Żądni nowych przygód podróżnicy co i rusz szukają ciekawych miejsc, o których mało kto słyszał, a które mogą zachwycać. jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się, które miasto na świecie nosi miano najzimniejszego, to dziś się tego dowiesz. Chodzi o Jakuck w Republice Sacha (Jakucji). Mało kto zdaje sobie sprawę, iż choć obszar ma niecałe 3 miliony kilometrów kwadratowych, to mieszka tam zaledwie około miliona osób. Wszystko przez temperatury.
REKLAMA
Zobacz wideo Varanasi - święte miasto Indii. Dlaczego niektóre kobiety nie mogą przychodzić nad Ganges?
Jakuck - najzimniejsze miasto na Ziemi. Leży w aż trzech strefach czasowych
Jakucja jest największą jednostką terytorialną na świecie i leży aż w trzech strefach czasowych. Zajmuje około 1/5 powierzchni Rosji, a stolica, Jakuck, uznawana jest za najzimniejsze miasto na świecie. Położona jest na lewym brzegu rzeki Leny, a oficjalnie istnieje od 1632 roku. Dziś stanowi jeden z największych ośrodków kultury i przemysłu na Syberii. Głównie mieszkają tam Rosjanie i Jakuci. Miasto słynie też z... muzeum mamutów.
Zobacz też: To idealne uzdrowisko na zimę. Zachwyca widokami jak z bajki, a po drodze zwiedzisz jarmark świąteczny
To najzimniejsze miasto na Ziemi zamieszkałe przez człowieka. W innym miejscu temperatury są jednak jeszcze niższe
Mieszkanie w Jakucku z pewnością nie jest łatwe. Budynki budowane są na wbitych głęboko w ziemię palach, dzięki czemu się nie zawalają. Takie zabezpieczenie chroni przed ruchem lodowca, co następuje praktycznie każdego roku po zmianach temperatur. Najniższa odnotowana temperatura wyniosła minus 64,4 stopnie Celsjusza, a maksymalna 38,4 stopnie. Różnica jest więc kolosalna. Średnia temperatura zimą wynosi minus 38,6 stopnia, a latem - 19,5. Zimy realizowane są długo, a lata krótko.
Jakuck Jakuck, Fot. Sanja Grom, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license, commons.wikimedia.org/
Jakuck to najzimniejsze miasto świata, ale jest miejsce, gdzie temperatury są jeszcze niższe. Mowa o bazach naukowców w pobliżu biegunów i wiosce Ojmiakon. Tam najniższa odnotowana temperatura to aż minus 71,2 stopnie Celsjusza. Obszar zamieszkuje około pół tysiąca osób.
Polecamy także: Kosmiczne wnętrza, filmowe tajemnice i efekty specjalne. To znajdziesz w zjawiskowych kopułach obok A4Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.