Stavanger to jedno z najbardziej znanych miast w Norwegii. Wszystko za sprawą jego położenia. Znajduje się na południowym-zachodzie kraju, przez co stanowi dobry punkt wypadowy do zwiedzania najpiękniejszych fiordów w całej Europie. Blisko Stavanger leży Lysefjord, który kryje w sobie takie turystyczne perełki jak Preikestolen, czy Kjeragbolten. Oprócz wyjazdu na fiordy koniecznie musicie spędzić również trochę czasu w samym mieście. Czeka tu na Was przepiękna starówka, nietuzinkowe muzea, a także malownicze plaże.
Będąc w Norwegii zobacz także:
– Język Trolla, czyli jedną z najsłynniejszych formacji skalnych na świecie;
– Preikestolen, czyli słynną płytę skalną;
– Kjeragbolten, czyli głaz zawieszony prawie 1000 metrów nad wodami fiordu;
– Jostedalsbreen, czyli największy lodowiec w Norwegii;
– Droga Trolli, czyli najpiękniejsza droga w Norwegii;
– Stegastein, czyli najpiękniej położoną platformę widokową w Norwegii;
– Geirangerfjord, czyli najpiękniejszy fiord w Norwegii;
– Bergen, czyli miasto będące bramą do fiordów;
Stavanger- jak tutaj dojechać?
Stavanger jak już wspomnieliśmy to miasto położone na południowo-zachodnim krańcu Norwegii, tuż nad Morzem Północnym. Ok. 10 kilometrów od centrum miasta znajduje się port lotniczy i to on powinien najbardziej zainteresować Was w kwestii dotarcia tutaj. Do Stavanger bez problemu można znaleźć budżetowe bilety lotnicze (i to nie tylko tanich linii lotniczych). My za bilet lotniczy Norwegianem z Krakowa zapłaciliśmy ok. 100 zł od osoby. Do Stavanger dolecicie również z Gdańska oraz z Katowic. Z lotniska do centrum miasta dojedziecie bez problemu komunikacją miejską.
Gamle Stavanger, czyli ruszajmy na starówkę!
Chociaż Stavanger to miasto liczące ponad 100 tysięcy mieszkańców, to przemierzając jego ulicę zupełnie nie czuć tego wielkomiejskiego zgiełku. Jest tu cicho i spokojnie, a potwierdzeniem naszych słów niech będzie tutejsza starówka, czyli Gamle Stavanger. Znajduje się tutaj kilkadziesiąt, idealnie wkomponowanych w tutejszy krajobraz drewnianych domków z przełomu XVIII i XIX wieku. Idealna biel ich elewacji jest synonimem skandynawskiej perfekcji. Jej uzupełnieniem są kolorowe drzwi, okiennice i niezliczona ilość kwiatów, jaka się tutaj znajduje. Wszystko niezwykle starannie zadbane. Na Gamle Stavanger warto spędzić dłuższą chwilę. Pospacerować, czy przysiąść na jednej z ławeczek.
Na Gamle Stavanger znajduje się także jedyne w swoim rodzaju Muzeum Konserw! To pokłosie historii miasta, które przed laty słynęło z produkcji konserw rybnych. Funkcjonowało tu kilkadziesiąt zakładów, które je wytwarzały. W muzeum można poznać “drogę” ryby od jej złowienia, do umieszczenia w konserwie.
Katedra w Stavanger z 1125 roku
Przechadzając się po starówce na pewno Waszą uwagę zwrócić katedra. Została wybudowana w 1125 roku, dzięki czemu jest najstarszą katedrą w całej Norwegii. Jej wzniesienie jest równoznaczne z początkami miasta. Kiedy poświęcono katedrę, Stavanger otrzymało także prawa miejskie. W trakcie naszego pobytu w tym mieście, katedra akurat przechodziła remont, więc niestety nie udało nam się zobaczyć jej wnętrza, które podobno jest piękne.
