Taormina całkowicie zasłużenie nazywana jest „perłą Sycylii”

grafywpodrozy.pl 6 miesięcy temu
Zdjęcie: Taormina całkowicie zasłużenie nazywana jest perłą Sycylii


Taormina nazywana jest “perłą Sycylii” i “turystyczną stolicą Sycylii”. Zapewniamy, iż nie są to określenia na wyrost. Miasto zachwyca i powinien zobaczyć je każdy turysta odwiedzający Sycylię. Taormina jest pięknie położona. Znajduje się na wzgórzu Monte Tauro. Budynki, drogi, wiadukty położone na stromym zboczu robią wrażenie. Czasami wydaje się, iż wszystko odbywa się wbrew prawu grawitacji, a widoki na błękitne Morze Jońskie zachwycą największych maruderów. Do tego dodajemy wspaniałe zabytki z różnych epok historycznych i mamy raj dla łowców instagramowych fotek.

Lista opisanych atrakcji

  • Jak dotrzeć do Taorminy, gdzie zaparkować
  • Taormina w literaturze i filmie
  • Porta Cataania
  • Corso Umberto
  • Piazza Duomo i katedra San Nicolo
  • Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej
  • Piazza IX Aprile
  • Teatro Greco
  • Teatro Greco
  • Sycylijskie wesele

Taormina położona jest na wschodnim wybrzeżu Sycylii, w połowie drogi między Mesyną a Katanią. Przez miasto przebiega autostrada A18. W zasadzie powinnyśmy napisać pod miastem, ponieważ większość trasy pokonuje się w tunelach. Najdłuższy ma długość ponad 2 kilometrów. Miasto pojawia się tylko w krótkich prześwitach między kolejnymi tunelami.

Jak dotrzeć do Taorminy, gdzie zaparkować

Sycylię zwiedzaliśmy, podróżując autem i polecamy to rozwiązanie. Odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc, do których dotarcie było możliwe tylko samochodem. Natrafiliśmy również w sieci na mnóstwo relacji turystów, którzy opisywali, jak zwiedzanie Sycylii z wykorzystaniem transportu publicznego zamieniło się w prawdziwy koszmar. Na szczęście Taormina ma wygodne połączenia kolejowe i autobusowe. Miasto znajduje się również jako cel wielu wycieczek do Włoch zorganizowanych przez biura podróży.


Taormina w literaturze i filmie

Z parkingu kierujemy się w stronę Porta Catania, bramy do antycznego miasta, ale po drodze chcemy zerknąć na jeszcze jedną atrakcję. Na wysokim klifie znajduje się Hotel San Domenico Palace. To tu rozgrywa się akcja drugiego sezonu serialu “Biały Lotos”. Do samego hotelu dość trudno podejść. Fotki zrobione od strony miasta nie pokazują hotelu zbyt dobrze, dlatego wyjątkowo korzystamy ze zdjęć reklamowych serialu. Filmowy hotel i piękna Etna w tle. Mówiliśmy, iż Taormina wymiata!

Ten hotel poznają wszyscy fani „Białego Lotosu”

To nie koniec filmowo-literackiej kariery Taorminy. „Taormina to najwspanialsze dzieło sztuki i natury, kawałek raju na ziemi„ -pisał w roku 1787 Johann Wolfgang von Goethe. Trzy lata w Taorminie mieszkał angielski powieściopisarz David Herbert Lawrence, autor kontrowersyjnej powieści “Kochanek lady Chatterley”, która bez cenzury doczekała się wydania dopiero w roku 1960, czyli ponad 30 lat od premiery. Pisarz inspirację do powieści znalazł właśnie na Sycylii. Wzorował się na głośnym romansie swojej rodaczki z sycylijskim farmerem.

Do zachwytów nad Taorminą przyłączył się francuski pisarz Guy de Maupassant, który tak mówił: „Jeśli ktoś miałby spędzić tylko jeden dzień na Sycylii i pytał, co trzeba tam zobaczyć, odpowiedziałbym bez wahania – Taorminę.”

