Chcesz zapłacić uszkodzonym banknotem? Ekspert tłumaczy, czy możesz to zrobić

top.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: /123RF/Picsel, 123RF/Picsel /INTERIA.PL


Banknoty będące w stałym użyciu z czasem ulegają zniszczeniu. To naturalne, w końcu przechodzą przez setki rąk każdego dnia. Często wychodzimy z założenia, iż skoro ktoś nam wydał uszkodzony banknot, to ktoś inny musi go przyjąć. Czy rzeczywiście tak jest? Do jakiego stopnia banknot może być zniszczony i co w takim wypadku z nim zrobić? Sprawę wyjaśnia ekspert z NBP.

Zdarzyło ci się, iż kasjer w sklepie nie chciał przyjąć zniszczonego banknotu? Czy miał prawo tak się zachować i co zrobić w takiej sytuacji? Ekspert z Narodowego Banku Polskiego rozwiewa wszelkie wątpliwości i wyjaśnia, czy można płacić uszkodzonym banknotem lub odmówić jego przyjęcia.

Czy można płacić uszkodzonym banknotem?

W sklepie zdarzają się sytuacje, kiedy sprzedawca próbuje nam wydać resztę bardzo zniszczonym banknotem lub przeciwnie, nie chce go od nas przyjąć. Eksperci z NBP wskazują na swoich stronach, jak w takich sytuacjach się zachować.

Oznacza to, iż w sklepie nie można płacić uszkodzonym banknotem. Zasada ta działa również w drugą stronę: mamy prawo domówić przyjęcia od sprzedawcy zniszczonego banknotu.

Co zrobić ze zniszczonym banknotem?

Skoro zniszczonym banknotem nie można płacić, pojawia się pytanie: co z nim zrobić? Taki sfatygowany środek płatniczy można wymienić w każdym banku, który prowadzi obrót gotówkowy. Placówki są zobowiązane przez NBP do wymiany zniszczonych banknotów na nowe.

Takie postępowanie dotyczy banknotów postrzępionych, naddartych, podklejonych, przerwanych, nadmiernie zabrudzonych, zaplamionych czy odbarwionych. Natomiast jeżeli banknoty lub monety nie spełniają warunków wymiany w bankach, przyjmowane są przez banki na podstawie wniosku i przesyłane do wymiany do Centrali NBP.

Czytaj też: Sprzedawca odmówił ci płatności kartą? Sprawdź, czy ma do tego prawo

Do jakiego stopnia banknot może być uszkodzony?

Każdy bank w Polsce ma obowiązek wymiany uszkodzonego banknotu, ale wiele zależy tu od stopnia zniszczenia. Przepisy dokładnie precyzują również tę sprawę:

  • jeśli banknot jest zniszczony w ponad 55%, bank może odmówić jego wymiany;
  • jeśli banknot jest uszkodzony od 55 do 75 % bank wymieni go na połowę jego wartości;
  • banknoty zniszczone w mniej niż 25% bank wymieni na ich równowartość.

Pieniądze, które nie spełniają powyższych warunków, są przez NBP wycofywane z użycia i niszczone.

Zobacz też:

​Zbliżają się masowe kontrole. Niektórzy mogą stracić ulgę

​Zostawiasz to na klatce schodowej? Uważaj, grozi ci mandat

Możesz dostać dodatkowe 400 zł na dziecko. Wnioski są przyjmowane do końca listopada

Idź do oryginalnego materiału