SPLIT – atrakcje i zabytki. Co warto zobaczyć w Splicie i okolicy?

mynaszlaku.pl 1 rok temu

Split to miasto w Chorwacji położone tuż nad Morzem Adriatyckim. To teren Dalmacji – dawnej krainy historycznej, która przez wielu uważana jest za najpiękniejszą. Miasto zamieszkuje około 170 000 osób i jest drugim co do wielkości miastem w Chorwacji. Pierwszy jest Zagrzeb – stolica, a trzecia Rijeka. Dawniej na terenie miasta swoją osadę mieli starożytni Grecy. Później Rzymianie nazwali miejscowość Spalatum.

Cesarz rzymski Dioklecjan na przełomie III i IV wieku wzniósł swój pałac, który zachował się do dziś i stanowi jedną z największych atrakcji i najcenniejszy zabytek Splitu.

Historia Splitu jest burzliwa. Miasto należało do Węgier, Wenecji, Austro-Węgier, Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, Jugosławii, a od 1991 należy już do Chorwacji. W VII wieku miasteczko było bardzo ważnym miejscem, ponieważ wzrosło znaczenie portu handlowego.

Największe atrakcje Splitu – te miejsca i zabytki musisz zobaczyć! Mapa ciekawych miejsc

Obecnie najciekawszymi zabytkami i największymi atrakcjami Splitu są: pałac cesarza Dioklecjana wpisany na listę UNESCO, brama pałacowa Porta Aurea, katedra świętego Duje, świątynia Jowisza, deptak Riva, a także leśny park Marjan z licznymi punktami widokowymi na Morze Adriatyckie oraz góry Parku Narodowego Biokovo. Split to również liczne plaże, które chętnie odwiedzają turyści. Najciekawsze znajdują się w pobliżu parku i starego miasta i są to: plaża Ježinac, Bene, Bačvice, Kaštelet i Kašjuni. W Splicie warto spróbować kuchni Dalmacji. Poniżej atrakcje Splitu i okolicy zaznaczyliśmy na mapie.

Parking w Splicie – gdzie najlepiej zaparkować?

W Splicie parkingów jest sporo, a my szukaliśmy takiego, aby znajdował się najbliżej starego miasta. Wybraliśmy parking, który na mapie znajdziesz jako Stari Plac przy ulicy Zrinsko Frankopanska 6. Przy wjeździe na parking pobiera się bilet, a później opłaca w okienku przy wyjeździe.

  • Parking jest czynny całą dobę,
  • 1 pełna godzina kosztuje 1 euro,
  • Współrzędne parkingu: 43.5126, 16.4361,
  • Nam wystarczyły lekko ponad 3 godziny, żeby sporo zobaczyć.

Zwiedzanie atrakcji Splitu – trasa zwiedzania, dzięki której sporo zobaczysz

Pierwszym ciekawym miejscem, które zobaczyliśmy był budynek Chorwackiego Teatru Narodowego. Od razu przyciągnął naszą uwagę. Przed nim stoi pomnik dr. Gaji F. Bulatu. Szliśmy przez miasto i mijaliśmy głównie mieszkańców. Turystów było niewielu. Być może to za sprawą miesiąca, ponieważ był luty, a po drugie była wczesna godzina. Zwiedzaliśmy już po godzinie 8.

Pozostałości klasztoru benedyktynów, dzwonnica św. Arnina oraz pomnik Grzegorza z Ninu

Na naszej trasie zwiedzania zobaczyliśmy z zewnątrz Galerię Sztuk Pięknych. Nie wchodziliśmy jednak do środka. Naprzeciwko były pozostałości klasztoru benedyktynów pw. świętej Eufemii oraz dzwonnica świętego Arnira. Na pewno nie pominiesz tego miejsca, ponieważ to samotna wieża widoczna z daleka.

Za dzwonnicą był park, który oferował widoki na bramy do starego miasta. Zanim jeszcze do niego weszliśmy do zobaczyliśmy olbrzymi pomnik Grzegorza z Ninu. Był to biskup w latach 900 do 929. W literaturze chorwackiej sławiony jest za obronę pisma i języka słowiańskiego tak zwanej głagolicy. jeżeli dotkniesz dużego palca lewej stopy, to będziesz mieć szczęście.

Stare Miasto w Splicie – Złota Brama, Pałac Dioklecjana, katedra św. Duje

Weszliśmy do starego miasta przez Złotą Bramę (Zlatna Vrata – Porta Aurea). To kamienna brama ozdobiona łukami, wzniesiona w IV wieku przez Rzymian. To jeden z ważniejszych zabytków Splitu. Dalej już wąską uliczką doszliśmy do Pałacu Dioklecjana. Po drodze przy ulicy Papalićeva znajduje się miejsce, które można zobaczyć z filmu Gra o Tron.

Weszliśmy na plac, przy którym znajduje się Pałac Dioklecjana oraz katedra św. Duje. Pałac jest olbrzymi i przypomina trochę twierdzę. Teraz to są pozostałości. Rezydencja pełniła funkcje mieszkalne, religijne oraz wojskowe. Z pierwotnej zabudowy pozostały: Złota Brama, westybul, perystyl, mauzoleum oraz świątynia Jowisza.

