Tajemnicza polska atrakcja powstaje od prawie 10 lat. Brytyjskie media sobie z niej kpią

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Zamek w Stobnicy, Fot. Lukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl


O tej nietypowej atrakcji w Wielkopolsce słyszał już niemal każdy Polak. Wieści o gigantycznej budowli powstającej od niemal dekady dotarły również do brytyjskich mediów. Napisał o niej niedawno znany portal Daily Mail. Jak oceniono polski zamek?
Zagraniczne portale niejednokrotnie rozpisywały się na temat polskich zabytków i atrakcji turystycznych. Tym razem na tapet wzięto kontrowersyjną inwestycję w województwie wielkopolskim. Czy przypadł do gustu Brytyjczykom? choćby Polacy oceniają go różnie.


REKLAMA


Zobacz wideo Tak powstaje tajemniczy „Zamek w Stobnicy". Byliśmy na miejscu


Brytyjskie media z przekąsem o polskiej atrakcji. "Do czego służy? Nie wie nikt"
We wsi Stobnica, na sztucznie usypanej wyspie powstaje budynek imitujący zamek. Budowa obiektu ruszyła w 2015 roku, jednak głośno zrobiło się o nim dopiero trzy lata później, kiedy do sieci wyciekły zdjęcia budowli wznoszącej się na 70 m. Choć 15-kondygnacyjny zamek sprawia wrażenie niemal ukończonego, w dalszym ciągu nie jest do końca znane jego przeznaczenie. Uznaje się go za budynek mieszkalny, jednak chodzą słuchy, iż w przyszłości zostanie przekształcony w luksusowy hotel.


Na zdjęciu: Tajemniczy współczesny zamek z bajki w Polsce, który został zbudowany na sztucznej wyspie na jeziorze. Do czego służy? Nikt nie wie...


- czytamy w artykule brytyjskiego portalu dailymail.co.uk.


Mimo kąśliwej uwagi co do celowości powstania obiektu Brytyjczycy stwierdzili także, iż "jest to zapierający dech w piersiach widok". Architektura zamku ma przypominać średniowieczne twierdze z wieżami, wieżyczkami i murami obronnymi. I trzeba przyznać, iż jej się to udaje.
Zamek w StobnicyOtwórz galerię
Czy zamek w Stobnicy można zwiedzać? Budynek wciąż jest nieukończony
Na ten moment nie jest znana data zakończenia prac budowlanych. Nie wiadomo też, czy współczesny zamek będzie można w ogóle zwiedzać. U jego stóp organizowane są jednak imprezy tematyczne, np. w stylu rycerskim. Co więcej, w 2023 roku na terenach przyzamkowych otwarto Leśną Ścieżkę Edukacyjną o długości 2,2 km, z dwunastoma tablicami edukacyjnymi.


Bilety wstępu nie należą jednak do najtańszych. Osoby dorosłe, w zależności od daty, muszą uiścić opłatę w wysokości choćby 49 zł. Ponadto majestatyczny zamek można też podziwiać w czasie rejsu statkiem. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału