Tak pyszne, iż trudno skończyć na jednym kawałku. To ciasto to hit

pysznosci.pl 1 rok temu

Sezon na truskawki zbliża się wielkimi krokami. Już za kilka tygodni stragany na bazarkach będą się uginały pod tymi pysznymi owocami. Już teraz w marketach i warzywniakach możecie znaleźć importowane owoce. Choć nie są tak aromatyczne i słodkie, jak polskie, świetnie sprawdzą się do przygotowania pysznego deseru. Oto bajeczne ciasto z truskawkami i kremem budyniowym.

Truskawki są najpopularniejszymi i najłatwiej dostępnymi w okresie letnim polskimi owocami. Czekamy na nie wiosną z tęsknotą. Kojarzą nam się z beztroskimi letnimi dniami, babcinymi deserami i smakiem słonecznego lata. Pierwsze truskawki pojawiają się w maju, dzięki nowym odmianom i wraz z nastaniem ciepłych, słonecznych dni towarzyszą nam co najmniej do połowy lipca. A o ile mamy sprzyjającą aurę, to możemy cieszyć się ich smakiem choćby do wczesnej jesieni.

Ciasto z truskawkami

Biszkopt z truskawkami, kremem budyniowym i galaretką to jedno z tych ciast, których nie może zabraknąć na stole wiosną i wczesnym latem. Przepis jest bardzo prosty. Ciacho wygląda fantastycznie i na jednym kawałku nie można poprzestać.

Na blogu Mała cukierenka znajdziecie też przepis na ciasto z kremem i galaretką.

Pyszne ciasto z truskawkami i kremem budyniowym – przepis

Biszkopt:

  • 3 duże jajka – osobno żółtka i białka
  • 100 g cukru
  • 1 łyżeczka cukru z wanilią (użyłam cukru wanilinowego)
  • 110 g mąki pszennej (użyłam tortowej)
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

Do nasączenia:

  • 70 ml likieru migdałowego + 30 ml wody (jeśli nie chcemy używać alkoholu to 70 ml wody + 2 łyżki soku z cytryny + 1 łyżeczka cukru pudru)

Krem:

  • 700 ml mleka
  • 2 budynie waniliowe lub śmietankowe bez cukru (każdy na 0,5l mleka)
  • 4 łyżki cukru
  • 150 g masła w temperaturze pokojowej

Wierzch:

  • 600 g umytych, pokrojonych truskawek
  • 2 galaretki o smaku truskawkowym + 750 ml gorącej wody

Sposób przygotowania:

  1. Zacznij od przygotowania domowego budyniu. Do rondelka wlej około 500 ml mleka, dodaj cukier i postaw na ogniu. Zagotuj. Do pozostałego mleka dodaj budynie w proszku i dokładnie wymieszaj, aby nie było grudek.
  2. Gdy mleko się zagotuje, dodaj rozmieszane budynie i ugotuj gęsty budyń. Cały czas mieszaj, aby nie przypalić. Gdy budyń się zagotuje, zmniejsz ogień i mieszaj jeszcze przez około 1-2 minuty. Zdejmij budyń z ognia, nakryj folią i odstaw do całkowitego ostudzenia, ma mieć temperaturę pokojową jak masło.
  3. Kolejny krok to biszkopt. Piekarnik nastaw na 180 st. C na funkcji góra-dół. Białka ubij na sztywną pianę. Ciągle ucierając mikserem, dodaj cukier i mieszaj, aż masa stanie się gęsta i lśniąca. Następnie dodaj żółtka i dalej mieszaj mikserem na jasną, kremową masę.
  4. W miseczce wymieszaj mąkę z proszkiem do pieczenia. Do jajecznej masy dodaj cukier z wanilią i przesiej przygotowaną mąkę, wymieszaj szpatułką na jednolite ciasto. Ciasto przełóż do tortownicy o średnicy 26 cm wyłożonej papierem do pieczenia, wyrównaj i wstaw do nagrzanego piekarnika. Piecz przez około 25 minut.
  5. Po wyjęciu z piekarnika odstaw do całkowitego ostudzenia.

Składanie ciasta:

  1. Ostudzone ciasto wyjmij z blaszki, zdejmij papier do pieczenia i z powrotem wyłóż nim dno tortownicy. Rant tortownicy umyj. Z wierzchu ciasta odetnij przypieczoną skórkę. Biszkopt włóż do blaszki.
  2. Składniki na poncz wymieszaj i nasącz nim ciasto w blaszce.
  3. Dokończ przygotowywanie kremu. Masło w temperaturze pokojowej przełóż do miski i ucieraj mikserem przez około 2-3 minuty. Następnie w 3-4 partiach dodaj ostudzony budyń, po każdym dodaniu wymieszaj mikserem na średnich obrotach do połączenia składników.
  4. Gotowy krem wyłóż na ciasto w blaszce i wyrównaj. Na czas dalszych przygotowań tortownicę możesz wstawić do lodówki.
  5. Galaretki wsyp do miski i zalej gorącą wodą, mieszaj, aż galaretka całkowicie się rozpuści. Odstaw do ostudzenia, galaretka ma być lekko tężejąca.
  6. Na wierzchu ciasta poukładaj i zalej je lekko tężejącą galaretką. Ciasto wstaw do lodówki, najlepiej na całą noc. Dobrze schłodzone ciasto ostrożnie wyjmij z blaszki, nożem oddzieli ciasto od brzegów blaszki i torcik połóż na paterze.

Polecamy nasz film na pulpety po cygańsku:

Idź do oryginalnego materiału