W wakacyjne miesiące można tam spotkać setki turystów. To obowiązkowa atrakcja Splitu. Obok znajduje się katedra świętego Duje. Gdy dotarliśmy na miejsce, to akurat rozpoczynała się msza święta. Świątynia jest pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To dawne mauzoleum cesarza Dioklecjana. W VIII przebudowano je na katedrę. Za nią znajduje się Porta Argentea, czyli Srebrna Brama.

Dalej wróciliśmy na plac i poszliśmy dalej do Żelaznej Bramy – Porta Ferrea. Wyszliśmy na Narodni trg (Pjaca). Na nim stoi XV-wieczny ratusz przekształcony na muzeum. Oprócz tego są tam różne hotele oraz restauracje. Na końcu skręciliśmy w lewo i kierowaliśmy się na promenadę nadmorską. Przeszliśmy przez Trg braće Radić (Voćni trg), gdzie stoi wieża zamku weneckiego. Przy wejściu do starego miasta jest informacja, żeby nie chodzić w stroju plażowym, dlatego, jeżeli idziesz bezpośrednio z plaży, to pamiętaj o tym.

Riva – nadmorska promenada atrakcją miasta

Obecnie najpopularniejszym miejscem publicznym w Splicie jest Riva, czyli nadmorska promenada. Faktycznie spotkaliśmy tam najwięcej osób. Wygląd promenady kilkukrotnie się zmieniał, ale cały czas stanowi wielką atrakcję. Obecnie można tam usiąść przy palmie z pięknym widokiem na Morze Adriatyckie. Do tego są liczne kawiarnie i restauracje. To idealne miejsce, aby napić się tutaj porannej kawy lub spędzić przyjemnie czas wieczorami. Tuż obok znajduje się port, a w nim wiele różnych statków. Jest także kościół i klasztor świętego Franciszka. Widać stamtąd okoliczne wyspy.

Co warto zobaczyć w Splicie? Koniecznie Park Šuma Marjan

Split leży u podnóża parku Marjan, który jest jedną z głównych atrakcji miasta. To raj dla pieszych, rowerzystów i turystów. Półwysep jest zalesiony, ale znajduje się na nim wiele punktów widokowych. Do tego najlepsze plaże Splitu znajdują się właśnie tam. Naszym celem do zobaczenia w parku był Telegrin mierzący 178 m n.p.m. To najwyższa góra na terenie parku Marjan. Stanowi wspaniały punkt widokowy na miasto, wyspy oraz góry w oddali.

Jednak jeżeli nie chcesz tam wychodzić, bo np. jest za daleko lub nie masz czasu, to koniecznie podejdź obok restauracji Vidilica. Tam jest chyba choćby jeszcze lepsze miejsce do oglądania widoków. Oznaczone jest na Google Maps, jako Prva vidilica na Marjanu. Trochę wyżej można jeszcze podejść do kościółka świętego Mikołaja. Cały park jest ogromny i najlepiej przejechać go na rowerze. Sieć szlaków rowerowych wygląda bardzo dobrze. Na samo szwendanie się po parku Marjan w Splicie można zaplanować cały dzień.

Co warto zobaczyć w okolicy Splitu? Atrakcje w pobliżu

Gdy już zwiedzisz Pałac Cesarza Dioklecjana, spróbujesz kuchni Dalmacji, wejdziesz na najwyższy szczyt Parku Marjan, opalisz się na plaży i zamoczysz nogi w ciepłym Adriatyku, to polecamy Ci zobaczyć interesujące miejsca blisko miasta. Co warto zobaczyć w okolicy Splitu?

Najbliżej znajduje się Wzgórze Twierdzy Solin. Kilkanaście kilometrów dalej jest Fortress Klis, czyli forteca zlokalizowana na wzgórzu. To miejsce wygląda niezwykle ciekawie. W okolicy jest Przełęcz Malačka, z której możesz wędrować różnymi szlakami. Stanowi również świetny punkt widokowy w Chorwacji.

Koniecznie pojedź zobaczyć Trogir oraz Omiš. To miasto położone jest bardzo malowniczo pomiędzy górami. Na szczycie jednej z nich znajduje się forteca Stary Grad – punkt obowiązkowy. jeżeli lubisz wcześnie wstawać, to w pobliżu jest obserwatorium astronomiczne Mosor, do którego dojedziesz samochodem i obejrzysz kapitalne widoki na Adriatyk, wyspy oraz góry. Najlepiej to zrobić o wschodzie słońca.

W okolicznych miejscowościach jest sporo plaż i zobaczysz je podczas jazdy samochodem. Można się na nich zatrzymać. Ze Splitu możesz dostać się promem na różne wyspy: Wyspę Brać, Wyspę Vis czy Wyspę Šolta.

Split – noclegi. Gdzie szukać kwatery?

Jeśli przyleciałeś samolotem lub przyjechałeś autobusem, to najlepiej znaleźć coś w centrum miasta. Natomiast jeżeli przyjechałeś samochodem, to najlepiej znaleźć nocleg poza miastem. Po pierwsze jest taniej, po drugie nie trzeba się przeciskać przez centrum miasta, a po trzecie nie ma problemu z parkingiem. My spaliśmy w miejscowości Podstrana, tuż obok Splitu i polecamy tę lokalizację.

Idź do oryginalnego materiału