Adrspach to zdecydowanie najpopularniejsze skalne miasto w Czechach. Czy jest najpiękniejsze? To już kwestia indywidualna, są przecież gusta i guściki. Nam wędrówka po skalnym labiryncie, podziwianie kolorowego jeziorka oraz przeprawa łodzią bardzo się podobała. Co ważne to trasa nie jest trudna i znakomicie nadaje się na wycieczkę rodzinną. Nie ma lepszego miejsca w górach, żeby wasze dziecko nauczyło się kochać góry i wędrować na własnych nóżkach, zamiast być noszone.
Spis treści
- Jak dojechać do Skalnego Miasta Adrspach samochodem
- Dojazd komunikacją publiczną
- Gdzie zaparkować
- Kupujemy bilet
- Przydatne informacje praktyczne
- Dostępne szlaki w Skalnym Mieście Adrspach
- Mapa naszego szlaku (długość 4,7 km)
- Rejs łodzią po jeziorze
- Historyczne napisy na skale
- Najciekawsze miejsca w Skalnym Mieście Adrspach
- Inne atrakcje w okolicy opisane przez nas
Jak dojechać do Skalnego Miasta Adrspach samochodem
To zdecydowanie najwygodniejszy sposób dotarcia do celu. Adrspach leży kilka kilometrów od polskiej granicy. W linii prostej od Wałbrzycha to tylko 20 km. Na dotarcie nie jest potrzebna czeska winieta. Jadąc z Polski, kierujcie się na miejscowość Mieroszów. Po czeskiej stronie choćby nawigacja nie jest zbyt potrzebna, poprowadzą was liczne drogowskazy.
Dojazd komunikacją publiczną
W tej działce mamy dobre wiadomości. Koleje Dolnośląskie co roku w terminie kwiecień-wrzesień przygotowują sezonowe połączenie na trasie Wrocław-Wałbrzych- Meziměstí. Pociąg z Wrocławia wyjeżdża rano o godzinie 07.57 i o 09.46 wysadza was pod Skalnym Miastem Adrspach. Połączenie działa w okresie tylko w weekendy.
W tygodniu i poza sezonem sytuacja też nie jest beznadziejna. Można odszukać kilka połączeń. My podpowiadamy autobus nr 1301 z Kudowy Zdrój do czeskiego Náchodu. Potem przesiadamy się na pociąg do Skalnego Miasta Adrspach.
Z wielu kurortów górskich w Sudetach organizowane są wycieczki zbiorowe do Adrspach. Wyjdzie drożej, ale co kto lubi…
Gdzie zaparkować
Przy wejściu do Skalnego Miasta znajduje się kilka płatnych parkingów. Co najważniejsze opłaty i rezerwację można dokonać na oficjalnej stronie Skalnego Miasta Adrspach przy kupowaniu biletów wejścia do Adrspach. Numery rejestracyjne podanego auta, wprowadzone są do systemu i specjalne kamery rozpoznają przyjazd i automatycznie podnoszą szlaban. Bardzo wygodne rozwiązanie. Niestety często na oficjalnym parkingu brakuje miejsc. Wtedy trzeba skorzystać z innych parkingów w okolicy. Podajemy dwa namiary na prywatne parkingi
- parking 1 – parking dostępny bez rezerwacji, można płacić kartą i gotówką w automacie,
- parking 2 – trochę dalszy, przy pensjonacie Pod Hradem, ale w sytuacji awaryjnej może być dobrym rozwiązaniem
Kupujemy bilet
Tu trochę sprawa się komplikuje. Ponieważ Skalne Miasto Adrspach cieszy się wielką popularnością, dlatego wprowadzono bilety kupowane przez internet. Wybieramy datę i godzinę wejścia i jeżeli są wolne terminy, to system prowadzi nas do strony płatności. Co ważne wybrany termin rzutuje na cenę biletu. Poza sezonem letnim jest trochę taniej. Znaczenie ma również wybrana godzina. Od rana i po południu jest taniej. Bilety można kupić również w kasie przy wejściu, ale w okresie letnim jest raczej misja niewykonalna. Zdecydowanie zalecamy rezerwację i zakup przez internet. Cena waha się od 130 do 180 CZK. Dużo pytań zawsze mamy planowaną godzinę wejścia. To po prostu okienko czasowe, około 60 minut, w którym powinnyśmy się zmieścić. Sami dotarliśmy do wejścia za wcześnie i musieliśmy poczekać na swój przedział godzinowy.
Przydatne informacje praktyczne
- Szlaki po Skalnym Mieście Adrspach nie są wymagające, ale na pewnych odcinkach jest kilka stromych podejść, w całym regionie jest około 1700 stopni do pokonania po schodach,
- najdłuższy szlak zielony ma długość 3,5 km i pokonanie go nie powinno zająć więcej czasu niż 4 godziny,
- na terenie Skalnego Miasta Adrspach po przejściu bramek wejściowych nie ma punktów gastronomicznych i toalet,
- część szlaków jest dostępna dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim,
- można wędrować z psem, ale bilet dla pupila kosztuje dodatkowe 50 CZK, z psem nie popłyniecie łodzią,
- rejsu łodzią nie można zarezerwować przez internet, bilety kupujemy tylko na miejscu, płatność tylko gotówką w czeskich koronach,
- na całym terenie obowiązuje zakaz palenia, lotów dronami, schodzenia z wyznaczonych szlaków, robienia napisów i rysunków na skałach,
Dostępne szlaki w Skalnym Mieście Adrspach
W końcu dotarliśmy do zwiedzania. Po sprawdzeniu biletów jesteśmy za bramkami. Zaczyna się prawdziwa zabawa. Do wyboru mamy kilka tras. Należy dobrze je zaplanować.
