​Ten dokument jest równie istotny przed wyjazdem, jak paszport. Wielu Polaków o nim zapomina

top.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Wyjeżdżając za granicę, szczególnie poza terytorium Unii Europejskiej, większość osób pamięta o tym, by mieć istotny paszport. Niestety mało kto zastanawia się nad wyrobieniem EKUZ, która działania nie tylko na terytorium UE. Sprawdź, jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i gdzie ci się przyda.

Co to jest EKUZ i do czego służy?

Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego to dokument, który uprawnia obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej do korzystania z opieki zdrowotnej w innych krajach, na takich samych zasadach, jak obywatele tych krajów. Posiadając EKUZ mamy więc dostęp do publicznej opieki zdrowotnej, w większości przypadków koszty naszego leczenia będą refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a my mamy pewność, iż w razie nagłej potrzeby otrzymamy pomoc medyczną bez konieczności opłacania następnie ogromnych rachunków.

Sprawdź również: Z Polski dolecisz tu w 2 godziny. Ceny niższe niż w Chorwacji, a widoki zachwycają

Dodatkowo Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego funkcjonuje nie tylko w krajach Unii Europejskiej, ale także na Islandii, w Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii. Jest również respektowana na terytoriach zamorskich europejskich państw, czyli należących do Francji — Gwadelupie, Martynice, Reunion, St. Pierre-et-Miquelon oraz Gujanie Francuskiej, hiszpańskich wyspach — Majorce i Wyspach Kanaryjskich, a także na należących do Portugalii Azorach i Maderze. Z EKUZ nie będziemy mogli skorzystać w Monako, San Marino, Watykanie, na Wyspach Normandzkich i wyspie Man.

Sprawdź również: 9 miejsc w Europie, które trzeba zwiedzić przynajmniej raz w życiu. Must have każdego podróżnika

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego — jak ją wyrobić?

W celu wyrobienia EKUZ należy złożyć odpowiedni wniosek. Można to zrobić osobiście w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia (lub uprawnionej delegaturze), wysłać mailem lub tradycyjną pocztą. Można również złożyć wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego online przez elektroniczną skrzynkę podawczą, czyli ePUAP, Internetowe Konto Pacjenta bądź w aplikacji mojeIKP. Złożenie wniosku o EKUZ jest bezpłatne. Składając wniosek osobiście, Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego otrzymamy od ręki, natomiast w przypadku wniosku online czas oczekiwania to około 5 dni. Może on ulec wydłużeniu choćby do kilkunastu dni w okresie od czerwca do września.

Zobacz też:

Niezwykła ulica w Gdańsku. Wiąże się z nią romantyczna legenda

Takich gór jeszcze nie widzieliście. To najbardziej kolorowy park narodowy na świecie

​Przed wyjazdem na zagraniczny urlop wyłącz te ustawienia w iPhonie. Sporo oszczędzisz

Idź do oryginalnego materiału