Serial „Peaky Blinders” opowiada historię legendarnego gangu działającego w Birmingham w latach 20. i 30. XX w. Stylizacje bohaterów to niesamowita dawka wiedzy o ówczesnej modzie męskiej i doskonała lekcja klasycznego stylu w gangsterskim wydaniu.
Spis treści:
1. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o serialu „Peaky Blinders”
2. Brytyjska moda lat 20.
3. Styl Peaky Blinders – moda ulicy lat 20 XX w.
4. Peaky Blinders – moda ponadczasowa
5. Podoba Ci się styl Peaky Blinders?
Popularność serialu telewizyjnego „Peaky Blinders” zapoczątkowała odrodzenie stylu lat 20. i 30. XX wieku. Długie płaszcze, garnitury i kaszkiety to klasyka najlepiej prezentująca się, gdy szyta jest na miarę. choćby jeżeli nie miałeś okazji oglądać serialu, nasz przegląd stylizacji bohaterów da Ci pogląd na to, jak nosili się legendarni, brytyjscy gangsterzy.
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o serialu „Peaky Blinders”
Kto by pomyślał, iż życie gangsterów z Birmingham w latach dwudziestych może być tak intrygujące, iż podbiło serca widzów na całym świecie? Produkcja BBC biła rekordy popularności do ostatniego odcinka nie tylko na Wyspach. To zasługa doskonale poprowadzonej fabuły, mrocznego uroku głównego bohatera oraz doskonałych kostiumów i scenografii.
O czym jest serial „Peaky Blinders”? To dramat kryminalny BBC, który opowiada o wyczynach Shelby, irlandzko-romskiej rodziny gangsterów, na której czele stoi bezwzględny i wyrachowany Thomas Shelby (Cillian Murphy). Historia z pozoru jest podobna do wielu innych gangsterskich legend. Tommy i jego zagorzali zwolennicy, Peaky Blinders łatwo opanowali ulice w bezprawnym Birmingham w 1919 roku. Jednak apetyt na władzę Tommy’ego wciąż rośnie, szczególnie gdy staje w obliczu konkurencji.
Spokojnie, jeżeli nie oglądałeś jeszcze serialu, na tym zakończymy streszczanie fabuły i skupimy się na tle historycznym i stylu bohaterów, który unika wielu bardziej efektownych i ostentacyjnych elementów mody z początku XX wieku. Subtelna, monochromatyczna paleta kolorów, rozsądne użycie tekstur i akcesoria zorientowane na użyteczność są absolutnie ponadczasowe.
Brytyjska moda lat 20.
Moda męska lat dwudziestych XX wieku stanowiła ostry i niepowtarzalny kontrast z modą z poprzednich dziesięcioleci. Po latach walk na frontach I wojny światowej mężczyźni wrócili do domu i zastali w swoich szafach przestarzałe ubrania. Na początku dekady mężczyźni przez cały czas nosili więc bardzo eleganckie, wąskie garnitury typu sacque, które były popularne wśród dżentelmenów od połowy XIX wieku. Lata 20. XX w. były dekadą wielkich zmian w modzie męskiej, więc garnitury gwałtownie ewoluowały.
Ernest Hemingway, Charles Lindbergh i F. Scott Fitzgerald byli influencerami tamtych czasów. Dużą uwagę skupiali na sobie również członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej. Tych mężczyzn wyróżniały niesamowicie dobrze skrojone garnitury. Wyraźnie zarysowane ramiona, wąskie biodra, jakościowe tkaniny, takie jak skóra, wełna i bawełna, były typowe dla męskiej odzieży. Eleganckie krawaty i dodatki dopełniały całość.
Mężczyźni stali się „świadomi mody”, po części dzięki gwałtownie rozwijającym się działom marketingu w sklepach, takich jak Montgomery Wards i Sears, a także dzięki hollywoodzkim filmom.
Dowiedz się więcej: Lata 20. Moda męska i nie tylko pod lupą Cafardini
Styl Peaky Blinders – moda ulicy lat 20 XX w.
Główna kostiumografka w serialu – Stephanie Collie projektowała kostiumy, opierając się na kryminalnych zdjęciach policyjnych z początku XX wieku. Dzięki temu mogła bardzo wiernie odtworzyć styl legendarnych gangsterów – nie tylko ich płaszcze i garnitury, ale również takie akcenty, jak spinki do mankietów czy sznurówki butów.
