Szlak Maszkaronów – interesująca forma zwiedzania Tarnowa

tymrazem.pl 4 miesięcy temu
Zdjęcie: szlak maszkaronów


Tarnów to wyjątkowe miasto, o czym przekonywałem Was już niejednokrotnie. Nowa atrakcją, jaką jest Szlak Maszkaronów to kolejny powód do odwiedzin. Miejskie szlaki tematyczne pojawiają się w całej Polsce jak grzyby po deszczu, a tarnowski pomysł w interesujący sposób nawiązuje do miejskiego ratusza i prowadzi turystę po ciekawych miejscach w mieście!

Szlak Maszkaronów i jego historia

Szlak Maszkaronów nawiązuje do historycznych rzeźb, które znajdują się na tarnowskim ratuszu. Od lat strzegły one miasta i były swoistą jego wizytówką. Przy powstawaniu współczesnej wersji maszkaronów towarzyszyła jedna myśl – mają wzbudzać pozytywne emocje i pomagać poznać miasto.

Czternastu tarnowskich artystów stworzyło po jednej figurze, a każdy z nich jest wyjątkowy i nie tylko nawiązuje do miejsca, w którym stoi, ale także swoim wyglądem daje świadectwo rzemiosła artysty, który go stworzył. Każdy z twórców mógł zrealizować swoją wizję na maszkarona, dlatego po przejściu całego szlaku i policzeniu wszystkich, zauważycie, iż wcale nie jest ich 14, a 15 i pół.

Szlak Maszkaronów swoją premierę miał 30 kwietnia 2024 roku, wtedy to odbyło się pierwsze, oficjalne przejście połączone z poszukiwaniami tych wyjątkowych figurek.

Czym są maszkarony?

Zgodnie ze słownikiem języka polskiego maszkaron to „motyw dekoracyjny w postaci głowy o zdeformowanych groteskowo rysach”. Tarnowski Szlak Maszkaronów bezpośrednio nawiązuje do maszkaronów, które znajdują się na ratuszu, który znajduje się na środku Rynku.

Maszkarony (z wł. mascherone, w fr. mascaron) zwykle przestawiały głowę lub całą ludzką sylwetkę, a czasem postacie fantastyczne. Używane one były jako ozdoby budynków, fontann oraz w innych artystycznych detalach. Nie ma jednego okresu, kiedy maszkarony powstawały – były popularne przez wiele lat. Jednymi z najbardziej znanych maszkaronów (oprócz tych tarnowskich ;)) są te z katedry Notre-Dame.

Maszkarony i przebieg szlaku

Na odnalezienie wszystkich maszkaronów myślę, iż na spokojnie trzeba przeznaczyć około 2 godziny. Zlokalizowane są one w centrum Tarnowa. Część z nich czeka w granicach Starego Miasta, a inne nieco poza nim, ale często związane są z miejscami, w których są zlokalizowane. Każdy maszkaron ma swoje imię i krótką historię, która go opisuje. Przy każdym maszkaronie znajdziecie tabliczkę z jego imieniem oraz kodem QR. Przenosi Was on na stronę poświęconą konkretnej postaci. Czeka na niej krótka historia powstania maszkarona oraz informacje o autorze. Znajdziecie tam też informacje dodatkowe, jak np. film dokumentujący powstawanie konkretnej rzeźby.

Maszkarony wykonane są z brązu i mają różne kształty i rozmiary. Skrywają się one w różnych miejscach, ale na mapie zaznaczone są precyzyjnie i nie ma problemu ze zlokalizowaniem ich. Sprawdziliśmy to na turystach cztero i dziesięcio letnich oraz jednym starszym, czyli mnie.

Maszkarony mają swoje numery i przemierzając Szlak Maszkaronów, możecie skorzystać z gotowej trasy. Oczywiście możecie ją dowolnie zmodyfikować czy też zacząć od końca. Pierwszym maszkaronem jest Astronom (Maszkaron Wszechświata) autorstwa Piotra Bubaka. Zlokalizowany jest on tuż przy Rynku (obok wejścia do Pasażu Odkryć). Ostatnim punktem na szlaku są Zakochane Maszkarony autorstwa Anny Śliwinskiej, zlokalizowane na moście nad Wątokiem.

Na szlaku czekają na Was także Strażnik Żywiołów, Strażnik Tożsamości Miasta,Wynalazca, Trefniś, Maszkaron Młodych, Sprzedawca Marzeń, Duch Teatru, Przybysz – Nowy Mieszkaniec, Filmowiec, Zaczytany, Ta Która Wie, Maszkaron Czystej Wody i Zakochane Maszkarony. Jest duża szansa, iż w przyszłości powstaną kolejne maszkarony i pojawią się na ulicach Tarnowa.

Plan całego szlaku znajdziecie na stronie – maszkarony.tarnow.pl.

Co warto poza tym zobaczyć w Tarnowie?

Tarnów to wyjątkowe miasto pod kątem układu urbanistycznego i niezwykłych atrakcji turystycznych. Samo miasto jest interesujące i poznać je możecie wędrują Śladami tarnowskich Żydów, zwiedzić ratusz i liczne muzea, zajrzeć do Pasażu Odkryć czy też dowiedzieć się wszystkiego o historii i Romów.

Jeżeli chcecie zobaczyć Szlak Maszkaronów, a potrzebujecie jeszcze więcej powodów, to mam dla Was mocne dwa! Pierwszy z nich to leżące po drodze do Tarnowa Zalipie, znane w świecie jako malowana wieś. To fajna lokalizacja na zdjęcia i poznanie historii malowania kwiatów w domach. Drugi powód nazywa się Eno Tarnowskie – szlak winiarski prowadzący przez wokoło tarnowskie winnice!

Inne szlaki tematyczne

Szlak Maszkaronów to fajny sposób na wpisanie się trend turystyczny związany z miejskimi szlakami tematycznymi. Tarnów zrobił to dobrze. o ile lubicie tego typu atrakcje to oprócz klasyki gatunku czyli Wrocławskich Krasnali, jest w Polsce wiele więcej godnych uwagi inicjatyw,

Jeżeli wybieracie się do Gniezna to polecam zwiedzanie szlakiem Króli i Królików. Szlak i aplikacja łączą w fajny sposób najnowszą historię miasta oraz jego historyczne początki. Lublin od niedawna zaprasza na wędrówkę po mieście szlakiem Lubelskich Koziołków. Odwiedzając Olkusz polecam krótki szlak Gwarków Olkuskich, a będąc w Łodzi koniecznie poszukajcie postaci wchodzących w skład szlaku Łódź Bajkowa.

Ciekawym pomysłem jest także Szlak Symboli Radomskiego Przemysłu, który prowadzi przez miasta w towarzystwie produktów i marek, które w przeszłości (ale i dzisiaj) są rozpoznawalne, a nie koniecznie kojarzone są z Radomia, pomimo, iż tu powstały!

Idź do oryginalnego materiału