Tego imienia nie było w rejestrach. Rodzice z Lubomierza chcieli nadać je synowi. Na drodze stanął USC

kobieta.gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: To pierwsze takie imię w Polsce. Musiała je zaakceptować RJP. 'Nawiązuje do najstarszej warstwy polskiego imiennictwa', istock/@Holly Cromer


Rodzice chłopca chcieli mu nadać nietypowe imię, ale Urząd Stanu Cywilnego miał wątpliwości. W sprawę włączyła się Rada Języka Polskiego, która uznała, iż imię "nawiązuje do najstarszej warstwy polskiego imiennictwa".
Według danych na stronie gov.pl w pierwszej połowie 2024 roku najpopularniejszymi imionami nadawanymi dziewczynkom były Maja, Zofia i Zuzanna. Na dalszych miejscach znalazły się Hanna, Laura, Julia i Oliwia. Chłopcom zaś najczęściej nadawano imię Nikodem, Jan i Aleksander, chociaż popularny był też Antoni, Franciszek oraz Leon. Rodzice z Lubomierza postanowili wyjść naprzeciw trendom i chcieli nadać synowi bardziej oryginalne imię. Po wizycie w Urzędzie Stanu Cywilnego okazało się jednak, iż potrzebna jest akceptacja Rady Języka Polskiego.

REKLAMA







Zobacz wideo Figura nadała córkom oryginalne imiona. Były problemy w szkole?



Chcieli nadać dziecku nietypowe imię. Urzędnik zwrócił się o opinię do Rady Języka Polskiego
Polskie przepisy nie określają dokładnie, jakie imiona należy nadawać dzieciom. Kiedy urzędnik ma wątpliwości, prosi o pomoc Radę Języka Polskiego. Tak było w tym przypadku. Rodzice postanowili nazwać syna Rodmir, ale takie imię nie figurowało w rejestrach.





Dziecko zgubiło się w parku. 'Chciałam pomóc, reakcja ojca mnie zaskoczyła. Zero wdzięczności' Fot. pixabay / StockSnap


Prof. Mariusz Rutkowski, cytowany przez Onet, udzielił odpowiedzi w imieniu RJP.

Rada Języka Polskiego informuje, iż proponowana forma, mimo iż nie jest notowana jako rzeczywiste imię w bazach ani rejestrach imion, jest w pełni akceptowalna w funkcji imienia męskiego. Pod względem formy nawiązuje on do najstarszej warstwy polskiego imiennictwa, czyli dwuczłonowych imion tzw. życzeniowych, z wykorzystaniem jednego z najbardziej produktywnych w tej grupie rdzeni '-mir' ‘pokój'.

Chociaż imię Rodmir zostało zaakceptowane, nie figuruje w rejestrze PESEL z 2024 roku. Nie wiadomo więc, jakie imię ostatecznie rodzice nadali chłopcu.



Jakich imion w Polsce nie można nadawać? Tak na pewno nie nazwiesz dziecka
Chociaż przepisy nie określają, jakie imiona nie mogą być nadawane dzieciom, istnieją wytyczne, których należy przestrzegać.

Imię nie może składać się z jednej litery.
Nie można nadawać imion z literami spoza alfabetu łacińskiego oraz zbyt długich i skomplikowanych do zapisania w dokumentach.
Imię nie może być zdrobnieniem.
Można nadać maksymalnie dwa imiona.
Imię nie może być poniżające lub obraźliwe.

jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału