Sześć miesięcy do Expo 2025 Osaka, Kansai

liderzyinnowacyjnosci.com 3 dni temu

Premierowa prezentacja koncepcji ekspozycji w pawilonie polskim na Światowej Wystawie Expo 2025 w Japonii wzbudziła duże zainteresowanie uczestników panelu podczas PAIH Forum Biznesu na PGE Narodowym. Podczas debaty dokonano podsumowania stanu przygotowań Polski na sześć miesięcy przed rozpoczęciem wydarzenia.

13 kwietnia 2025 r. rozpocznie się największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie o charakterze promocyjnym, gospodarczym i kulturalnym – Wystawa Światowa Expo 2025 Osaka, Kansai.Przedstawiciele zespołu organizacyjnego w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, na czele z wiceministrem rozwoju i technologii Jackiem Tomczakiem – Komisarzem Generalnym Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai, zaprezentowali postępy prac związanych z budową Pawilonu Polski wraz z ekspozycją, realizacją programów promocji gospodarczej, kulturalnej, naukowej, a także rezultaty dotychczas podjętych inicjatyw.

Prace związane z budową Pawilonu Polski nabierają tempa, realizacja programów promocji gospodarczej, kulturalnej, naukowej przebiega zgodnie z planem. Zarówno Pawilon Polski, jak i ekspozycja wewnętrzna, będą tworzyć obraz Polski nowoczesnej, kreatywnej, otwartej i gotowej do współpracy – powiedział podczas prezentacji wiceminister Tomczak.

Udział Polski w Expo 2025 Osaka, Kansai ma charakter kompleksowy i zakłada promocję gospodarki, kultury, nauki i turystyki. O skali projektu świadczą dotychczasowe efekty podjętych działań: 760+ uczestników webinariów branżowych stanowiących cykl szkoleniowy dla polskich przedsiębiorców, 50 firm, które zgłosiły się do Programu Partnerskiego, 7 uczelni, z którymi zostały podpisane umowy o realizacji praktyk studenckich w Pawilonie Polski, 13 regionów, z którymi podpisane zostały umowy w zakresie realizacji programu promocji regionalnej podczas Expo, 100+ podmiotów, z którymi podjęta została kooperacja w zakresie promocji polskiej gospodarki, kultury, turystyki i sportu podczas Expo.

Na Wystawach Światowych Expo równie istotny jest aspekt gospodarczy, jak i kulturalny, turystyczny i naukowy. Dzięki temu wydarzeniu możemy budować wizerunek naszego kraju kompleksowo i wzmacniać pozycję Polski na arenie międzynarodowej – mówiła Magdalena Skarżyńska, wiceprezes Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

W ramach prezentacji, odbyła się także debata poświęcona tematowi Wystawy Światowej Expo, jako wydarzenia rozwijającego współpracę międzysektorową w kraju i spajającego działania promocyjne kierowane za granicę. W debacie udział wzięli przedstawiciele instytucji partnerskich zaangażowanych w realizację programu promocji Polski na Expo – Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Podczas PAIH Forum Biznesu 2024 po raz pierwszy zaprezentowana została koncepcja ekspozycji w Pawilonie Polski na Expo 2025 Osaka, Kansai. – Pawilony narodowe na Expo prezentują wizerunek kraju, stanowią wizytówkę zapraszającą do dalszego odkrywania. Ekspozycja ma wywrzeć pozytywne wrażenie na zwiedzających, zaangażować emocje i zainteresować krajem. Jesteśmy przekonani, iż architektura Pawilonu Polski, jak i jego wystawa wewnętrzna, zyskają uznanie w oczach Japończyków i gości z całego świata. Bardzo się cieszę, iż na sześć miesięcy do rozpoczęcia Expo mogliśmy zaprezentować kompletną koncepcję ekspozycji – powiedziała Eliza Klonowska-Siwak, zastępca Komisarza Generalnego Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai.

Artystyczne instalacje inspirowane polskimi tradycjami i wykorzystujące współczesne technologie, a choćby sztuczną inteligencję, stworzą unikalną przestrzeń Pawilonu Polski, w którym dziedzictwo przenika się z przyszłością, a tradycja z innowacją. W ekspozycji ważne będzie także zaprezentowanie wybranych sektorów polskiej gospodarki, perspektywicznych w kontekście wymiany gospodarczej pomiędzy Polską i Japonią.

Za realizację projektu udziału Polski w Expo 2025 Osaka, Kansai odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. (PAIH), a instytucją nadzorującą jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Ekspozycja w Pawilonie Polski – dziedzictwo, kreatywność i sztuczna inteligencja

„Dziedzictwo, które napędza przyszłość” to hasło przewodnie opowieści o współczesnej Polsce oraz jej ambicjach na Wystawie Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai. Opracowana przez interdyscyplinarny zespół koncepcja ekspozycji w Pawilonie Polski składa się z interaktywnych instalacji artystycznych, które prezentują zapisany w tożsamości Polaków „gen kreatywności”. Atmosferę miejsca tworzy połączenie natury, tradycji, nauki i techniki. Jego siłą sprawczą są Odwiedzający, którzy zarówno doświadczają, jak i współtworzą wystawę.

Artystyczne instalacje inspirowane polskimi tradycjami i wykorzystujące współczesne technologie, a choćby sztuczną inteligencję, stworzą unikalną przestrzeń Pawilonu Polski, w którym dziedzictwo przenika się z przyszłością, a tradycja z innowacją. Dzięki zaproszeniu do współpracy wyjątkowych artystów, powstaje angażująca wystawa nawiązująca do zwyczajów, które na przestrzeni wieków formowały polską obyczajowość.

  • Magiczny wymiar wystawy

Odwiedzający w oryginalny sposób zapoznają się z lokalnymi ziołami i ich rolą w obszarze tematu zaproponowanego przez japońskich Organizatorów Expo – „Ratowanie życia”, doświadczą zmienności polskiego krajobrazu i bezpośrednio odczują wpływ człowieka na jego kształtowanie, a choćby „zagrają” na niecodziennym instrumencie bazującym na rzemiośle. Tłem ekspozycji będą wywiedzione z natury brzmienia i krajobraz dźwiękowy, który inspirował Fryderyka Chopina – postać kluczową dla prezentacji polskiej kultury w Japonii.

Kuratorzy i projektanci ekspozycji proponują zanurzenie się w dziedzictwie, by lepiej zrozumieć to, co ponadczasowe. Artyści, łącząc współczesną technikę cyfrową z tradycyjnymi materiałami, tworzą „magiczny” wymiar wystawy, który dostarczy Odwiedzającym unikalnych doznań.

  • Innowacje i równowaga

Instalacje artystyczne wprowadzają Odwiedzających w świat aktualnej wiedzy i przełomowych innowacji, do strefy dotyczącej przyszłości. Zaprezentowana zostanie tam mapa wybranych sektorów polskiej gospodarki, perspektywicznych w kontekście wymiany gospodarczej pomiędzy Polską i Japonią. Prezentowane przykłady polskich start-upów i firm o ugruntowanej pozycji pokażą na arenie międzynarodowej, jak budować gospodarki oparte na równowadze. Ich różnorodność obrazuje odpowiedzi polskich firm na podejście do takich wyzwań przyszłości, jak bezpieczeństwo żywności, dostęp do energii czy surowców.

Inspirując się naturalnymi ekosystemami, kuratorzy opowiadają o polskich firmach, które zmieniają swoje podejście do korzystania z zasobów, stawiając na gospodarkę obiegu zamkniętego, a także o biznesach, które wykorzystują potencjał technologii informatycznych do transformacji i poprawy efektywności w różnych obszarach życia. Opracowane przez polskie firmy rozwiązania czerpią zarówno z wzorców natury, jak i z siły technologii, najnowszych odkryć i wiedzy naukowej. Pozwalają żyć zdrowiej, bezpieczniej i spokojniej, a także kształtować otoczenie w sposób nieosiągalny dla wcześniejszych pokoleń.

Zarówno instalacje artystyczne, jak i prezentowane w ekspozycji innowacyjne rozwiązania, poprzez swoją interdyscyplinarność, nie tylko manifestują polskiego ducha solidarności, ale są także dowodem na istnienie przekazywanego z pokolenia na pokolenie polskiego „genu kreatywności”. Pokazują, jak balansować pomiędzy tradycją i współczesną zaawansowaną techniką w sposób mądry i zrównoważony, zabezpieczając przyszłość ludzi i Planety.

  • Pawilon i wystawa

Areną prezentacji Polski na Wystawie Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai będzie pawilon o powierzchni blisko 1000 m². Koncepcja architektoniczna, opracowana przez Alicję Kubicką i Borję Martínez’a z pracowni Interplay Architects, opiera się na zastosowaniu drewna, a forma bryły ma przywoływać skojarzenie rozchodzącej się poza granice kraju fali kreatywności i innowacyjności Polaków.

Za koncepcję wystawy stałej odpowiada zespół kuratorski w składzie: Monika Brauntsch – KAFTI, Ewa Kierklo i Stanisław Kempa – GDYBY oraz Wiesław Bartkowski. Powstawała ona we współpracy z twórcami i twórczyniami, a także ekspertkami i ekspertami z różnych dziedzin.

Idź do oryginalnego materiału