Tworzenie realistycznego budżetu
Pierwszy fundamentalny krok w procesie oszczędzania pieniędzy stanowi planowanie budżetu. Musi być on realistyczny i dostosowany do indywidualnych możliwości oraz potrzeb – zbyt ambitne założenia prowadzą do szybkiego zniechęcenia oraz porzucenia przedsięwzięcia. Regularne odkładanie środków finansowych nigdy nie powinno stanowić dużego obciążenia.
Aby zaplanować budżet, trzeba określić miesięczne dochody. Oznacza to konieczność uwzględnienia źródeł przychodów, m.in. wynagrodzenia z pracy lub zysków z inwestowania, a także wydatków (np. rachunki za mieszkanie). Wszystko to można posegregować na dwie główne kategorie: stałe i zmienne. To działanie absolutnie podstawowe.
Co ważne, wydatki nigdy nie powinny przekraczać dochodów. o ile tak się stanie, to konieczne będzie dokonanie cięć we wspomnianych kategoriach; warto zacząć od kosztów zmiennych – m.in. płatności za rozrywkę – aby zniwelować sumę miesięcznego ubytku finansowego. To ważne, bo żeby móc oszczędzać, wpierw trzeba mieć z czego.
Budżet powinien być regularnie monitorowany i aktualizowany. Rzeczywiste wydatki mogą znacznie różnić się od tych przewidywanych, dlatego warto wykonywać to zadanie każdego miesiąca i wprowadzać na bieżąco niezbędne korekty. Pomocne przy tym bywa użycie różnych apek i narzędzi finansowych, często bezpłatnie dostępnych dla konsumentów.
Korzystanie z dostępnych środków pomocniczych
W procesie oszczędzania pieniędzy niezwykle pomocne mogą okazać się różne narzędzia finansowe, które wspierają efektywne zarządzanie budżetem, a choćby chronią zgromadzone środki przed inflacją.
Zainteresowani tematem oszczędzania powinni zwrócić uwagę na lokaty bankowe. Pozwalają one na zdeponowanie określonych kwot na ustalony okres – od kilku miesięcy do kilkunastu lat – w zamian za odsetki wypłacane przez bank.
Do głównych zalet lokat bankowych należy zaliczyć bezpieczeństwo oraz stabilność zysków, bo wpłacane środki są chronione przez BFG. Korzystać z nich powinni zdecydować się wszyscy ci, którym zależy na zachowaniu wartości zgromadzonych oszczędności, czyli zminimalizowaniu utraty sił nabywczych waluty.
Oczywiście, lokata lokacie nierówna. Konsumenci zainteresowani wyłącznie możliwie korzystnymi dla nich ofertami powinni sprawdzić aktualny ranking lokat – niektóre strony internetowe dostarczają zupełnie bezpłatnie swoim czytelnikom ważne wiadomości na ten temat. Należy je odwiedzić przed ostatecznym wyborem.
Poza tym warto korzystać z różnych apek mobilnych do zarządzania finansami. Ułatwiają one śledzenie wydatków i dochodów, planowanie budżetu oraz monitorowanie celów oszczędnościowych. To absolutny must have.
Monitorowanie wydatków
Aby oszczędzać naprawdę skutecznie, należy nauczyć się regularnego monitorowania wszystkich wydatków. Można to robić np. dzięki notatnika lub nowoczesnych apek. Należy zapisywać codzienne koszty, a zwłaszcza te małe, ponieważ to właśnie one potrafią kumulować się w skali miesiąca i znacznie obciążać dostępny budżet.
Wydatki trzeba kategoryzować. Pozwala to identyfikować pewne wzorce. Przykładowo, o ile w ciągu ostatnich kilku miesięcy zauważalne jest stałe powiększanie się wydatków na jedzenie poza domem, to konsument zyskuje sygnał o tym, aby zacząć samodzielnie gotować. Podobnie, systematyczne przeglądanie rachunków za media bywa pomocne w szukaniu dodatkowych oszczędności poprzez zmianę dostawcy usług na tańszego (sprawdza się także m.in. w przypadku serwisów streamingowych).
Ustalenie poszczególnych kategorii umożliwia tworzenie limitów. Dzięki temu oszczędzający są w stanie ustalić sobie odgórnie, iż np. ich wydatki na rozrywkę nie będą przekraczać miesięcznie kwoty X złotych. Trzymanie się tych ograniczeń wymaga dyscypliny, ale pozwala na znacznie lepsze zarządzanie budżetem i uniknięcie zaskoczenia po zobaczeniu stanu konta.
Optymalizowanie codziennych nawyków
Przygotowania do oszczędzania należy traktować wielopłaszczyznowo. Odkładać większe kwoty będą w stanie ci konsumenci, którzy nauczą się optymalizowania codziennych nawyków finansowych.
Optymalizować da się różne nawyki. Przykładowo, w ten sposób da się ograniczyć wydatki podczas zakupów spożywczych. Na czym polega to dokładnie? Trzeba sporządzić listę potrzebnych produktów przed wyprawą do sklepu – pozwala to unikać kosztów spowodowanych nabywaniem zbędnego towaru (m.in. słodyczy i przekąsek). To prosta i skuteczna metoda.
Duże oszczędności może przynieść gotowanie w domu. Samodzielne przyrządzanie posiłków to rozwiązanie zdecydowanie tańsze od zamawiania posiłków w restauracjach; przy okazji można dzięki temu odżywiać się odpowiedzialnie (m.in. kontrolując liczbę kalorii w daniach), co przynosi istotne korzyści nie tylko dla portfela, ale także dla zdrowia.
Codzienne podróże autem da się zamienić na transport MPK, a jazdę autobusami na poruszanie się dzięki roweru – zawsze znaleźć da się rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić drobne sumy. Trzeba po prostu być kreatywnym i wytrwałym.
Nieustanne wyszukiwanie ofert rabatowych
Ostatnia wskazówka dla oszczędzających dotyczy zalecenia odnośnie do tego, aby wyćwiczyć w sobie nawyk nieustannego wyszukiwania ofert rabatowych. Znaleźć sensowne oferty da się m.in. dzięki uczestnictwa w newsletterach wysyłanych na podany przez konsumenta adres e-mail. To ważne, żeby kupować potrzebne produkty możliwie tanio i nie przepłacać za nie, zwłaszcza w okresie świątecznym.
Wszystkie podane wskazówki i porady należy stosować na raz. Pozwoli to zaobserwować spektakularne rezultaty po minięciu stosunkowo krótkiego okresu od momentu rozpoczęcia oszczędzania – wystarczy do tego choćby kilka miesięcy.