Szpitale widmo. Ich ruiny kryją przerażające tajemnice? Popadają w zapomnienie

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: tiktok.com/@jolka.mysterious.places tiktok.com/@rokiurbex/


Gdzie są opuszczone miejsca w Polsce? Stare szpitale budzą ciekawość i jednocześnie przerażają. Dziś te budynki to jedynie widmo przeszłych czasów. Z dnia na dzień popadają w coraz większą ruinę i niekiedy skrywają wiele ciekawych historii.
Opuszczone miejsca oraz ich eksplorowanie jest jednym ze wciągających zajęć dla poszukiwaczy przygód. O niektórych z nich wiele osób już zapomniało. Niektóre znajdują się niemal w centrum miasta, inne zaś ulokowane są na przedmieściach. Na szczególną uwagę zasługują nieczynne szpitale. Zmieniają się w ruinę i straszą rozpadającymi się ścianami i elementami szpitalnego wyposażenia.


REKLAMA


Zobacz wideo Sylwia Bomba o spędzaniu wakacji bez dzieci. "Podróż bez dziecka jest połową podróży"


Gdzie jest opuszczony szpital w Polsce? W czasach świetności mógł pomieścić 650 pacjentów
Opuszczony szpital w Legnicy znajdujący się w Lasku Złotoryjskim od dekad budzi zainteresowanie i ciekawość. Został wybudowany w 1929 roku przez Niemców. Podczas II wojny światowej leczono tu przede wszystkim rannych żołnierzy Wermachtu. Był nie tylko jednym z najlepiej wyposażonych szpitali w okolicy, ale także mógł pomieścić 650 pacjentów.


Po wojnie został zajęty przez Sowietów, a do 1993 roku budynek stał się własnością Zabużan (obywateli polskich wysiedlonych w latach 1944-1952 z terenów byłych polskich Kresów Wschodnich). W wyniku bezskutecznych prób sprzedania obiektu i braku środków na jego utrzymanie, szpital z dnia na dzień zaczął popadać w ruinę. Dziś budzi grozę i przyciąga tłumy ludzi żądnych wrażeń.


Opuszczony szpital w Mokrzeszowie. Mieszkańcy omijają go szerokim łukiem
Kolejnym obiektem, który został okryty legendą, jest opuszczony Szpital Zakonu Kawalerów Maltańskich w Mokrzeszowie. Mieści się na trasie na trasie Wałbrzych-Świdnica w województwie dolnośląskim. Został wybudowany w latach 1883-1886. W czasie I wojny światowej przyjmował rannych pilotów oraz stanowił przytułek dla seniorów. Od 1938 roku szpital stał się domem czynszowym i siedzibą Związku Dziewcząt Niemieckich. Organizacja ta była fanatycznym zwolennikiem nazizmu i działała z rozkazu Heinricha Himmlera.


Po zakończeniu wojny, budynek przeznaczono na koszary wojskowe, a następnie szkołę, która działała do 1982 roku. W 2019 roku dawny szpital został wystawiony na sprzedaż za 1,5 mln złotych, jednak do tej pory nie znalazł się chętny. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału