Do dań z grilla najczęściej serwujemy kiszone ogórki lub inne piklowane warzywa. Tymczasem to doskonały moment na sałatkę, której skład i smak zaskoczy twoich gości. Przygotujesz ją bardzo prosto z młodych listków mniszka lekarskiego. Mniszek lekarski smakuje jeszcze lepiej niż rukola. Uwierz, to będzie hit!
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rośnie powszechnie na trawnikach i łąkach. Przez wielu ludzi postrzegany jest, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. Tymczasem to cenne zioło. Zwolennicy naturalnych terapii, przygotowują najczęściej syrop z kwiatów mniszka. Ten specyfik ma działanie przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Sprawdza się w przeziębieniach, a także przy kłopotach żołądkowych i infekcjach skóry.
Kwiaty mniszka lekarskiego – Pyszności; źródło: Adobe
Mniszek lekarski – samo zdrowie
Mało kto zdaje sobie sprawę z ogromnej mocy leczniczej tej rośliny. Choć cała wykazuje adekwatności oczyszczające organizm człowieka z toksyn i złogów oraz ma działanie wzmacniające, to na szczególne uznanie zasługują jej korzenie i łodygi. Wyciągi z mniszka lekarskiego wspomagają działanie wątroby, trzustki i nerek. Mogą być stosowane w kuracjach odchudzających. Obniżają też poziom cukru we krwi. To zaledwie część z jego prozdrowotnych możliwości.
Skupmy się jednak na kulinariach. Liście mniszka lekarskiego zawierają mnóstwo cennych witamin i są baza dla koktajli, a także sałatek. Najlepsze są właśnie teraz — w kwietniu i maju. Później będą miały więcej garbników i charakterystyczny gorzki smak. Te młode są orzeźwiające. Mają lekko ziołowy smak z interesującą korzenną nutą i wspaniale sprawdzą się jako składnik wiosennej sałatki. Spróbuj jej koniecznie. Oczywiście pamiętaj, iż surowiec trzeba zbierać z dala od miejskich dróg, najlepiej na łące.
Sałatka z mniszka lekarskiego Pyszności: Adobe
Sałatka z mniszka lekarskiego – przepis
Składniki:
- 10 dag liści mniszka lekarskiego (ok. 2 garście młodych liści)
- 20 dag zielonego ogórka
- 15 dag jabłka
- kilka listków lubczyku
- 2 łyżki oleju z pestek winogron
- 1 łyżka miodu
- 2 łyżki soku z cytryny
- 1 ząbek czosnku
- sól morska
- pieprz
- 2 łyżki musztardy
Sposób przygotowania:
- Liście mniszka lekarskiego opłucz, osusz i porwij na kawałki.
- Ogórka i jabłko umyj i pokrój w kostkę (bez obierania). Listki lubczyku także drobno posiekaj.
- Zrób sos. Czosnek obierz, pokrój w kostkę i przełóż do miseczki. Dodaj olej z pestek winogron, musztardę, sok z cytryny, miód oraz szczyptę soli morskiej i pieprzu. Wszystko dokładnie wymieszaj.
- Do miski przełóż liście mniszka lekarskiego, lubczyku oraz pokrojone ogórek. Całość polej sosem i wymieszaj. Wierzch sałatki możesz udekorować ulubionymi kiełkami i kwiatkami stokrotek.
Sprawdź również przepis na sałatkę z brokułami: