Decydując się na urlop nad Bałtykiem, większość turystów wybiera popularne kurorty pełne plaż i wakacyjnego gwaru. Tymczasem tuż za polską granicą kryje się miasto, które zachwyca nie tylko nadmorskim klimatem, ale także wyjątkową historią i architekturą. Nazywane "stolicą marcepanu", skrywa w sobie skarby wpisane na listę UNESCO. To idealny kierunek na wycieczkę o każdej porze roku zarówno dla miłośników zabytków, jak i relaksu w wyjątkowej atmosferze.
REKLAMA
Zobacz wideo W Bałtyku zauważono delfina. Płynął równolegle z jachtem, około 9 kilometrów od Gdyni
Z czego znana jest Lubeka? Bałtycka perła z listy UNESCO
Lubeka położona w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn (Niemcy), tuż nad Zatoką Lubecką przez wieki była sercem Ligi Hanzeatyckiej – najpotężniejszego związku miast kupieckich w średniowiecznej Europie. Region ten odgrywał kluczową rolę w handlu międzynarodowym, będąc głównym ośrodkiem wymiany towarów pomiędzy Europą Północną a resztą kontynentu. Właśnie z tej bogatej historii i imponującego dorobku urbanistycznego czerpały inspirację takie miasta jak Gdańsk czy Wismar. Spacerując po starówce, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, można podziwiać monumentalne budowle, będące świadectwem dawnej świetności Lubeki.
Brama Holsztyńska, jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli tej miejscowości, zachwyca swoją gotycką architekturą i majestatycznym wyglądem. Tuż obok znajduje się Brama Zamkowa, a za nią ratusz łączy w sobie elementy stylu gotyckiego i renesansowego. Wąskie brukowane uliczki, ceglane fasady kamienic i strzeliste wieże kościołów tworzą atmosferę, którą trudno znaleźć w innych miastach. Turyści często porównują ten malowniczy krajobraz do Edynburga (Szkocja) – tyle iż tutaj nad wszystkim unosi się bałtycki powiew wiatru, nadający Lubece wyjątkowego charakteru.
Jakie miasto słynie z wyrobu marcepanu? Czy Lubeka leży nad morzem?
Lubeka nie bez powodu nazywana jest "stolicą marcepanu". Tradycja wyrobu tego słodkiego specjału sięga tu średniowiecza, a miejscowe cukiernie i sklepy oferują go w niezliczonych formach - od klasycznych tabliczek po finezyjne figurki. Marcepan nie tylko stał się symbolem tego miasta, ale także jednym z jego najcenniejszych towarów eksportowych. Lubeka to jednak nie tylko historia i słodycze. Zaledwie 20 kilometrów od centrum znajduje się Travemünde – nadmorska dzielnica, która oferuje zupełnie inny klimat. Szerokie plaże, malownicza promenada oraz tradycyjny port rybacki sprawiają, iż jest to idealne miejsce na chwilę relaksu. Można tu spróbować świeżych ryb i owoców morza prosto z kutrów, podziwiać imponujące żaglowce, a także po prostu cieszyć się chwilą spokoju nad Bałtykiem. Połączenie bogatej historii, unikalnego smaku marcepanu i nadmorskiego uroku sprawiają, iż jest to idealny kierunek na weekendowy wypad - niezależnie od pory roku i pogody.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.