Statyw Benro Cyanbird – znalazłem w końcu swój lekki zestaw

szalonewalizki.pl 6 miesięcy temu

Najlepszy statyw fotograficzn0 – filmowy dla podróżujących

Gdy wydawało mi się, iż idealny statyw dla podróżnika nie istnieje, pod koniec 2023 roku mignął mi w internecie właśnie on – statyw Benro Cyanbird. Statyw o jakim myślałem od dawna, ale nie mogłem znaleźć na rynku.

W momencie gdy piszę ten artykuł statyw podróżuje ze mną od trzech miesięcy. Był w podróży po Panamie, w kalderze wygasłego wulkanu ułatwiając wykonanie timelapsów. Odbył również kilka sesji w Polsce, dlatego to najlepszy czas, by napisać o nim kilka słów.

Co prawda wybór statywów fotograficznych na rynku jest ogromny i pewnie każdy znajdzie coś dla siebie, ale… po latach podróżowania przekonałem się, iż o ten idealny wcale nie jest łatwo. Każdy kto fotografuje i filmuje, po pewnym czasie dochodzi do przekonania jakie są jego preferencje. Moje kształtowały się przez osiem lat od powstania bloga Szalone Walizki, do którego nieustannie tworzę zdjęcia, a nieco krócej przygotowuję również filmy. Tak więc gdy 2016 roku zaczynaliśmy potrzebowałem statywu głównie fotograficznego, a później łączącego również funkcje filmowe.

Przyznacie, iż nie jest to łatwa sprawa? W podróżach uwielbiam zdjęcia sytuacyjne, ulicę ludzi, czasem krajobrazy. Najczęściej więc fotografuję bez statywu, bo inaczej uciekłoby mi wiele scen. Ale czasem się nie da i bez statywu ani rusz, szczególnie gdy w grę zaczynają wchodzić dłuższe ogniskowe lub wieje tak, iż wszystko się trzęsie.

Nie będę ukrywał, iż od wielu lat używam statywów Benro, mam ich kilka w tym maleńkie do filmowania na stole i jestem z ich jakości wykonania oraz pracy bardzo zadowolony. Dlatego ciekawiła mnie nowość tej firmy.

Jaki powinien być idealny statyw do fotografii i filmowania w podróży?

Podróżujemy dużo i często samolotem, na szczęście najczęściej liniami rejsowymi. Cały sprzęt noszę na plecach. Do tego gadam do kamery i muszę ją mieć na wysokości oczu, czyli w perspektywie neutralnej.

To wszystko sprawiło, iż wybór nie był oczywisty. Jakie więc parametry biorę pod uwagę przy wyborze najlepszego statywu do fotografowania i filmowania w podróży:

  • waga statywu – jest dla mnie kluczowa,
  • materiał z jakiego jest wykonany, najczęściej karbon, bo tylko on pozwala osiągnąć niską wagę,
  • wysokość statywu,
  • stabilizacja i możliwość dociążenia,
  • mobilność czyli szybkość składania i rozkładania statywu,
  • głowica, możliwość pochylenia do pionu, opcje filmowe,
  • możliwość dołączenia dodatkowych akcesoriów.

Co zawiera zestaw Benro Cyanbird TCBC15?

Gdy otworzyłem przesyłkę, w standardowym kartonie ukazał się nieco inny od tradycyjnych opakowań Benro, przyjemny zwijany pokrowiec z paskiem na ramię, w środku którego bardzo poręcznie przytroczony jest statyw oraz niewielkie ramię głowicy filmowej.

Wewnątrz jest również opis statywu, dodatkowy imbus i przejściówka z 3/8 na 1/4 cala (może się przydać)

A także oczywiście statyw Benro Cyanbird z głowicą FS20PRO. Celowo podaję jej symbol, bo ten statyw jest również sprzedawany z dużo prostszą głowicą foto, jeżeli ktoś ma takie życzenie. Ja jednak potrzebowałem jednak tej filmowej.

Statyw Benro Cyanbird TCBC15 – specyfikacja techniczna

Większość konstrukcji powstała z karbonu, mocowania i głowica z aluminium.

Czas na kilka danych:

  • każda z nóg statywu składa z pięciu sekcji,
  • maksymalna wysokość – 1565 mm,
  • wysokość minimalna po rozłożeniu nóg – 182 mm,
  • długość po złożeniu – 435 mm,
  • udźwig statywu – 4,5 kg,
  • waga z głowicą – tylko 1,05 kg ( własnoręcznie sprawdzone ).

I kilka informacji dodatkowych:

  • płaska konstrukcja nóg jest sztywna a do tego kompaktowa i łatwo się składa,
  • nowością są aluminiowe blokady nóg, które pozwalają na szybką zmianę konfiguracji,
  • składająca się z dwóch sekcji kolumna centralna rozdziela się dla niskich kątów kamery ( imbus ukryty jest w kolumnie),
  • kolumna centralna zawiera trzy gwinty akcesoriów 1/4″-20,
  • kolumna ma hak na obciążnik dla dodatkowej stabilizacji.

Głowica Benro FS20PRO

Jeśli ktoś używał profesjonalnych głowic filmowych ten wie czym różnią się od fotograficznych. Przede wszystkim możliwością uzyskania płynnej panoramy zarówno w pionie jak i poziomie. Takie możliwości daje właśnie głowica Benro FS20PRO, która jest wykonana z aluminium.

Do tego ruchy kamery są płynnie tłumione w końcowej fazie w pionie. Głowica wyposażona jest w płytkę szybkiego montażu Arca.

Do tego niezwykle ciekawym rozwiązaniem jest ukryty w ramieniu głowicy klucz imbusowy, który umożliwia szybkie dokręcanie i regulację.

Moje wrażenia po trzech miesiącach użytkowania statywu Benro Cyanbird TCBC15 ?

To co przekonało mnie do wyboru tego statywu była jego waga, wielkość po złożeniu, głowica i nowy system blokady nóg. W praniu okazało się, iż statyw dobrze stabilizuje aparaty choćby z obiektywem 400 mm. Przy większym wietrze pomaga hak na kolumnie centralnej, na który można powiesić plecak.

Nowy system blokad działa bardzo sprawnie i dobrze trzyma.

Głowica pozwala na płynne, spokojne ruchy podczas filmowania – o co mi chodziło.

Benro ma w swojej ofercie wiele innych statywów, więc jeżeli szukacie czegoś jeszcze mniejszego lub statywu wyższego niż ten opisany zerknijcie na recenzję Benro Slim

  • Statyw Benro Slim Travel – recenzja z Nowej Zelandii

i nieco cięższego, ale wyższego statywu Benro Rhino 14C:

Idź do oryginalnego materiału