Romantyczne ruiny
Na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, zaledwie kilka kilometrów od słynnego zamku Książ, natrafiamy na ruiny nazywane Stary Książ. To XIX wieczny romantyczny zamek zbudowany na murach średniowiecznego zamku piastowskiego. Dochodzi się tam malowniczym szlakiem poprowadzonym w Wąwozie Pełcznicy.
W Książu byliśmy wiele lat temu dosłownie na chwilkę. Teraz postanowiliśmy wpaść tu na dwudniowy wypad, podczas którego odwiedziliśmy łącznie trzy zamki. A jak to wyglądało przeczytacie niedługo TUTAJ
(VII 2025)
Trochę historii
Pierwszy gród powstał tu na przełomie IX i X wieku. Pod koniec XIII stulecia książę świdnicko-jaworski Bolko I Surowy wybudował murowany zamek. Po wygaśnięciu tej linii Piastów właścicielami zamku stali się królowie czescy.
W XV wieku został zdobyty przez husytów i stał się siedzibą rycerzy-rozbójników tzw. raubritterów i pod prawdopodobnie pod koniec stulecia zniszczony.
W 1509 rodzina Hochbergów nabyła zamek Książ oraz okoliczne dobra.
Na przełomie XVIII i XIX wieku Jan Henryk VI von Hochberg zlecił architektowi Christianowi Wilhelmowi Tischbeinowi urządzenie otoczenia zamku Książ. Wtedy to właśnie na murach położonej nieopodal średniowiecznej warowni powstały romantyczne ruiny nazywane Stary Książ.
Po wojnie Stary Książ został podpalony przez wojska radzieckie.
Dojście i zwiedzanie ruin Stary Książ
(Kliknij aby przejść do aktywnej mapy (źródło: mapa.cz)
Stary Książ położony jest nad lewym brzegiem Pełcznicy, zamek Książ na prawym. Tak więc mimo iż obydwie warownie dzieli w linii prostej niecały kilometr, aby dotrzeć z jednej do drugiej trzeba zejść z jednego i wejść na drugie wzgórze po drodze przekraczając rzekę Pełcznicę.
Do ruin prowadzi kilka szlaków, np. ze Szczawna Zdrój, Szczawienka czy Podzamcza. Z Zamku Książ dochodzi się tam Ścieżką Hochbergów (szlak zielony).
Wstęp wolny
Ścieżka Hochbergów
Trasa nazywana dziś Ścieżką Hochbergów powstała na przełomie XIX i XX stulecia. Tak naprawdę w okolicy znajdowała się cała sieć tras spacerowych, które uatrakcyjniały spędzanie czasu gospodarzom oraz gościom zamku Książ (o którym więcej TUTAJ). Spacery w pięknym, naturalnym otoczeniu wąwozów, skał i doliny rzeki Pełcznicy były znakomitą rozrywką dla ówczesnej arystokracji.
Dziś stanowi popularny szlak turystyczny prowadzący przez Wąwóz Pełcznicy, z punktami widokowymi na zamek Książ (te najbardziej spektakularne w okresie bezlistnym ). Ścieżka znajduje się na terenie Rezerwatu Przełomy nad Książem, który jest częścią Książańskiego Parku Krajobrazowego.
Idąc Ścieżką Hochbergów od zamku Książ do ruin Stary Książ przechodzimy przez drewniane kładki, mostki i schody. Jest naprawdę uroczo.
W 2023 roku na trasie miało miejsce zawalisko, niestety do dziś (sezon 2025) ta część trasy jest wyłączona z ruchu turystycznego. Dotyczy to fragmentu od tzw. „Stawu Łabędziego” do ruin zamku Stary Książ (zaznaczony na mapce na niebiesko). Uwaga! Na mapy.cz zamknięty fragment jest znacznie krótszy niż w rzeczywistości.
Wszystkie posty z Dolnego Śląska znajdziesz tutaj: Dolny Śląsk – atrakcje regionu
Post o wszystkich odwiedzonych przez nas zamkach i pałacach w Polsce znajdziesz tutaj: Zamki i pałace w Polsce
Więcej o ciekawych miejscach w Polsce:
Północ Polski ;
Polska Środkowa ;
Południe Polski
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, o ile podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i