzadko wyrażają niezadowolenie z systemu wywozu śmieci, natomiast średnia ilość śmieci na osobę to zaledwie około 320 kilogramów rocznie.
Surowe egzekwowanie przepisów dotyczących czystości w Singapurze, w połączeniu z zaawansowaną technologią zarządzania odpadami, pozwala na zachowanie przestrzeni publicznej w czystości. Ich kompleksowe podejście obejmuje edukację publiczną, wysokie grzywny za zaśmiecanie i wydajne systemy zbierania odpadów
- wyjaśnia Brian McDaid, ekspert ds. recyklingu w firmie Eagle Dumpster Rental w rozmowie z Travel + Leisure. Drugie miejsce w rankingu zajmuje Kopenhaga. Tutaj również mieszkańcy nie mają większych zarzutów wobec usług związanych z zarządzaniem odpadami.
Kopenhaga jest pionierem w zakresie zrównoważonej gospodarki śmieciowej. Skupienie się na zasadach gospodarki o obiegu zamkniętym i przetwarzaniu odpadów w energię przyczyniło się do utrzymania ulic w czystości
- Komentuje McDaid. Podium zamyka natomiast Praga. Stolica Czech może pochwalić się wyjątkowo niską ilością odpadów wynoszącą niecałe 310 kilogramów rocznie na osobę.
Rzym ma poważny problem. Jest w tej chwili "najbrudniejszym miastem turystycznym na świecie"
Za najbrudniejsze miasto świata uznano Rzym, który w tej chwili - ze względu na śmierć papieża Franciszka - skupia na sobie uwagę wiernych z całego świata. To wydarzenie sprawiło również, iż w najbliższych dniach stolica Włoch nie będzie mogła narzekać na brak turystów. Niestety istnieje ryzyko, iż w tym czasie "wskaźnik czystości ulic" zacznie jeszcze bardziej niepokoić. Już teraz zarówno mieszkańcy, jak i odwiedzający zwracają uwagę na nieefektywny system zarządzania odpadami. Ponadto w Rzymie na jedną osobę przypada aż około 655 kilogramów śmieci rocznie.
Zobacz też: Zbierał butelki i puszki. Potem kupił za nie dom. "To po prostu się kumulowało"
Historyczne ulice Rzymu przeżywają współczesny kryzys śmieciowy. Starożytna infrastruktura miasta nie została zaprojektowana z myślą o dzisiejszych ilościach odpadów, co stanowi wyzwanie zarówno dla mieszkańców, jak i turystów
- twierdzi ekspert.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.