Hiszpania szuka sposobów na rozwiązanie kryzysu turystycznego. Z powodu nagłego wzrostu popularności, ceny życia stały się tam bardzo wysokie. W Alicante i jego okolicach wg. serwisu todoalicante.es miały wzrosnąć na przestrzeni 10 lat średnio o ok. 130 proc. Właśnie dlatego miasto idzie w ślady Barcelony i chce ostrego ograniczenia wynajmu krótkoterminowego.
Hiszpania walczy z nadmierną turystyką. Będą ograniczenia w Alicante
Władza Alicante słuchając swoich mieszkańców i widząc problem w wynajmie wakacyjnym, zdecydowały o wprowadzeniu limitu dotyczącego wydawania licencji na wynajem krótkoterminowy. Nowe pozwolenia nie będą wydawane aż przez dwa kolejne lata, za czym głosowała zdecydowana większość tamtejszych radnych.
Dla Polaków, którzy kupili tam domy i mieszkania pod inwestycje, może to być duży problem. Może się bowiem okazać, iż nie będą mogli wynająć mieszkania innym turystom, a wynajem długoterminowy nie jest aż tak opłacalny, jak ten wakacyjny.
Drugą kwestią jest legalność takiego wynajmu. Jak podają lokalne media, w mieście jest 4108 nieruchomości do wynajęcia dla turystów. Stanowią one 2,31 proc. wszystkich dostępnych mieszkań. Jednak co ciekawe, aż 3292 lokale nie posiadają żadnej licencji. I właśnie uporządkowaniem tej kwestii w najbliższych miesiącach i latach mają zająć się władze miasta.
Samorządowcy mają nadzieję, iż brak nowych licencji wpłynie pozytywnie na zmniejszenie cen wynajmu i zahamuje szaleńczy wzrost kosztów życia. Eksperci rynku nieruchomości nie podchodzą do tego tak optymistycznie. Ich zdaniem skutecznym rozwiązaniem byłoby wybudowanie ok. 90 tys. nowych mieszkań. Na to jednak nie ma środków w lokalnych budżetach.
Dalszy ciąg artykułu pod naszą zbiórką – pomóżcie seniorom razem z nami!
Wynajem krótkoterminowy coraz bardziej piętnowany. Alicante poszło śladem Aten
W ostatnich tygodniach nie tylko w Hiszpanii pojawiły się rygorystyczne ograniczenia dotyczące wynajmu krótkoterminowego. Jak pisaliśmy na łamach naTemat, na podobne posunięcie zdecydowała się niedawno także stolica Grecji.
W Atenach od 1 stycznia przez cały rok nie będzie można rejestrować nowych mieszkań na wynajem krótkoterminowy. Tylko w tym mieście dostępny jest ok. milion łóżek w mieszkaniach i apartamentach na wynajem. W hotelach dostępnych jest natomiast ok. 887 tys. miejsc noclegowych.