Spływ kajakowy po Drawie – Drawieński Park Narodowy

wieczniewolni.pl 1 rok temu

Znajdująca się w sercu Drawieńskiego Parku Narodowego Drawa to jedna z najpiękniejszych rzek w Polsce. Malownicza rzeka o długości ponad 180 km oferuje niezapomniane wrażenia dla miłośników natury, aktywnego wypoczynku i adrenaliny. Przemierzając kręte zakola, pokonując liczne naturalne przeszkody i spływając przez dziewicze tereny parku odkryjemy urok tego pięknego regionu.

Zapraszamy do wpisu!

Gdzie znajduje się rzeka Drawa?

Drawa to rzeka o długości 185,9 kilometrów, która znajduje się w północno-zachodniej Polsce. Jej źródło znajduje się w okolicach wsi Zdroje w gminie Połczyn-Zdrój w Drawskim Parku Krajobrazowym. Przepływa ona przez rezerwat przyrody Dolina Pięciu Jezior, najgłębsze jezioro w województwie zachodniopomorskim czyli Drawsko (maksymalna głębokość – 79,7 metrów) a następnie przez Drawieński Park Narodowy. W końcowym biegu wyznacza ona granicę wojewodzctwa wielkopolskiego i lubuskiego. W okolicach Krzyża Wielkopolskiego wpada do Noteci, która jest siódmą najdłuższą rzeką w Polsce.

Drawa przepływa przez Pojezierze Drawskie, Równinę Drawską, Pojezierze Wałeckie oraz Kotlinę Gorzowską

Drawieński Park Narodowy – ciekawostki i historia

Drawieński Park Narodowy został utworzony 1 maja 1990 roku na terenie trzech województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. w tej chwili zajmuje obszar ponad 115,36 km² (charakterystyczny kształt zbliżony do litery V) i zachwyca odwiedzających bogactwem przyrody. Lasy zajmują około 83% powierzchni parku. W większości są to lasy bukowe i dębowo-bukowe, oraz bory sosnowe. 10% powierzchni wodnej Parku zajmują jeziora wraz z rzekami, w tym Drawa i Płociczna.

Drawieński Park Narodowy to także ostoja dla wielu rzadkich i chronionych gatunków zwierząt, takich jak bielik, rybołów, orlik krzykliwy, puchacz, zimorodek, bocian czarny, czapla siwa, jeleń szlachetny, sarna europejska, wilk szary czy wydra europejska, która jest symbolem parku.

Spływ kajakowy Drawą. Trasa Bogdanka – Pstrąg

Jak wygląda spływ kajakowy rzeką Drawa? Organizacją wyjazdu zajęła się Ewelina, jedna z naszych czytelniczek. Otrzymaliśmy zaproszenie na spływ kajakowy po Drawie na trasie od Bogdanki do Pstrąga. Samochód zaparkowaliśmy na polu biwakowym Pstrąg a następnie podstawionym autobusem dojechaliśmy do Bogdanki, gdzie około 9:40 rozpoczęliśmy spływ naszym niebieskim, dwuosobowym kajakiem dostarczonym przez Sołtysa.

Pierwsze kilka kilometrów jest dość wymagających. Nurt jest dość mocny a na trasie zalega kilka powalonych drzew. Już na samym starcie pomagaliśmy innym kajakarzom wylać wodę z kajaka. No cóż. Wywrotki w kajaku się zdarzają, na szczęście nie nam. Zastanawiasz się dlaczego nikt nie usunie zalegających konarów? Otóż jest to teren parku narodowego i tutaj przyroda rządzi się swoimi prawami. Zresztą, jest to pewnego rodzaju uatrakcyjnienie a dzięki temu nikt nie będzie się nudził w trakcie spływu kajakowego. Kilka tygodni wcześniej pływaliśmy Dobrzycą i tam wyrobiliśmy sobie już pewne doświadczenie w radzeniu sobie z przeszkodami.

Spływ na trasie Bogdanka – Pstrąg zajął nam ponad 5 godzin.
Spływ kajakowy to doskonała opcja dla osób lubiących aktywny wypoczynek.

Czasem trzeba dobrze się rozpędzić, aby prześlizgnąć się po gałęziach i konarach a czasem trzeba umiejętnie „ustawić się”, aby zmieścić się pod ogromnym, powalonym drzewem. Najważniejsza zasada to nie dopuścić do tego, aby kajak obrócił się bokiem do przeszkody. To już 50% drogi do wywrotki. Oczywiście jeżeli ktoś za Wami nie wyhamuje i uderzy w Wasz kajak to morsowanie macie gwarantowane. Tak, dokładnie. Nawet latem temperatura wody w Drawie jest dość niska.

Płynęliśmy w ponad 50-osobowej grupie. Korki na trasie, zwłaszcza w pierwszej połowie spływu były na „porządku dziennym”. Najgorsze jest oczekiwanie w kolejce na pokonanie przeszkody. Nurt znoszący na boki tylko pogarsza sprawę. Wraz z pokonywaniem kolejnych kilometrów „na trasie” zrobiło się luźniej. Ci którzy płyneli szybciej znaleźli się daleko z przodu a Ci którym się nie spieszyło zostali w tyle. Mijaliśmy po drodze bory sosnowe oraz znajdujące się na wzniesieniach buki, między innymi rezerwat „Stare Buki”. Przy prawym brzegu można dostrzec duży głaz narzutowy „Wydrzy Kamień”, który nazywany jest również Dziewiczym. Liczy on sobie ponad 14,2 m obwodu!

