To miasto mostów i gorących źródeł jest nazywane Paryżem Wschodu. Polacy je kochają

g.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: fot. unsplash


To znane miasto jest jedną z najważniejszych metropolii w Europie Środkowej. Jest ważnym ośrodkiem kulturalnym i naukowym, a jednocześnie popularnym centrum turystycznym i uzdrowiskowym. Co warto je odwiedzić? Sprawdzamy!
Budapeszt to tętniąca życiem metropolia, przez którą przepływa szeroki Dunaj. Liczne mosty przewieszone nad Dunajem łączą ze sobą wzgórza prawobrzeżnej Budy z dolinami lewobrzeżnego Pesztu.


REKLAMA


Zobacz wideo Majorka poza sezonem? Ależ oczywiście! [VLOG]


Budapeszt: wakacje dla wszystkich
Dlaczego turyści tak licznie wybierają Budapeszt? Wakacje w tym mieście będą z pewnością niezapomnianym przeżyciem. Budapeszt, z uwagi na swoje wyjątkowe położenie, zwartą XIX-wieczną zabudowę, kolorowe dachówki i niepowtarzalne bulwary nazywany jest Paryżem Wschodu. Zresztą zabudowa brzegów Dunaju została w całości wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, podobnie jak Wzgórze Zamkowe z zamkiem Buda. W mieście podziwiać można liczne zabytki, budynki prezentujące różne style i mosty, działa tu ponad 200 muzeów i galerii. Budapeszt jest miastem uzdrowiskowym, a do tego bogaty jest w atrakcje przyrodnicze, do których, obok źródeł termalnych i mineralnych, należą jaskinie i skupiska cennych roślin.


Budapeszt: atrakcje, które przyciągają turystów
Co ma do zaoferowania turystom Budapeszt? Atrakcje turystyczne wynikają zarówno z położenia miasta, jak i jego zabudowy. Jedną z popularniejszych atrakcji jest z pewnością rejs po Dunaju. Można popłynąć tramwajem turystycznym lub skorzystać z oferty firmy zajmującej się organizowaniem tego typu wycieczek turystycznych. Warto też zastanowić się, czy wolimy oglądać Budapeszt za dnia, czy też nocą, gdy najważniejsze atrakcje turystyczne są podświetlone.


Budapeszt nocą. Zdjęcie ilustracyjne iStock / ecarql


Za dnia natomiast można przejechać się kolejką linowo-terenową spod Mostu Łańcuchowego na Wzgórze Zamkowe (i do Zamku Królewskiego). Co ciekawe, jest to najstarsza funkcjonująca do dziś kolej linowo-terenowa, a zbudowano ją w 1870 roku, jako drugą na świecie. jeżeli już jesteśmy przy przejażdżkach, to nietypową atrakcją jest "Kolejka dziecięca" (Gyermekvasut). Swój bieg zaczyna ona przy Górze Szechenyiego i jest jedyną na świecie kolejką wąskotorową obsługiwaną niemal wyłącznie przez dzieci. Z uwagi na bijące w Budapeszcie źródła termalne działa tu blisko 50 zakładów kąpieliskowych. Nic więc dziwnego, iż wśród atrakcji turystycznych wymieniane są także termy, wśród nich szczególnie łaźnie Gellerta, łaźnie Rudas czy łaźnie Szechenyi. Te ostatnie znajdują się na terenie Parku Miejskiego Varosliget, który jest coraz atrakcyjniejszy dla turystów. Tu warto m.in. odwiedzić ZOO, wstąpić do zamku Vajdahunyad czy odwiedzić liczne muzea.