W dość rozległej linii czasowej serial „Peaky Blinders” obejmuje kilka przełomowych zmian w wyglądzie męskich garniturów: duże i pudełkowate lata dwudzieste, obcisłe lata trzydzieste i szersze, bardziej „bokserskie” garnitury z lat 40. XX wieku. Mimo to, podczas oglądania serialu, towarzyszy wrażenie, iż każdy z kostiumów doskonale sprawdziłby się również dziś.
Kaszkiety jak broń
Nie były zbyt popularne przed premierą pierwszego odcinka Peaky Blinders. Kaszkiet to jeden z najbardziej charakterystycznych dodatków – nie bez powodu. W fikcyjnym świecie serialu telewizyjnego, „Peaky Blinders” wywodzili swoją nazwę od praktyki wszywania jednorazowych żyletek w daszki czapek. Podczas bójki członkowie gangu mogli dzierżyć kapelusze jak broń lub uderzać głową przeciwników w twarz, powodując ich okaleczenie.
Płaszcze – charakterystyczny styl Peaky Blinders
Jeśli chodzi o odzież wierzchnią, płaszcz powinien być długi, z klapami i wystarczająco ciężki, aby wytrzymać mroźną zimę w Birmingham i kapryśną wyspiarską pogodę w chłodnych miesiącach roku.
Fotosy serialu przypominają nieco sceny westernowych pojedynków. Bohaterowie idą pewnym krokiem, podczas gdy poły ich długich płaszczy rozwiewa wiatr. Ten zabieg był nie tyle uzasadniony historycznie, ile wymyślony przez kostiumografkę, by nadać scenom wyjątkowy, dynamiczny charakter. Trzeba przyznać, iż wyszło jej to doskonale.
Uzyskanie odpowiedniego dopasowania i tekstury wymaga fachowego szycia. jeżeli sięgniesz po ponadczasowy styl Peaky Blinders, płaszcz będzie Ci służył latami. Za każdym razem podniesie poziom Twojego stroju i bardzo łatwo połączysz go z różnymi stylizacjami. Jeśli chodzi o materiały i wzornictwo, krata księcia Walii, tweed w jodełkę czy wełniane tkaniny to najlepszy wybór. Najlepszym rozwiązaniem jest płaszcz szyty na miarę – dopasujemy wspólnie odpowiednią tkaninę, kolor i krój.
Peaky Blinders – garnitury klasy pracującej
Podstawowym zestawem, jaki nosili bohaterowie, był oczywiście garnitur. Peaky Blinders nie zakładali typowych, salonowych stylizacji, raczej codzienne komplety. Thomas Shelby, jego bracia i reszta grupy noszą zestawy oparte na trzyczęściowym garniturze, sznurowanych butach oxford, kaszkiecie, koszuli z odpinanym kołnierzykiem i długim płaszczu. Ten wygląd jest wyraźnie zaczerpnięty z tego, który nosili Anglicy z klasy robotniczej w tamtym czasie.
Przez większość wczesnych sezonów członkowie Peaky Blinders ograniczali się do ciemnych, stosunkowo prostych ubrań, chociaż ich garnitury i płaszcze czasami mają niezwykłe tekstury lub unikalne sploty.
W miarę upływu kolejnych sezonów Peaky Blinders ewoluują w kierunku wzorów i pasków, które będą dominować w latach 30. Materiał na garnitur pozostaje jednak funkcjonalną, ciężką wełną. To idealna tkanina do regularnego noszenia na początku XX wieku i do radzenia sobie w szczególnie trudnym życiu w czasach wielkiego kryzysu.
Dowiedz się więcej: Dwurzędowy garnitur – wełna 120s. Stylowa realizacja Cafardini pod lupą
Należy pamiętać, iż różnorodne, subtelne tekstury i wariacje splotów mogą wywierać bardzo interesujące wrażenie wizualne na tle tkanin w stonowanych odcieniach. Właśnie dlatego garnitur w stylu Peaky Blinders nie jest nudny, mimo klasycznej kolorystyki.
Tweed, krata i teksturowane szare, niebieskie i brązowe garnitury są na porządku dziennym dla klanu Shelby (wyjątkiem jest tu Michael Gray, którego stylizacje wykazują wpływ amerykańskich wzorców). Zdecyduj się na garnitur szyty na miarę, który z pewnością odwzoruje styl Peaky Blinders, a także będzie charakteryzował się niezwykłą jakością.
Wyjątek stanowią eleganckie stylizacje, w których występował Thomas Shelby, jego bracia i antagoniści. W późniejszych odcinkach Tommy’ego i członków jego rodziny często można zobaczyć w klasycznych stylizacjach black tie, oczywiście tylko w bardzo szczególnych okolicznościach. Tommy i Peaky Blinders często dokonują jednak wyborów, które otwarcie lekceważą ówczesne konwencje klasowe, takie jak noszenie czarnych rękawiczek zamiast obowiązujących na salonach białych modeli. To rodzaj manifestacji, na którą mogą pozwolić sobie wyłącznie ludzie pokroju Peaky Blinders.
Strojem Tommy Shelby odzwierciedla swoje pochodzenie z klasy robotniczej. Mimo iż powinno się przestrzegać zasad dress code’u, to we wszystkich sytuacjach poza tymi, najbardziej formalnymi zwykle jest miejsce na kreatywność i osobistą ekspresję.
Kamizelki w stylu Peaky Blinders
Nosili je wszyscy, ale nie były to zbyt widoczne elementy garderoby. To wszystko przez monochromatyczny styl stroju. Kamizelka Peaky Blinders idealnie wpasowywała się w pozostałe elementy trzyczęściowego garnituru. Zawsze były to jednorzędowe modele bez wyłogów – bardzo proste i nierzucające się w oczy. Kamizelkę bardzo często zdobił łańcuszek od zegarka kieszonkowego – szczególnie w pierwszych odcinkach, gdy taki dodatek stanowił standardowe wyposażenie garnituru.
Koszule Peaky Blinders
Peaky Blinders nosili bardzo charakterystyczne koszule dla epoki, z której pochodzą – były to modele z odpinanym kołnierzykiem. Ze względu na duże zanieczyszczenie powietrza i czasami nieregularne harmonogramy kąpieli, kołnierzyki i mankiety koszul, które były bardzo łatwe do zabrudzenia, odpinano. Dzięki temu można je było łatwo wyprać lub wymienić.
Odpinane kołnierze były jednak drogie, więc drugorzędne postacie w Peaky Blinders często noszą koszule bez kołnierzyka. I odwrotnie, wiele postaci nosi kołnierze, ale nie ma nakrycia głowy.
Tak czy inaczej, jednym z najbardziej rozpoznawalnych aspektów stylu Peaky Blinders jest koszula z niestandardowym kołnierzykiem. Dziś nie ma już modeli z odpinanym kołnierzykiem. Możesz jednak stworzyć dokładnie taki kształt koszuli, jaki nosił Arthur Shelby czy Michael Gray. Oczywiście trudno będzie znaleźć takie warianty w salonie z gotowymi ubraniami. Koszula szyta na miarę to możliwość wyboru indywidualnego kształtu kołnierzyka.
Dodatki, które uzupełniały styl Peaky Blinders
Para solidnych, stylowych i dobrze znoszonych, skórzanych butów z ciemnobrązowej lub czarnej skóry charakteryzowała stylizacje z pierwszych sezonów Peaky Blinders. Sznurowane buty sięgające powyżej kostki doskonale pasowały do spodni z krótszymi niż w tej chwili nogawkami. Były idealne na podziemny mecz bokserski na gołe pięści w gangsterskim Birmingham lub obchód po rewirach kontrolowanych przez „rodzinną spółkę”.
Na początku serii większość obsady nosi zegarek kieszonkowy. Peaky Blinders nie unikali również zakładania spinek do krawatów i pierścionków. Spinki do krawata do dziś pozostają popularnym dodatkiem w stylu vintage. Natomiast zegarki kieszonkowe i łańcuszki są mniej popularne i zarezerwowane tylko do najbardziej formalnego i unikalnego stylu. Często pojawiały się również szpilki do kołnierzyka, które zdobiły ponadczasowy power suit.
Krawaty i muszki również stanowiły nieodłączny element stylizacji, choć te ostatnie były domeną najstarszego z braci Shelby. Zwykle wybór padał na gładkie lub delikatnie zdobione wzorem modele. Doskonale uzupełniały stonowane garnitury Peaky Blinders.