Tak wygląda jedna z wielu przeszkód na Drawie.
Wydrzy Kamień na rzece Drawa.

Prognoza pogody od samego poranka było niesprzyjająca. Przez kilka godzin mogliśmy jednak cieszyć się pełnym słońcem aż do momentu… No właśnie. Można powiedzieć, iż prognoza się sprawdziła. choćby z porządną nawiązką. Trafiliśmy na solidną burzę, która pomogła nam narzucić szybkie tempo aż do momentu dotarcia do miejsca biwakowego Pstrąg, gdzie już po chwili mogliśmy ogrzać się przy ognisku zajadając się własnoręcznie smażoną kiełbasą. Spaloną z zewnątrz a zimną w środku. Standard.

Jeśli interesuje Cię spływ kajakowy Drawą z noclegiem na namiocie to w sekcji Praktyczne informacje znajdziesz wszystko co musisz wiedzieć.

To już nie pierwszy raz kiedy burza „przeszkadza” nam w kajakowej wyprawie.

Praktyczne informacje

Spływ kajakowy Drawą na trasie Bogdanka – Pstrąg

  • Długość trasy: 16 km (według przewodnika) | 13 km (według GPS)
  • Czas potrzebny na pokonanie trasy: 5-6 godzin
  • Poziom trudności: średni
  • Miejsca biwakowe na rzece Drawa: Drawnik, Barnimie, Bogdanka, Sitnica, Pstrąg, Kamienna, Stare Osieczno.

Na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego można biwakować tylko w wyznaczonych punktach (po wniesieniu opłaty według aktualnego cennika). Można tam rozłożyć namiot, rozpalić ognisko oraz zaparkować samochód.

Wstęp do Drawieńskiego Parku Narodowego jest płatny. Korzystanie z Drawy w celach spływów kajakowych kosztuje w okresie 10 złotych za osobę dziennie (8 złotych poza sezonem, to jest od stycznia do 15 marca i od września do grudnia).

Pobyt na miejscu biwakowania wraz z noclegiem kosztuje 24 złote za osobę dziennie (poza sezonem 12 złotych).

Wjazd/postój pojazdu mechanicznego na miejsce biwakowania kosztuje 12 złotych za dobę. Wjazd/postój przyczepy campingowej i campera na miejsce biwakowania kosztuje 20 złotych za osobę.

* Aktualny cennik znajdziesz na stronie internetowej Drawieńskiego Parku Narodowego.

Jak przygotować się na spływ kajakowy?

Zebraliśmy porady od bardziej doświadczonych kajakarzy, które warto wziąć pod uwagę podczas przygotowywania się do spływu kajakowego po rzece Drawa:

Na początku wybierz odpowiednią trasę czyli taką, która pasuje do twojego poziomu umiejętności i posiadango doświadczenia. Sprawdź informacje na temat rzeki, w tym stopnia trudności, obecności prądów, przeszkód i potencjalnych zagrożeń.

Upewnij się, iż masz odpowiedni sprzęt. Solidny kajak to podstawa (możesz go wypożyczyć), kamizelka asekuracyjna, wiosła, kask (jeśli charakterystyka trasy tego wymaga), wodoodporny worek na rzeczy osobiste, a także odpowiedni strój i obuwie (jeśli woda jest zimna warto zabrać strój neoprenowy).

Przed rozpoczęciem spływu kajakowego dokładnie zapoznaj się z trasą. Sprawdź jej topografię, charakterystykę nurtu, możliwe przeszkody, miejsca piknikowe i ewentualne punkty awaryjne. Możesz skorzystać z map, przewodników, informacji na blogach i portalach podróżniczych lub skonsultować się z doświadczonymi kajakarzami lub organizatorem spływu.

Zawsze pamiętaj o bezpieczeństwie. Nigdy nie zapominaj o noszeniu kamizelki asekuracyjnej i innych niezbędnych elementów bezpieczeństwa. Zabierz ze sobą podstawowy zestaw pierwszej pomocy i dowiedz się jak udzielać pomocy w przypadku wypadków lub urazów.

Pamiętaj, iż przygotowanie się do spływu kajakowego to nie tylko zaplanowanie trasy i zebranie odpowiedniego sprzętu, ale również zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do bezpiecznego i przyjemnego spędzania czasu w wodzie. Aktywny wypoczynek w postaci wycieczki kajakowej z pewnością dostarczy Ci mnóstwo satysfakcji i wrażeń.

Co jeszcze warto zobaczyć w tej części Polski?

Po dłuższej nieobecności w Polsce naszym celem na najbliższe tygodnie jest odkrycie pięknych miejsc w województwie wielkopolskim, zachodniopomorskim oraz okolicach. jeżeli szukasz pomysłu na aktywny wypoczynek to możemy zaproponować Ci spacer po Rezerwacie Kuźnik w Pile lub malowniczą Ścieżkę nad Bukówką w okolicach Trzcianki. Warto też wybrać się na spływ kajakowy rzeką Dobrzyca.

Idź do oryginalnego materiału