Vajdahunyad Autorstwa Felix König - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28255370


Budapeszt: najciekawsze zabytki [lista]
Jakie kryje w sobie Budapeszt najciekawsze zabytki? Lista zawiera:


Zamek Królewski nazywany też Zamkiem Buda
neogotycki gmach parlamentu z przełomu XIX i XX wieku
Most Elżbiety odbudowany z wykorzystaniem oryginalnych filarów z przełomu XIX i XX wieku
Most Łańcuchowy z połowy XIX wieku
Pomnik Tysiąclecia na Placu Bohaterów
Bazylikę św. Stefana
zamek Vajdahunyad
Most Wolności
Wielką Synagogę
Basztę Rybacką
kościół Macieja (oficjalnie Kościół Najświętszej Marii Panny).


Budapeszt: co warto zobaczyć?
Odwiedzając Budapeszt, co warto zobaczyć? Na pewno słynny, neogotycki parlament. Ten monumentalny gmach powstał na przełomie XIX i XX wieku, w tej chwili jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli stolicy Węgier. Składa się z niemal 700 pomieszczeń, a jego wnętrza zdobią malowidła, freski, witraże oraz herby panujących dynastii. Warto rozważyć zwiedzanie parlamentu – możliwe jest ono jednak tylko z przewodnikiem.


Budapeszt. Zdjęcie ilustracyjne iStock / AndreyKrav


Kilkaset metrów od parlamentu, na brzegu rzeki, na uwagę zasługuje Pomnik Pamięci Ofiar Holokaustu. Artystyczna kompozycja składająca się z żelaznych odlewów butów przytwierdzonych do nabrzeża robi wrażenie. Zobaczyć trzeba też wyspę Małgorzaty. Utworzona w połowie XX wieku z trzech niewielkich wysp w znacznej mierze pokryta jest zielenią. Dostać się na nią można Mostem Małgorzaty lub Mostem Arpada. Warto wstąpić na dawną wieżę ciśnień, która w tej chwili pełni funkcję punktu widokowego. Odwiedzając Park Miejski Varosliget natomiast, koniecznie trzeba zobaczyć Dom Muzyki Węgierskiej. Tematyczne muzeum poświęcone ponad 2000 lat historii muzyki imponuje swoim wyglądem, a obiekt zaprojektował japoński architekt, Sou Fujimoto.
Budapeszt: najciekawsze muzea [lista]
Lista najciekawszych muzeów Budapesztu zawiera następujące placówki:


Muzeum Historyczne Budapesztu
Węgierska Galeria Narodowa
Muzeum Aquincum
Węgierskie Muzeum Rolnictwa
Muzeum Sztuk Pięknych
Muzeum Etnograficzne (tymczasowo zamknięte)
Muzeum Terroru
Dom Muzyki Węgierskiej
Park Historii Kolei
Muzeum Czekolady.


Budapeszt: najciekawsze miejsca [lista]
Oto, jakie są najciekawsze miejsca Budapesztu (lista):


Wzgórze Zamkowe (w całości wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO)
Park Miejski Varosliget
aleja Andrassyego (wraz z Placem Bohaterów, Milenijną Koleją Podziemną i Parkiem Miejskim wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO)
łaźnie Szechenyi – największy kompleks term i basenów w tej części Europy (w północnej części Parku Miejskiego)
Plac św. Trójcy
łaźnie Gellerta
wyspa Małgorzaty
łaźnie Rudas u stóp Wzgórza Zamkowego
Bazar Zamkowy
Wzgórze Gellerta
Wielka Hala Targowa.


Budapeszt: ważne informacje
Obierając za swój cel Budapeszt, ważne informacje warto sprawdzić przed wyjazdem na stronach rządowych. Granicę przekroczymy posiadając istotny dowód osobisty lub paszport, nie ma obowiązku wizowego. Do skorzystania z podstawowych usług medycznych trzeba posiadać kartę EKUZ, ale zalecane jest także wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych. Na terenie popularnych obiektów turystycznych należy uważać na kradzieże, a jeżeli już padniemy ofiarą złodzieja, należy zgłosić się osobiście na najbliższy komisariat policji. Warto też zachować czujność, gdyż często zdarzają się zawyżone rachunki w restauracjach, pensjonatach czy kwaterach prywatnych.
Idź do oryginalnego materiału