W ostatnim czasie wiele mówiło się o nadmiernej turystyce na hiszpańskiej Teneryfie, gdzie mieszkańcy domagają się od władz stosownej reakcji oraz ograniczeń dla turystów. W kwietniu 2024 roku odbył się tam choćby gigantyczny protest, w trakcie którego apelowano o wprowadzenie podatku turystycznego, większą ochronę przyrody na wyspie oraz zmianę przepisów dotyczących zakupu nieruchomości przez obcokrajowców. Z podobnymi problemami zmagają się również mieszkańcy innych wakacyjnych kurortów, a jednym z nich jest popularne Alicante.
REKLAMA
Zobacz wideo Dom w Hiszpanii nieprzemyślaną fanaberią? "Polacy nie chcą słyszeć, iż coś może być nie tak"
Alicante zmienia zasady dotyczące wynajmu krótkoterminowego. Możliwości będzie mniej
Hiszpania jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych, co skutkuje ogromnymi tłumami oraz wysokimi cenami w wielu lokalizacjach. Podwyżki oraz trudny rynek nieruchomości dotyka również lokalnych mieszkańców, którzy coraz częściej sprzeciwiają się władzom tolerującym zjawisko nadmiernej turystyki ze względu na niemałe zyski. Teraz jednak przyszedł czas na zmiany. Jak informują zagraniczne portale, radni miasta Alicante jakiś czas temu mieli przegłosować zakaz wydawania nowych licencji na wynajem krótkoterminowy. Takie zasady mają obowiązywać przez najbliższe dwa lata. To oznacza, iż w tym czasie turyści będą musieli bazować wyłącznie na tym, co już jest w ofercie. Ta decyzja ma również dać szansę na spokojne przeanalizowanie funkcjonujących w tej chwili przepisów dotyczących turystyki i wynajmu oraz ich zmianę. Ponadto władze mają w planach wprowadzenie limitów domów i apartamentów do wynajęcia w każdej dzielnicy. Lokale, które nie spełniają norm i wytycznych, zostaną zaś usunięte z rynku.
Hiszpania walczy z turystami. Podatki turystyczne stają się normą
Alicante nie jest jedyne, ponieważ na Teneryfie wciąż realizowane są negocjacje w sprawie nadmiernej turystyki. W ostatnim czasie wprowadzono już między innymi ograniczenia wstępu na jedną z najpopularniejszych atrakcji wyspy - wulkan Teide. W tym przypadku chodziło głównie o bezpieczeństwo ludzi oraz zmniejszenie wydatków związanych z akcjami ratunkowymi.
Zobacz też: Dopłacą turystom do noclegów. Tak będą promować lokalne atrakcje
W Barcelonie zaś również wprowadzono zakaz wydawania nowych licencji na krótkoterminowy wynajem, który ma obowiązywać aż do 2028 roku oraz dodatkowe opłaty dla turystów. Na Majorce natomiast zdecydowano się na zwiększenie kar finansowych za łamanie poszczególnych zasad obowiązujących na wyspie oraz zaczęto pobierać podatek turystyczny od osób, które ukończyły 16. rok życia. Warto zatem pamiętać, aby przed każdą zagraniczną podróżą dokładnie przeanalizować przepisy dotyczące turystyki, ponieważ coraz więcej miast na całym świecie decyduje się na istotne zmiany w tej kwestii.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.