Jeśli już na początku wiosny chcesz założyć własne uprawy, to pewnie zainteresują cię warzywa, które można siać w foliowym tunelu już teraz. Pokażemy ci, jak to zrobić i jak przygotować grunt pod taki wysiew.
Jeśli już w marcu posiejesz w swoim ogródku warzywa, to będą one gotowe do zbioru w większości już w maju i czerwcu. Musisz jednak wpierw odpowiednio przygotować glebę, a potem zapewnić im adekwatne warunki wzrostu.
Jak przygotować glebę? Kiedy mogę się spodziewać pierwszych plonów?
Zacznij od przekopania, a następnie wygładzenia ziemi. jeżeli twoja gleba jest uboga w składniki mineralne, to koniecznie wzbogać ją nawozem. Najlepiej, jeżeli użyjesz naturalnego obornika lub kompostu. jeżeli natomiast miewasz problemy ze zbyt kwaśną glebą, to zasyp ją wapnem nawozowym. W razie wątpliwości co do tego, jaką masz glebę, sprawdź po prostu jej pH. W sklepach ogrodniczych bez problemu dostaniesz mierniki, dzięki których można to zrobić. Nie są one drogie.
Jak dbać o warzywa zasiane w foliowym tunelu?
Jeśli już zasiejesz warzywa w ten sposób, to musisz zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju. Każde z nich będzie miało nieco inne wymagania, ale są pewne uniwersalne rzeczy, które musisz im zapewnić. Przede wszystkim kontroluj wilgotność gleby i podlewaj je w miarę potrzeby. Bardzo ważne jest też utrzymywanie adekwatnej temperatury w tunelu. Zwykle powinna ona wynosić 20-25 stopni Celsjusza w dzień, natomiast w nocy przynajmniej 10 stopni Celsjusza. Dobrze jest wietrzyć tunel w trakcie dnia, a w nocy zapewnić roślinom izolację. Pamiętaj też, aby chronić swoje roślinki przed potencjalnymi szkodnikami i chorobami. Mogą bowiem zaatakować je mszyce, przędziorki, szara pleśń i inne. W razie potrzeby skorzystaj z odpowiednich preparatów ochronnych ze sklepów ogrodniczych.
Jakie warzywa można siać w foliowym tunelu już w marcu?
W takim tunelu można siać wiele popularnych warzyw. Oto one:
Sałata
W tunelu sieje się ją na głębokość 1 cm. Pomiędzy kolejnymi nasionami zachowaj odstęp 20 cm. Pamiętaj, iż warzywo to potrzebuje dużo wody do prawidłowego wzrostu.
Szpinak
Jego także sieje się na głębokość 1 cm, a pomiędzy kolejnymi nasionami zachowaj odstęp 20 cm. Podobnie jak sałata lubi on wilgotną glebę i częste podlewanie. Duża jego zaleta jest, iż gwałtownie rośnie i będziesz się nim mógł cieszyć już po zaledwie 6 tygodniach.
Marchewka
Siejemy ją na głębokość 2 cm, zachowując przy tym odstępy 5 cm pomiędzy kolejnymi nasionami. Marchewka bardzo lubi luźną i przepuszczalną glebę.
Rzodkiewki
Siejemy je na głębokość 1 cm, zachowując przy tym odstępy 5 cm. Powinna wykiełkować w ciągu kilku tygodni. Pamiętaj, iż rzodkiewki zdecydowanie lubią wilgotną glebę.
Rukola
Posiej ją na głębokość 1 cm, zachowując przy tym odstępy 10-15 cm. Lubi ona warunki podobne bardzo do sałaty (czyli przede wszystkim dużą wilgotność).
W marcu w takim tunelu możesz też wysiać cebulę, por, pietruszkę i koper.
Może cię również zainteresować: Starodawny przepis na nawóz do pomidorów – krzaczki ugną się od plonów!