Zdarza się, iż pomimo iż nasze kaloryfery mają odkręcony termostat, to w pomieszczeniach jest zimno. Może to być związane z pewną popularną przyczyną, z którą na szczęście bardzo łatwo jest się uporać. Wystarczy wykonać kilka prostych kroków, aby pozbyć się problemu. Sprawdź, co robić, gdy grzejnik nie działa tak, jak trzeba.
Twój grzejnik jest zimny lub nie rozprowadza równomiernie ciepła? Oto przyczyna
Czasem pomimo odpowiedniego przygotowania do sezonu grzewczego, po kilku tygodniach nasze grzejniki stają się zimne, a w pomieszczeniach znacząco spada temperatura. Może to być oznaką, iż kaloryfery nie działają poprawnie, ponieważ potrzebują odpowietrzenia.
Wynika to z tego, iż często w instalacji centralnego ogrzewania zbiera się powietrze, które uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie kaloryferów, które nie są w stanie w pełni oddawać ciepła. Może to być spowodowane kilkoma czynnikami. Oto one:
- Niewłaściwe napełnianie instalacji.
- Pominięcie wstępnego odpowietrzania kaloryferów przed sezonem grzewczym.
- Rodzaj instalacji, ponieważ instalacje otwarte częściej ulegają zapowietrzeniu.
- Słaba jakość wykonania poszczególnych elementów instalacji, gdyż wykończenia z tworzyw sztucznych przyczyniają się do nieszczelności w całym układzie.
Czytaj również: Nie wyrzucaj skorupek jajek. Wrzuć je na patelnię, a pokonasz uciążliwy problem
W jaki sposób samodzielnie odpowietrzyć grzejnik? To prostsze niż myślisz
Wobec tego, gdy zauważymy, iż w trakcie sezonu grzewczego nasz kaloryfer nie pracuje tak, jak powinien, to spróbujmy go odpowietrzyć. Dzięki temu usuniemy nagromadzone gazy, a woda będzie mogła wypełnić przewody na całej powierzchni grzejnika, tym samym poprawiając skuteczność jego działania.
Dobrą informacją jest to, iż samo odpowietrzanie grzejnika nie jest niczym trudnym i nie ma potrzeby wzywania specjalisty. Możemy z łatwością zrobić to sami. Zanim jednak przejdziemy do tej czynności, warto zabezpieczyć okolice grzejnika, ponieważ z rur będzie wyciekać woda. W tym celu sięgnijmy po dużą miskę, aby wilgoć nie uszkodziła naszej podłogi.
Po zabezpieczeniu przestrzeni zakręcamy zawór termostatyczny tak, by pokrętło wskazywało 0 lub symbol śnieżynki. Następnie używając śrubokrętu lub klucza odkręcamy zawór. Początkowo delikatnie poluzowujemy śrubę, a później powoli odkręcamy ją nad przygotowaną wcześniej miską.
W momencie, gdy usłyszymy charakterystyczne syknięcie, musimy być gotowi na to, iż z rury zacznie lać się woda. Równocześnie będzie to dla nas sygnałem, iż grzejnik został poprawnie odpowietrzony. Kiedy powietrze już całkiem ucieknie, wycieramy odpowietrznik ścierką i dobrze go zakręcamy. Ostatnim krokiem jest odkręcenie termostatu i sprawdzenie, czy teraz ciepło rozprowadzane jest po całej powierzchni kaloryfera.
Zobacz też:
W sezonie grypowym pij złote mleko. Jeden kubek dziennie poprawi odporność
Różnica między masłem a osełką to nie tylko cena. Możesz się mocno zdziwić
Zmiany w segregacji śmieci tuż po Nowym Roku. Będzie jeszcze jeden kontener