Soczyste kotlety z ciecierzycy

ania-gotuje.pl 11 miesięcy temu

Poznaj moje kotlety z ciecierzycy, które są delikatne, soczyste i aromatyczne. Świetnie sprawdzą się na obiad bez mięsa i są bardzo proste w wykonaniu. Warzywne kotleciki wyglądają apetycznie i jeszcze lepiej smakują. Jestem pewna, iż Twoi najbliżsi poproszą o dokładkę.

Kto od czasu do czasu zagląda na mój blog, doskonale wie, iż wegetarianką nie jestem. Od czasu do czasu choćby największy mięsożerca ma ochotę na jarski obiad. Ciecierzyca na 100 g zawiera około 9 g dobrze przyswajalnego przez nasz organizm białka. Posiada także dużą ilość błonnika na 100 g około 8 g, który zapewnia uczucie sytości i pozytywnie wpływa na układ pokarmowy. Jest bogatym źródłem witamin i aminokwasów. Tym razem postanowiłam odświeżyć stary przepis z zeszytu mamy i usmażyłam przepyszne kotlety z ciecierzycy. jeżeli masz ochotę na syty obiad, a brakuje mięsa w lodówce, to polecam wege kotlety z ciecierzycy, cebulki, czosnku oraz jajka.

Czas moczenia ciecierzycy: 10 godzin
Czas gotowania ciecierzycy: 90 minut

Kotlety z ciecierzycy – składniki

Moja szklanka ma pojemność 250 ml.

  • 220 g suchej ciecierzycy (1 szklanka) *
  • 500 ml wody do moczenia oraz 500 ml do gotowania ciecierzycy
  • 100 g cebuli (1 nieduża sztuka)
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 jajko
  • 3 łyżeczki wody po ugotowaniu ciecierzycy
  • pół pęczka natki pietruszki
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki
  • 1/4 łyżeczki ostrej papryki
  • 3/4 łyżeczki soli
  • 1/2 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu czarnego
  • 2 łyżki tłuszczu do smażenia cebulki
  • 3 łyżki tłuszczu do smażenia kotletów
  • dodatkowo 2 łyżki mąki lub bułki tartej do panierowania

* jeżeli nie masz czasu w moczenie i gotowanie ciecierzycy, możesz użyć około 440 g gotowej z puszki. Trzeba ją tylko odsączyć i osuszyć, aby nie była za mokra. Dobrze jest ją osuszyć przez chwile na suchej i podgrzanej patelni.

Sposób wykonania soczystych kotletów z ciecierzycy

Do zrobienia kotletów potrzebować będziesz: miski do moczenia, garnka do gotowania, sita lub durszlaka oraz patelni. Do rozdrobnienia warzyw użyj też blendera lub maszynki do mięsa.

Krok 1 – moczę ciecierzycę

Ciecierzycę wrzucam do miski i zalewam 500 ml wody. Moczę przez około 10 godzin. Najlepiej zostawić na całą noc. Nie mocz ziaren za długo, aby nie sfermentowały w ciepłej kuchni.
Podczas moczenia, cieciorka wchłonie wodę i spęcznieje.

Krok 2 – gotuję ciecierzycę

Namoczoną ciecierzycę odsączam i płuczę na sicie lub durszlaku. Wrzucam do garnka z zimną wodą i zagotowuję. Gdy woda się zagotuje, dodaję pół łyżeczki soli i zmniejszam ogień na minimum. Gotuję pod przykryciem przez około 60 – 90 minut, aż będzie miękka. W trakcie gotowania usuwam szum dzięki łyżki cedzakowej. Po godzinie trzeba spróbować czy już jest dobra. Po ugotowaniu nie wylewam wody, gdyż część będzie potrzeba do kotletów.

Ugotowaną ciecierzycę odcedzam na sicie lub durszlaku i odstawiam do ostudzenia.

Krok 3 – przygotowuję cebulkę i czosnek

W czasie gdy ciecierzyca się studzi, przygotowuję pozostałe warzywa.

Cebulę i czosnek obieram z łupinek. Cebulkę kroję w drobną kostkę, a czosnek drobno siekam.

Na patelni rozgrzewam tłuszcz i wrzucam pokrojoną cebulkę. Szklę na średnim ogniu co jakiś czas mieszając przez około 5 minut. Na minutę przed końcem, wrzucam posiekany czosnek i mieszam. Zdejmuję z palnika.

Krok 4 – robię masę i formuję kotlety

Ostudzoną i osuszoną ciecierzycę wrzucam do miski i rozdrabniam dzięki blendera na drobną, ale nie ciapowatą masę. Następnie wbijam jajko, dodaję zeszkloną cebulkę z czosnkiem, pół pęczka posiekanej natki pietruszki oraz przyprawy: 1 łyżeczkę słodkiej papryki, 1/4 łyżeczki ostrej papryki, 3/4 łyżeczki soli oraz 1/2 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu czarnego.

Wszystko mieszam ręką, aż otrzymam masę jak na kotlety mielone. Podczas mieszania w razie potrzeby, dodaję do 3 łyżek wody z gotowania ciecierzycy, aby masa miała idealną konsystencję. Masa powinna być elastyczna, aby formowane kotlety nie kruszyły się podczas formowania i były soczyste po usmażeniu. Możesz też dodać 1 łyżkę mąki ziemniaczanej, aby poprawić konsystencję.

Wskazówka. To jest podstawowy przepis mojej mamy. Do masy możesz też dodać około 200 g marchewki startej na grubych oczkach lub pokrojonych w drobną kostkę pieczarek. Pieczarki i marchewkę trzeba oczywiście zblanszować na patelni tak jak cebulkę.

Za pomocą zwilżonych w wodzie rąk, dociskając w dłoniach porcje masy, formuję kotleciki o wielkości orzecha włoskiego.

Kotleciki lekko spłaszczam i delikatnie obtaczam w mące lub bułce tartej.

Krok 5 – smażę kotlety

Na rozgrzanej patelni rozgrzewam 3 łyżki tłuszcz (u mnie smalec gęsi) i na lekko mniejszym niż średnim ogniu smażę kotlety z obu stron na złoto rumiany kolor. Najpierw smażę z jednej strony przez około 5 minut, aż się dobrze zarumieni, a potem z drugiej strony przez około 4 minuty na rumiano. jeżeli rumienią się za szybko, to zmniejszam ogień, a jeżeli za wolno to zwiększam. Ostrożnie i bardzo delikatnie przewracam na drugą stronę dopiero, gdy się ładnie zarumienią. Dzięki temu kotleciki nie rozpadają się podczas przekładania.

Kotlety smażę partiami, aż usmażę wszystkie. Po usmażeniu układam na talerzu wyścielonym ręcznikiem papierowym w celu wchłonięcie tłuszczu.

Soczyste kotlety z ciecierzycy są już gotowe. Podaję na gorąco zaraz po usmażeniu z ulubionym sosem czosnkowym (przepis tutaj).

Życzę smacznego.

Idź do oryginalnego materiału