Najbardziej kolorowa ulica w Norwegii
W Stavanger odnajdziemy także najbardziej kolorową ulicę w całej Norwegii. To Øvre Holmegate, która zwana jest też Fargegaten. Wszystkie domy, jakie się na niej znajdują, zostały pomalowane na różnorodne, nierzadko wyraziste kolory. Uroku temu wszystkiemu dodają różne, wymyślne dodatki, które oczywiście także posiadają pstrokate barwy. Pomysłodawcą tej ulicy był fryzjer Tom Kjørsvik. Miał on na Øvre Holmegate, swój salon i w celu zwiększenia zainteresowania nim, postanowił pomalować wszystkie domy na ulicy na różnorodne kolory. Jak się okazało, to był strzał w dziesiątkę! jeżeli chcecie zobaczyć wyjątkowe kolory tej ulicy, to koniecznie odwiedźcie ją o poranku. Dlaczego? Bo po południu i wieczorem restauracje, kawiarnie i puby, które się tutaj znajdują, zapełniają się ogromną ilością ludzi- zarówno turystów jak i lokalnych mieszkańców.
Będąc w centrum miasta, koniecznie należy także zaglądnąć do tutejszego portu. Niejednokrotnie natrafimy w nim na potężne wycieczkowce, z których “wysypują” się na miasto tysiące turystów z całego świata. Sprawne oko dojrzy także platformy wiertnicze, jakie stacjonują na morzu. Nic dziwnego, bowiem Stavanger to miasto, które od lat 60. XX wieku jest centrum przemysłu naftowego. Tu swoje siedziby mają największe firmy związane z ropą naftową. W Stavanger właśnie niedaleko kolorowej ulicy znajduje się ponadto jej poświęcone, tzw. Muzeum Olejowe. Jego kształt nawiązuje do platformy wiertniczej. Co ciekawe, w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się plac zabaw, do którego zbudowania użyto urządzeń pochodzących właśnie z platform wiertniczych. Recykling na najwyższym poziomie!
Sverd i fjell- wyjątkowy pomnik w Stavanger
Sverd i fjell to wyjątkowy pomnik, mający bardzo ważne znaczenie dla całego narodu norweskiego. To 3 miecze, które są pokłosiem wojny z 872 roku, kiedy to Harald I Pięknowłosy w bitwie pod Harfsfjord pokonał swoich przeciwników i dokonał zjednoczenia Norwegii. Został wówczas jej pierwszym królem. Miecze symbolizują także pokój. Osadzono je w litej skale, tak aby nikt nie mógł już nigdy ich ruszyć. Pomnik ten odsłonięty został w 1983 roku przez króla Norwegii Olava V.
Nadmorskie plaże i latarnie morskie
Będąc w Stavanger, koniecznie należy zaglądnąć nad jedną z plaż, które rozciągają się wzdłuż wybrzeża Morza Północnego. Piękną, szeroką piaszczystą plażę odnajdziecie niedaleko lotniska. Nazywa się Sola Strand. Odnajdą się na niej nie tylko wielbiciele nadmorskich klimatów, ale i ci fascynujący się… militariami. Wzdłuż nabrzeża znajdują się bowiem dobrze zachowane bunkry z czasów II wojny światowej.
Wzdłuż wybrzeża w Stavanger ulokowanych jest także kilka latarni morskich. Nam udało się zobaczyć wybudowaną w 1828 roku latarnię morską Tungenes. Od kilkudziesięciu lat jest ona już nieużywana, jednak w środku znajduje się niewielkie muzeum poświęcone norweskim latarniom morskim, a także kawiarnia z cenami, które niespecjalnie nadszarpnęły nasz portfel, co w Norwegii nie jest bez znaczenia:)
Wybierz się także na górski trekking
Oczywiście będąc w Stavanger, koniecznie należy wybrać się na górski trekking, który da nam możliwość podziwiania fiordów “z góry”. Najbardziej popularnymi kierunkami są Preikestolen– czyli skalna półka zawieszona 600 metrów nad wodami fiordów oraz Kjeragbolten, czyli kamień zaklinowany w skalnej szczelinie wiszący blisko 1000 metrów nad powierzchnią wody. O szczegółach trekkingu do tych miejsc opisujemy w innych wpisach na naszym blogu.
- Wybierz się z nami na Preikestolen;
- Wybierz się z nami na Kjerag;
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!