Szybkie faworki, które udadzą się każdemu. Ekspresowy przepis na karnawałowy chrust

g.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: pixabay


Szybkie faworki, które udadzą się każdemu, choćby początkującym kucharzom to marzenie wielu. W czym tkwi sekret idealnego ciasta na faworki? Jak należy je przygotować? Jakich błędów unikać? Kompendium wiedzy na temat faworków dla mało doświadczonych cukierników.
Szybkie faworki, które udadzą się każdemu to najlepszy wybór na karnawał. Wypróbuj zatem nasz prosty przepis na smakowite chrusty! Nie będziesz żałować.


REKLAMA


Zobacz wideo Faworki, chrusty, chrust, a po angielsku anielskie skrzydła. U nas w wersji drożdżowej


Faworki - sprawdzone przepisy na karnawałowy słodki przysmak
Karnawał to ten czas w roku, kiedy wręcz w hurtowych ilościach spożywamy smakowite faworki. Sprawdzone przepisy na chrusty domowej roboty są często przekazywane z pokolenia na pokolenie, a wiele pań domu ma swój patent, który sprawia, iż faworki wychodzą dokładnie w punkt. Jak przygotować chrupiący chrust na karnawałową imprezę? Poznaj sprawdzony przepis oraz cenne wskazówki i rady, dzięki którym Twoje karnawałowe łakocie będą mogły się równać z tymi z najlepszych cukierni.


Jak zrobić chrust? Idealna konsystencja ciasta to klucz do sukcesu
Jak zrobić chrust domowej roboty? Choć mogłoby się wydawać, iż przygotowanie faworków jest znacznie łatwiejsze niż pączków, to jednak nie jest to do końca prawda. Oczywiście wszystko zależy od doświadczenia i umiejętności kulinarnych danej osoby, jednak należy mieć na uwadze, iż aby nasz przysmak wyszedł idealny, musimy przygotować idealne ciasto. I to jest właśnie aspekt, który najczęściej wzbudza obawy osób początkujących w kuchni.


Szybkie faworki, które udadzą się każdemu. Ekspresowy przepis na chrust domowej roboty. Zdjęcie ilustracyjne pixabay


Ciasto na faworki ma specyficzną konsystencję. Często jest przyrównywane do ciasta makaronowego, a nawet… plasteliny. Dzięki takim porównaniom osoby początkujące w kuchni mogą łatwiej ocenić, czy przygotowane przez nich ciasto jest wystarczające, czy może zachodzi potrzeba np. dodania większej ilości śmietany lub dłuższego wyrabiania.


Faworki - sprawdzony przepis na domowy chrust
Sprawdzony przepis domowe chrusty zaczynamy od przygotowania składników. Będą Ci potrzebne:


500 g mąki pszennej
3-4 łyżki śmietany 18% (może być mniej lub więcej w zależności od konsystencji ciasta)
4 żółtka
1 łyżeczka cukru pudru
szczypta soli
1 łyżka spirytusu


Jajka i śmietanę należy wyjąć z lodówki odpowiednio wcześniej, aby nabrały temperatury pokojowej.


Faworki: dobry przepis krok po kroku
Jak z powyższych składników przygotować chrupiące faworki? Dobry przepis na domowy chrust przedstawia się następująco:
Krok 1. Do szerokiej miski przesiewamy mąkę, następnie dodajemy żółtka, śmietanę (stopniowo), cukier puder, sól i spirytusKrok 2. Łączymy składniki i zaczynamy wyrabianie ciasta Rada: W trakcie wyrabiania ciasta należy kontrolować jego konsystencję. W razie potrzeby można dodać więcej śmietany lub odrobinę mąki (nie za dużo!). Ciasto wyrabiamy przez kilka minut, za długie wyrabianie może sprawić, iż ciasto będzie zbyt twarde, a faworki zaczną się kruszyćKrok 3. Wyrobione ciasto przekładamy na blat lekko oprószony mąką. Rozwałkowujemy, a następnie składamy na pół i ponownie rozwałkowujemy. Czynność powtarzamy przez ok. 10 minut. Ciasto na faworki staje się dzięki temu napowietrzone, co ma przełożenie na adekwatną konsystencję i chrupkość chrustówKrok 4. Ciasto owijamy folią spożywczą i odkładamy na ok. 30 minut, aby odpoczęłoKrok 5. Ciasto dzielimy na kilka części. Każdą z nich bardzo cienko rozwałkowujemy (im cieńsze faworki, tym bardziej chrupiące i szybciej się usmażą). Z rozwałkowanych placków wycinamy prostokąty. Na środku każdego z nich robimy nacięcie i przekładamy jeden bok prostokąta, tworząc charakterystyczny kształt chrustówKrok 6. Smażymy faworki zgodnie z poniższymi wskazówkami:


faworki należy smażyć w szerokim garnku na dużej ilości tłuszczu (chrusty powinny pływać w tłuszczu)
do smażenia można wybrać smalec lub olej rzepakowy
tłuszcz do smażenia faworków powinien być bardzo dobrze rozgrzany (optymalna temperatura w granicach 175-180 stopni)
faworki smażymy partiami, nie należy wykładać ich za dużo na raz, ponieważ rosną w trakcie smażenia
czas smażenia faworków jest uzależniony od grubości ciasta. Cienko rozwałkowane chrusty mogą być gotowe już po ok. 40 sekundach (po 20 sekund na każdą ze stron), grubsze ciasto będzie potrzebowało więcej czasu
idealne chrusty mają złocisty kolor, jeżeli brązowieją zbyt szybko, to prawdopodobnie temperatura tłuszczu jest zbyt wysoka
usmażone faworki wyławiamy z garnka i układamy na ręczniku papierowym


Krok 7. Gdy faworki całkowicie przestygną, posypujemy je cukrem pudrem
Zobacz też: Pączki tradycyjne uwielbiane przez pokolenia. Jak zrobić pączki jak u babci?
Idź do oryginalnego materiału