Jednak Sycylia w kulturze najbardziej kojarzona jest z filmem “Ojciec Chrzestny”. W wiosce Savoca oddalonej tylko o kilka kilometrów odbył się filmowy ślub Michaela i Apollonii. Korzysta na tym Taormina. Koszulki i inne gadżety związane z filmem znajdziecie na każdym kroku.

Gadżety z filmu „Ojciec Chrzestny” w Taorminie znajdziecie na każdym kroku

ZABYTKI TAORMINY- GOTOWY PLAN ZWIEDZANIA

Zwiedzanie miasta w sposób naturalny wyznaczony jest przez historyczny układ miasta. Przekraczamy mury miasta i wędrujemy ulicą Corso Umberto, poznając kolejne zabytki. Wszystkie opisane zabytki zaznaczyliśmy na mapie, którą pokazaliśmy wyżej.

Porta Catania

W starożytności Taormina chroniona była potrójnym pierścieniem murów obronnych. Porta Catania to element drugiego muru obronnego. Nad wejściem znajduje się herb Aragonii z datą 1440. Wchodzimy na główną ulicę.

Główna brama do miasta

Corso Umberto

Główna ulica Taorminy, część starożytnej drogi Valeria, łączącej Mesynę z Katanią. Nazwa pochodzi od imienia króla Włoch w latach 1878-1900 – Umberto I Sabaudzkiego. To deptak całkowicie zamknięty dla ruchu. Znajdują się tu liczne sklepy, bary, restauracji, kawiarnie, galerie sztuki. Raj dla kupujących, ale co ważne taniej i tandetnej chińszczyzny tu nie znajdziecie. Przy okazji obalamy pewne mity o Taorminie. Ceny w sklepach i restauracjach wcale nie są kosmiczne. Nie jest drogo. Oczywiście w porównaniu z innymi mniej popularnymi miejscowości jest drożej, ale tragedii nie ma.

Drugi mit to straszne tłumy turystów. To również jest nieprawdziwa informacja. Taorminę zwiedzaliśmy na początku sierpnia, czyli w szczycie sezonu turystycznego i byliśmy mile zaskoczeni. Nastawiliśmy się tłumy, ale było znośnie. Wielu blogerów strasznie na wyrost pisze o zadeptanej sycylijskiej perle. Nie dajcie się nabrać! Koniecznie zaglądajcie do bocznych uliczek, które skrywają wiele ciekawych sklepów i kawiarni. To również bardzo malownicze zakamarki, świetny plener fotograficzny.

Malownicze uliczki Taorminy

Piazza Duomo i katedra San Nicolo

To główny plac miasta. Zwiedzanie zaczynamy od katedry. Kościół św. Mikołaja (Cattedrale di San Nicola) zbudowano w XIII wieku na miejscu starszego średniowiecznego kościoła. Surowa kamienna fasada bardzo nam się spodobała. Kościół na przestrzeni wieków był kilka razy przebudowany. Wejście do środka jest darmowe. Na placu znajduje się XVII-wieczna, barokowa fontanna. Na szczycie stoi centaur, który w jednej ręce trzyma świat, a w drugiej berło. Wokół fontanny rozmieszczono widowiskowe rzeźby koni. Warto jeszcze spojrzeć na budynek ratusza – Palazzo del Municipio.

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Mały barokowy kościół wzniesiony w pierwszej połowie XVII wieku. Z zewnątrz wygląda bardzo skromnie- dwie kolumny, portal, posąg św. Katarzyny i mała wieżyczka z dzwonami. Po wejściu do wnętrza również trudno uwierzyć, iż mamy do czynienia z barokową świątynią. W kościele zabezpieczone są pozostałości murów z okresu grecko-rzymskiego. Zwróciliśmy uwagę na jeszcze jeden fakt – na ścianie wypatrzyli współczesny obraz w stylistyce, która rzadko pojawia się w kościołach.

Piazza IX Aprile

W połowie ulicy Corso Umberto wychodzimy na największy plac w Taorminie. Jesteśmy na Placu IX Kwietnia. Stąd rozpościera się znakomity widok na Morze Jońskie i Zatokę Naxos. To w zasadzie jeden wielki taras widokowy, ale nie będziecie mieli problemu z dopchnięciem się do barierki. Miejsca jest mnóstwo. Na placu znajduje się barokowy kościół San Giuseppe z charakterystycznymi schodami. Kolejne popularne miejsce na sesję fotograficzną w Taorminie. Kościół nie zawsze jest udostępniony do zwiedzania. Mieliśmy szczęście, ponieważ za chwilę miał odbyć się ślub.

Teatro Greco

Teatr antyczny- największa atrakcja w Taorminy i jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków całej Sycylii. Został wykuty w skale przez Greków, a następnie przebudowany przez rzymian i dostosowany do pokazowych walk gladiatorów. Większy teatr znajduje się w Syrakuzach, ale takiego widoku nie zobaczycie nigdzie. My mieliśmy pecha podwójnego. Po pierwsze teatr przygotowywany był do jakiegoś koncertu i zbudowana scena i dekoracje dużo zasłaniały. Po drugie w powietrzu unosił się pył niesiony przez wiatr znad Sahary. Widok był mocno ograniczony.

Oddajmy głos słynnemu niemieckiemu poecie – „Z najwyższego rzędu roztacza się widok, jakiego nigdy przedtem żadna publiczność w teatrze nie miała. […] Na wprost widać długi grzbiet Etny, a na lewo brzeg morza aż do Katanii czy choćby do Syrakuz, całą zaś panoramę zamyka olbrzymia, ziejąca ogniem góra, niebudząca jednak grozy, ponieważ w lekko zamglonym powietrzu wydaje się bardziej odległa i łagodniejsza niż w rzeczywistości.” J.W. Goethe.

Teatr w okresie otwarty jest w godzinach od 9.00 do 19.00. Bilet kosztuje 13,5 euro. Dzieci wchodzą za darmo, ale w kasie biletowej należy pokazać paszport lub dowód osobisty dziecka.

Plaże w Taorminie

Jest ich kilka, ale wszystkie są kamieniste. Odpowiada za to Etna, której wybuchy kształtowały ten region. O plażach piaszczystych zapomnijcie, co nie oznacza, iż nie warto zrobić małej przerwy podczas zwiedzania. My wybraliśmy dziką plażę na przedmieściach Taorminy.

Taormina widziana z poziomu morza

Sycylijskie wesele

Na głównej ulicy miasta natrafiliśmy na widowiskowy ślub sycylijski. Takie obrazki pokazujemy często na naszym Facebooku – zapraszamy do polubienia naszego profilu.

Zapraszamy do innych naszych artykułów o Sycylii

Jeśli szukacie rzetelnych tekstów i sprawdzonych informacji o podróżach, to zapraszamy do lektury naszych pozostałych artykułów. Znajdziecie w nich mnóstwo przydatnych informacji, mapy, godziny otwarcia, ceny biletów.

  • Etna -zwiedzanie, trekking, kolejka linowa i bezpieczeństwo – to owoc naszych 4- dniowych wędrówek po wulkanie. Znajdziecie tu opis miejsc unikatowych, do których docierają nieliczni turyści,
  • Savoca – zwiedzamy filmowe Corleone z „Ojca Chrzestnego” – jak mówimy o Sycylii to musimy opowiedzieć o mafii
  • Czy Katania da się lubić? Przewodnik po głównych zabytkach Katanii – przedstawiamy przewodnik po drugim co wielkości mieście na Sycylii
  • Syrakuzy i wyspa Ortygia- przewodnik po zabytkach i największych atrakcjach – Syrakuzy są wspaniałe – klimatyczne wąskie uliczki, zabytkowe kościoły, amfiteatr grecki pochodzący z V w. p.n.e. i amfiteatr romański z III wieku n.e.
  • Wąwóz Alcantara – wysokie na ponad 3o metrów skały z pięknymi słupami bazaltowymi. Wszystko powstała za sprawą lawy z Etny.
Idź do oryginalnego materiału