Warto zwrócić uwagę na dodatek, który pod koniec serii zaczął nosić Tommy Shelby – okulary w okrągłej oprawie rogowej lub metalowej. Kształt zaczerpnięty z ówczesnej epoki, który i dziś jest bardzo modny. Z tą różnicą, iż para, którą nosił Shelby ma mniejsze niż w tej chwili modne szkła.
Mężczyźni w tym okresie nosili również opaski do koszul – praktyczne dodatki, które można założyć również dziś. Pomagają utrzymać rękawy na idealnej wysokości, a choćby nieco je skrócić. Przydadzą się też, by efektownie podwinąć rękawy, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
Zainspiruj się: Opaski do rękawów (sleeve garter). Relikt przeszłości, czy interesująca opcja?
Fryzury Peaky Blinders
Te również były bardzo charakterystyczne, ale czy zostały podyktowane realiami epoki? Wiele osób uważa, iż mocno podcięte fryzury członków Peaky Blinders nie są odwzorowane tak idealnie, jak ubrania i dodatki. W rzeczywistości ta fryzura była stosunkowo powszechna na początku XX wieku i prawdopodobnie chętnie preferowana, ponieważ była stosunkowo łatwa do strzyżenia.
Chcesz odtworzyć fryzury Peaky Blinders? Poproś fryzjera o ogolenie włosów po bokach, przy jednoczesnym utrzymaniu długości na górze. Aby nadać uczesaniu nowoczesny wygląd, fryzjer wykona znacznie łagodniejsze przejście niż to, które znasz z serialu. Prawdopodobnie zasugeruje on też golenie boków co kilka tygodni, aby utrzymać spodziewany efekt uczesania. W domu wystarczy układanie mokrych włosów dzięki sprayu teksturującego. Suszenie ułatwi ułożenie włosów we adekwatnych kierunkach, a odrobina pasty do stylizacji utrzyma fryzurę. jeżeli planujesz założyć kaszkiet Peaky Blinders, użyj więcej kosmetyku utrwalającego kosmyki.
Peaky Blinders – moda ponadczasowa
Chcesz wyglądać jak Thomas Shelby znakomicie zagrany przez Cilliana Murphy’ego? Mimo iż bohater trzyma się munduru Peaky Blinders, jego wygląd wyróżnia go spośród pozostałych członków grupy. Jest zwykle jedyną męską postacią, która nosi płaszcz z czarnym, aksamitnym kołnierzem. Tommy od czasu do czasu wkłada także garnitur w prążki lub formalne komplety.
We wczesnych sezonach najbardziej typowy wygląd Tommy’ego obejmuje odpinany kołnierzyk, trzyczęściowy tweedowy garnitur i brak nakrycia głowy. Na końcu serii jego styl ewoluuje. Nosi więcej dodatków, w szczególności krawaty z dzianiny, które stały się bardzo popularne w latach 30.
Podoba Ci się styl Peaky Blinders?
Bracia Shelby ubierają się bardzo charakterystycznie, a ich styl zmienia się w miarę uzyskiwania coraz większych wpływów i pieniędzy. Nie można jednak zapomnieć o innych bohaterach, którzy zdecydowanie się wyróżniają, jak zawsze bardzo elegancki Michael Gray czy włoski mafiozo Luca Changretta. Po męski styl sięga również niezapomniana Poly Gray, która doskonale prezentuje się i w sukniach i w tweedach.
Postawy Peaky Blinders nie są godne naśladowania i trzeba przyznać, iż byli przeciwieństwem dżentelmenów. Są jednak ikonami brytyjskiego stylu gangsterskiego na małym ekranie. Przypominają o wizualnej sile i wpływie stylu lat 20. i wczesnych 30., które stanowią przecież w tej chwili podstawę dla klasycznej mody męskiej.
Warto czerpać inspiracje z tych doskonale ubranych gangsterów, którzy wiedzą, jak podkreślić strojem swoją męskość. Garnitur szyty na miarę pozwala bardzo dokładnie skopiować strój ulubionego bohatera lub stworzyć jego współczesną wersję. Wszystkich miłośników stylu retro zapraszamy na konsultacje do naszej pracowni, gdzie wspólnie stworzymy niesamowite stylizacje.