Kiwano określa się mianem owocu, ponieważ wielu osobom przypomina kiwi oraz banana pod względem wyglądu i smaku. Tak naprawdę zaliczamy je do...gatunku ogórka. Właśnie dlatego zyskało nowe nazwy tj. ogórek kolczasty czy ogórek afrykański.
Jak wygląda i smakuje kiwano? Można porównać je do wielu owoców
Kiwano pochodzi z Afryki. Uprawia się je w Nowej Zelandii, Izraelu, Kenii oraz USA. Ten owalny, średniej wielkości owoc początkowo ma zieloną skórkę, która z czasem przybiera pomarańczowożółtą barwę i w takiej postaci możemy go jeść.
Jego cechą charakterystyczną są miękkie kolce. Właśnie one wyróżniają go na tle innych owoców.
Miąższ kiwano ma zielonożółtą barwę i galaretowatą konsystencję. W środku znajdziemy również jadalne nasiona. Wiele osób porównuje jego wygląd do kiwi.
Smak tego owocu przypomina połączenie kiwi i banana, choć niektórzy twierdzą, iż jest podobny do melona czy ogórka. Zapach z kolei porównują do dojrzałego banana lub słodkiego, orzeźwiającego ogórka.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Ciepła woda z cynamonem — na co pomaga i jak stosować?
Wartości odżywcze i adekwatności zdrowotne kiwano
Kiwano jest bogate w minerały tj. magnez, fosfor, cynk, wapń, sód, miedź. W swoim składzie zawiera witaminę A, pozytywnie wpływającą na wzrok i wzmacniającą błonę śluzową. Warto też wspomnieć o witaminie E, która poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci. Oprócz tego ma dobry wpływ na serce i pomaga w zwalczaniu wolnych rodników, przyczyniających się do rozwoju wielu chorób.
Ten owoc ma mało kalorii (około 44 kcal w 100 g) i składa się aż w 80% z wody. Warto zatem jeść go, będąc na diecie odchudzającej. Poza tym dzięki niemu możemy zrzucić zbędne kilogramy, ponieważ zawiera błonnik pokarmowy, wspomagający trawienie i działanie układu pokarmowego.
Kiwano wykazuje adekwatności przeczyszczające i moczopędne. Pomaga w pozbywaniu się złogów w jelitach.
Jak i z czym jeść kiwano?
Kiwano warto jeść samodzielnie. Wystarczy przekroić je na pół i wybierać miąższ z nasionami dzięki łyżeczki. W takim przypadku możemy potraktować ten owoc jako zamiennik słodyczy czy zdrową przekąskę.
Kiwano dobrze komponuje się z innymi owocami czy warzywami, dlatego możemy śmiało dorzucać je do sałatek. Pasuje także do ryb i owoców morza - jest więc świetnym dodatkiem w kuchni śródziemnomorskiej.
Z tego egzotycznego owocu można robić dżemy, konfitury czy koktajle. Polecamy też dodawać go do jogurtów i naleśników.
Zobacz też:
Dorsz i łosoś się przy niej chowają. Jest tania i smaczna, ale Polacy jej nie jedzą
Przepis na rogaliki dla zabieganych. Wystarczą 2 składniki i 20 minut
Polacy jedzą zbyt rzadko. Nie wiedzą, iż poprawia odporność, obniża cholesterol i pozwala schudnąć