Sok z malin w słoikach

ania-gotuje.pl 3 lat temu

Sprawdzony i według mnie najlepszy przepis na domowy sok z malin w słoikach na zimę. Prawdziwy domowy sok z malin ma wiele adekwatności zdrowotnych. Jednocześnie charakteryzuje się wspaniałym smakiem i jest niezastąpiony zwłaszcza w okresie zimowym. Poznaj adekwatności zdrowotne soku oraz zobacz jak w prosty sposób go wykonać.

Właściwości domowego soku z malin.

  • Przeciwgorączkowe – sok z malin zawiera kwasy organiczne w tym salicylowy (podobne jak w popularnej aspirynie), który obniża gorączkę. Zawiera też olejki eteryczne, które działają rozgrzewająco.
  • Wzmacniająco na cały organizm dzięki zawartości miedzi oraz żelaza.
  • Przeciwmiażdżycowo ze względu na sporą ilość magnezu oraz potasu i wapnia. Związki te obniżają ciśnienie i wzmacniają serce.
  • Antynowotworowo dzięki dużej ilości przeciwutleniaczy, które neutralizują działanie wolnych rodników. Zawartość kwasu foliowego hamuje rozwój nowotworu łagodnego jak i złośliwego.
  • Wspiera organizm w trakcie infekcji, ponieważ sok z malin zawiera duże ilości witaminy C, ale także E i z grupy B oraz polifenole, które wspierają pracę układu odpornościowego.

Proporcje:

  • 10 kg malin (około 20 litrowe wiaderko)
  • 2 kg cukru

Zobacz jak zrobić domowy sok z malin w słoikach na zimę.

Jest to sprawdzony i najlepszy według mnie przepis na domowy sok z malin. W internecie wiele przepisów mówi o zasypaniu najpierw malin cukrem, w celu uzyskania soku. Jednak mój przepis jest bardziej ekonomiczny. Zużywam na niego dużo mniej cukru, ponieważ słodzę już gotowy sok, a nie całą ilość owoców, które potem wyrzucam. Poza tym z mojego sposobu uzyskamy więcej soku z malin.

Maliny przebieram, usuwam liście i inne zanieczyszczenia.


Do dużego garnka wlewamy pół litra wody. Wsypuję maliny i gotuje na bardzo wolnym ogniu. Mieszam aby nie przywarły do dna garnka. Z upływem czasu maliny pod wpływem temperatury puszczają sok. Jest go coraz więcej. Maliny gotuje około 20 minut, do momentu aż owoce rozpadną się uwalniając sok.


Na dużym garnku umieszczam gęste sitku i stopniowo porcjami przecedzam sok. Pulpę, którą umieszczam na sitku, dodatkowo przecieram łyżka tak, aby uzyskać z niej jak największą ilość soku. Co jakiś czas można przemyć sitko, ponieważ oczka zostają zapchane przez pestki malin.

Do tak przetartego soku wsypuję 2 kg cukru. Oczywiście cukru można dać więcej, wg uznania aczkolwiek ja nie jestem fanką bardzo słodkich soków.
Po posłodzeniu, sok mieszam, aż cukier dobrze się rozpuści. Można go też chwilę w tym celu podgrzać.

Gotowy sok rozlewam do słoików o pojemności od 300 ml do 600ml i pasteryzuje 15-20 minut w zależności od wielkości słoika. Wody w garnku do pasteryzacji powinno być tak około 3/4 wysokości słoika, a czas pasteryzacji liczymy od chwili zagotowania się wody. Pokrywki których użyje do zamknięcia słoików muszą być wyparzone i dokładnie wytarte do suchego.

Pamiętajmy również o tym, aby na dnie garnka, w którym prowadzimy pasteryzację, umieścić ściereczkę. Tak aby słoik nie miał bezpośredniego kontaktu z gorącym spodem garnka, gdyż może to doprowadzić do pęknięcia słoika.

Idź do oryginalnego materiału