Drewniana podłoga to wyjątkowo piękna ozdoba każdego wnętrza. Najlepiej prezentuje się wtedy, kiedy jest czysta i lśniąca. Niestety, osiągnięcie takiego efektu nie jest zbyt proste. Chyba, iż zna się… trik z kroplą wody, który powie Ci wszystko na temat sposobu czyszczenia idealnie dopasowanego do Twoich podłóg.
Czy wiesz, iż najlepszym detergentem do mycia drewnianych podłóg wcale nie są drogie sklepowe środki pełne chemii? Zdecydowanie lepsze i bezpieczniejsze są naturalne produkty, które w połączeniu stworzą niesamowicie skuteczny środek czyszczący! … i oszczędzą Ci mnóstwo kasy
Jak myć podłogę drewnianą, aby była błyszcząca?
Chcąc skutecznie domyć drewnianą podłogę, czasem kierujemy się tym, co zapewniają nam telewizyjne reklamy. Kupujemy więc silne środki chemiczne, które – owszem – usuwają cały brud, ale pozostawiają drewno kruche, słabe i mocno zmatowione. A czy to właśnie taki efekt chciałeś osiągnąć? Przecież lśniące drewniane deski na podłodze prezentują się dużo lepiej niż matowe.
Zanim zaczniesz czyścić, najpierw… zrób test z kroplą wody!
Chcąc dobrze nabłyszczyć drewnianą podłogę, koniecznie musisz znać rodzaj jej wykończenia. jeżeli wprowadziłeś się do mieszkania, w którym ta była już założona lub po prostu nie pamiętasz, na jaką opcję zdecydowałeś się podczas remontu, jest prosty sposób, aby to sprawdzić.
Wykonaj test na fragmencie podłogi, który jest najczęściej użytkowany (zwykle tuż przy wejściu do pomieszczenia). Jedyne, co musisz zrobić, to wylać tam odrobinę wody (kroplę) i zaobserwować, jak się zachowa. jeżeli gwałtownie się wchłonęła lub pozostawiła widoczny ślad – podłoga nie została uszczelniona. Nie wolno więc czyścić jej wodą.
Kolejną próbę wykonaj w mało widocznym miejscu. Przetrzyj fragment podłogi cienką wełną stalową. Tak sprawdzisz, czy drewno zostało nawoskowane – jeżeli tak, na wełnie pojawi się szara woskowa warstwa.
Teraz będzie Ci łatwiej określić, jaki sposób pielęgnacji podłogi wybrać!
Dlaczego drewniana podłoga nie chce dać się nabłyszczyć i pomimo starań przez cały czas jest matowa?
- Pokryła się zarysowaniami (od pazurów zwierząt domowych lub częstego chodzenia w butach na obcasach).
- Zanim zaczniesz polerować, niewystarczająco dokładnie usuwasz z niej brud.
- Używasz zanieczyszczonego mopa, czym rozprowadzasz kurz i zabrudzenia po całej powierzchni.
- Stosujesz środek niedopasowany do rodzaju wykończenia Twojej podłogi.
- Dawkujesz zbyt dużo detergentu lub wybrałeś taki, który jest zbyt mocny dla danej powierzchni.
- Przyszedł już czas na odnowienie podłogi.
Chcesz wiedzieć więcej na temat efektownego czyszczenia drewnianych podłóg? Ciekawi Cię wykorzystanie domowych sposobów? W takim razie koniecznie poznaj ten trik! Sposób mojej mamy wciąż nie ma sobie równych! Przetestuj go u siebie