- Szlak zielony – podstawowa wersja, polecamy dla osób, które chcą dobrze poznać Adrspach. Szlak ma długość 3,5 km i jego pokonanie zajmuje około 3 godziny. Dodatkowo możemy go rozbudować o rej łódką.
- Szlak niebieski – wersja najprostsza i najkrótsza. Do pokonani mamy odcinek długości 1,5 km wokół dawnego kamieniołomu, teraz zalanego przez jezioro o pięknym turkusowym odcieniu wody.
- Szlak żółty (Wąwóz Vlčí), który zaprowadzi was do skał Teplice. Ma długosć 3,5 km.
- Szlak niebieski wokół Teplické skály, to przedłużenie szlaku z Adrspach. Ten szlak ma długość 6 km, ale wyprowadzi was poza Skalne Miasto Adrspach. Z powrotem możecie wrócić pociągiem.
Mapa naszego szlaku (długość 4,7 km)
Krążyliśmy jezioro w dawnym kamieniołomie i potem wędrowaliśmy zielonym szlakiem aż do przystani z łodziami. Krótki rejs i wracamy na zielony szlak. Pokonaliśmy 4,7 km. i na naszej trasie znalazły się prawie wszystkie najważniejsze atrakcje Skalnego Miasta Adrspach.
Rejs łodzią po jeziorze
To atrakcja dodatkowa. Po pokonaniu stromych schodów mocno zasapani dochodzimy do przystani z łodziami. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 100 CZK, ulgowy 50 CZK. Nie ma możliwości rezerwacji biletów przez internet i płacić można tylko gotówką w czeskich koronach. Do łodzi nie są wpuszczane psy. Rejsy organizowane są od kwietnia do końca października w godzinach 09.00 do 17.00. Na zimę woda z jeziora jest spuszczana.
Po jeziorku płyniemy w jedną stronę około 300 metrów. W tym czasie flisak opowiada zabawne anegdoty. Widoki nie powalają, więc nie rekomendujemy tej atrakcji jako obowiązkową. Owszem dla dzieci to wielka frajda, ale u nas zachwytów z rejsu nie było.
Historyczne napisy na skale
Dzisiaj byłby to wielki wandalizm, w XVIII i XIX wieku niemieccy turyści odwiedzający Skalne Miasto Adrspach lubowali się w pamiątkowych napisach na skałach. Za opłatą można było choćby zamówić sobie napis wyryty w skale. Najstarsza zachowana inskrypcja pochodzi z XVIII wieku. Na skale Kochankowie widać resztki napisu powstałego w roku 1968 w ramach protestu na inwazję wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Wędrując po Skalnym Mieście Adrspach wypatrzyliśmy kilka niemieckich z XIX wieku i jeden trochę starszy.
Najciekawsze miejsca w Skalnym Mieście Adrspach
- Brama Gotycka – jest częścią skalnego miasta od 1839 roku. Kazał ją postawić Ludwik Karel Nádherný, razem z siecią chodników turystycznych, mostów, kładek i schodów. Kiedyś było to główne wejście do Adrspach
- Kryształowe Jeziorko Pískovna – to teren dawnego kamieniołomu, gdzie wydobywano piasek w latach 1920-1970. Głębokość jeziora wynosi 12m.
- Wodospad o wysokości 16 metrów.
- Głowa Cukru – jedna z najbardziej niesamowitych formacji skalnych na szlaku w Skalnym Mieście Adrspach. Pionowy słup skalny u podstawy ma tylko 3 metry szerokości, natomiast na górze prawie 13 metrów. Wielu turystów mija go z obawą, iż skała zaraz się przewróci.
- Mysia Dziura – skalne miasta przyzwyczaiły trustów do labiryntu i ciasnych przesmyków. Tutaj czeka na wędrowców przeprawa przez szczelinę o szerokości tylko 50 centymetrów.
- Sokoły w Adrspach. Dawniej wierzchołki skalnych słupów zamieszkiwał król skał – sokół wędrowny. Jeszcze w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku gnieździło sie w regionie Broumovsko siedem par. Jednak z powodu złej gospodarki środowiskowej sokoły zniknęły z tego regionu. Wróciły dopiero pod koniec ubiegłego wieku dzięki wytrwałym staraniom i działaniom ekologów. W 2000 roku po raz pierwszy sokołom udało się ponownie zagnieździć niedaleko Skał Adrszpaskich. To jeden z powodów, dla których nie wolno latać dronem.
- Król – to pierwsza skała zdobyta w Adrspach. Wspinacze skałkowi przybyli do Adrszpachu z Saksonii. Grupa pod kierownictwem Willy’ho Adama dokonała pierwszej wspinaczki 20 maja 1923 roku na wieżę skalną nazywaną Król. Na tym ich zdobycz się nie zakończyła. Weszli jeszcze na kolejne skały: Blanki, Głowy Saksońskie, Korony Martińskie oraz Orła.
Inne atrakcje w okolicy opisane przez nas
- Czeska Szwajcaria – najpiękniejsze szlaki górskie, największe atrakcje, punkty widokowe i miejsca warte odwiedzenia
- Pańska Skała w Czechach to przykład wyjątkowo pięknych słupów bazaltowych
- Skalny Zamek Sloup – twierdza wykuta w skale
- Ostas – skalne miasto w Czechach bez biletów i blisko polskiej granicy
- Besedickie Skały – mniej znane skalne miasto w Czeskim Raju
- Frydlant- wspaniały zamek i malownicze miasteczko tuż przy polskiej granicy