Poznaj klasyczne spaghetti bolognese, które jest niezwykle aromatyczne i smaczne. Sekretem dobrego bolognese jest odpowiednie mięso wołowe i boczek wieprzowy, warzywa oraz starannie dobrane przyprawy.
Spaghetti bolognese to doskonały pomysł na wykwintny obiad. Wbrew pozorom to danie nie pochodzi z Włoch, ale z USA. Podobnie jest z nazwami potraw takich jak ryba po grecku czy ruskie pierogi.
Moje bolognese wykonasz w 60 minut.
Czas gotowania wynosi 120 minut, dzięki czemu potrawa jest niezwykle smaczna i aromatyczna.
Spaghetti bolognese – składniki:
Szklanka to w mojej kuchni pojemność 250 ml. Kaloryczność 135 kcal w 100 g. Podane składniki są dla 4 osób.
Makaron
- 300 g makaronu spaghetti lub tagliatelle (waga suchego przed ugotowaniem, a po ugotowaniu około 750 g)
Włosi do sosu bolognese nie podają makaronu spaghetti ale tagliatelle (płaskie wstążki jak na moich zdjęciach). Co kraj to obyczaj i najważniejsze jest, aby nam smakowało.
Klasyczny sos boloński
- 300 g mięsa wołowego (grubo mielonego)
- 150 g boczku*
- 300 g przecieru pomidorowego lub pomidorów bez skórki (świeże lub z puszki)
- po 50 gramów: marchewki, cebuli i łodygi selera naciowego
- 250 ml mleka (1 szklanka pełnotłustego mleka)
- 125 ml czerwonego wina (pół szklanki)
- do smaku sól i pieprz (po 3/4 łyżeczki)
- łyżka tłuszczu (masło klarowane, olej roślinny, smalec na gęsi)
Informacja. Powyższe składniki są na tradycyjny sos boloński i pochodzą z Włoskiej Izby Kucharskiej https://www.accademiaitalianadellacucina.it/it/ricette/ricetta/rag%C3%B9-classico-bolognese
Jeśli chcesz zrobić tradycyjny sos, to skorzystaj tylko z powyższych składników. Ja dodatkowo dodałam do sosu:
- 2 łyżki koncentratu
- łyżka posiekanej natki pietruszki
- 2 ząbki czosnku
- łyżka cukru
- łyżka suszonego oregano
- pół łyżki suszonego tymianku
- opcjonalnie do dekoracji listki bazylii
- 100 g twardego sera żółtego np Parmezan, Padano lub Grana (do posypania na wierzchu potrawy)
Jaki boczek do bolognese? Możesz użyć boczku surowego lub wędzonego. jeżeli chcesz możesz też użyć typowo włoskiego Pancetta (dojrzewający boczek wieprzowy z Włoch) lub Guanciale (peklowany policzek lub podgardle).
Sposób wykonania tradycyjnego spaghetti bolognese
Zanim przystąpisz do wykonywania potrawy, przeczytaj dokładnie cały opis. Podaję praktyczne porady, szczegóły wykonania krok po kroku oraz zamienniki składników.
Do zrobienia potrawy potrzebować będziemy przede wszystkim: tarki do warzyw, garnka 2,5 litrowego lub głębokiej patelni oraz garnka do ugotowania makaronu.
Klasyczny sos boloński
Cebulę, czosnek i marchewkę obieram. Następnie wraz z łodygami selera naciowego trę na grubych oczkach tarki do warzyw.
Boczek kroję w kostkę i drobno siekam. Do garnka z grubym dnem dodaję łyżkę tłuszczu, wrzucam posiekany boczek i podsmażam na średnim ogniu, aż tłuszcz się wytopi.
Kolejno wsypuję przyprawy: oregano, tymianek, cukier, sól i świeżo zmielony pieprz czarny. Wrzucam także startą: cebulkę, marchewkę i czosnek. Całość mieszam ze sobą i podsmażam przez około 5 minut.
Następnie dodaję grubo zmielone mięso wołowe.
Całość dokładnie mieszam i podsmażam przez około 8 minut, aż mięso straci różowy kolor. Po tym czasie wlewam czerwone wino (możesz zastąpić białym ewentualnie bulionem lub wodą). Dodaję też przecier pomidorowy lub pokrojone drobno pomidory bez skórki (mogą być świeże lub z puszki) oraz koncentrat pomidorowy.
Całość mieszam ze sobą dokładnie i doprowadzam do zagotowania. Po czym zmniejszam ogień na minimum i duszę pod przykryciem przez około 2 godziny. Oczywiście od czasu do czasu mieszam.
Na 40 minut przed końcem duszenia wlewam mleko, wsypuję posiekaną natkę pietruszki i całość dokładnie mieszam.
Mleko łagodzi kwaśność pomidorów. Odparowuję do akceptowalnej konsystencji. Próbuje smak i ewentualnie doprawiam do smaku. jeżeli sos jest za gęsty, to rozcieńczam odrobiną wrzątku z czajnika.
Gotuję makaron i podaję spaghetti bolognese
Gdy sos boloński jest już gotowy, makaron spaghetti lub tagliatelle wrzucam do wrzącej i osolonej wody. Na 300 g makaronu zagotowuję 3 litry wody. Gotuję zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Makaron był al dente. Następnie odcedzam na sicie lub durszlaku (nie płuczę w zimnej wodzie) i umieszczam na talerzach.
Na makaron polewam porcje sosu bolognese. Na wierzch posypuję starty na grubych oczkach ser żółty. Opcjonalnie możesz też udekorować listkami świeżej bazylii.
PS. jeżeli lubisz makaron oblepiony w sosie, to wymieszaj wszystko razem na garnku i podaj na talerz tak jak na zdjęciu poniżej.
Smacznego! Sprawdź także tradycyjne spaghetti z mięsa mielonego:
Spaghetti z mięsem mielonym