Skąd się wzięła marynarka wioślarska i jak ją nosić

mrvintage.pl 10 miesięcy temu

Pod ostatnim wpisem obiecałem, iż postaram się przygotować krótkie poradniki o tym, jak nosić swetry krykietowe i marynarki wioślarskie, więc dzisiaj na tapet biorę marynarki. Co prawda to bardzo rzadki element we współczesnej modzie, ale od czasu do czasu pojawia się w kolekcjach marek, którym bliska jest stylistyka preppy/Ivy League. Zobaczcie skąd takie marynarki się wzięły i z jakimi ubraniami można je nosić.

Marynarki wioślarskie znane były już w XIX wieku, ale spopularyzowały się na początku XX wieku. Ojczyzną tego elementu ubioru jest Wielka Brytania. Podobno pierwszym klubem, który wprowadził je do użytku był Lady Margaret Boat Club z Cambridge. Poniżej możecie zobaczyć zdjęcie członków tego klubu z roku 1897.

Członkowie Lady Margaret Boat Club, maj 1897

Zwróćcie uwagę, iż te marynarki bardziej przypominały kurtki robocze, bowiem ich konstrukcja nie była mocno usztywniona, nie miały poduszek ramiennych, a sama tkanina była z gatunku tych bardziej plastycznych i mniej formalnych. Dlaczego? Bo początkowo w tych marynarkach po prostu pływano w kajakach, była to ochrona przed chłodem, czyli odpowiednik dzisiejszych bluz i kurtek technicznych.

Dopiero od lat 30. XX wieku nabrały one bardziej eleganckiej formy i stały się ubiorem reprezentacyjnym, który zawodnicy zakładali przed zawodami – na oficjalną prezentację, oraz po zawodach – na wręczenie nagród.

Marynarki wioślarskie były personalizowane w dwojaki sposób. Pierwszym sposobem było obszywanie krawędzi marynarki ozdobną taśmą/lamówką w kolorze nawiązującym do kolorów klubowych. Drugi sposób pojawił się nieco później, gdy ktoś wpadł na pomysł przeniesienia kolorów klubowych na tkaninę – w postaci pionowych pasów i prążków, najczęściej w wersji dwukolorowej. To bardzo podobna koncepcja jak w krawatach klubowych. Marynarki wioślarskie często miały również na piersi naszywkę z haftowanym herbem klubowym, a bogatsze kluby mogły sobie pozwolić również na personalizowane guziki metalowe.

Bohaterem dzisiejszego wpisu jest marynarka wioślarska, ale muszę dodać, iż inne dyscypliny sportowe o takim uczelniano-elitarnym charakterze również mają podobne odpowiedniki, choć te charakterystyczne pionowe pasy i prążki kojarzone są głównie z klubami wioślarskimi.

Czy dla takich marynarek jest miejsce we współczesnej modzie? No cóż, na pewno nie jest to produkt dla wszystkich klienta i dla każdej marki. Nie ma co ukrywać, iż te kontrastowe pasy i prążki nadają jej bardzo wyrazistego charakteru, który przyciąga uwagę. jeżeli zatem nie lubisz tego robić dzięki ubrań, to nie jest to element garderoby, który powinien zaprzątać twoją głowę. Ale jeżeli bliski jest ci styl preppy, lubisz ubrania z historią i dobrze się czujesz w ubraniach oryginalnych, to czemu nie…

Zobaczcie moje propozycje na stylizacje z taką marynarką, a w komentarzach napiszcie które propozycje przypadły wam do gustu. Celowo pokazałem stylizacje jesienno-zimowe i wiosenno-letnie, bo moim zdaniem taką marynarkę można wykorzystać również w chłodniejszych miesiącach, jeżeli tylko odpowiednio dobierzemy dodatki.

Marynarka Polo Ralph Lauren, golf Suitsupply, dżinsy Poszetka, pasek Lancerto, skarpety Pedemeia, buty Partigiani
Marynarka, krawat i buty Polo Ralph Lauren, koszula Brooks Brothers, spodnie Suitsupply
Marynarka, koszula i apaszka Polo Ralph Lauren, sztruksy Paul Stuart, buty Crownhill Shoes, pasek Lancerto
Marynarka, sweter i pasek Polo Ralph Lauren, koszula Macaroni Tomato, spodnie H&M, buty Patine
Marynarka Polo Ralph Lauren, polo Christian Berg, spodnie J. Crew, buty Sperry
Marynarka Polo Ralph Lauren, golf Tom Rusborg, spodnie Poszetka, skarpety Patine, buty Yanko
Marynarka, krawat i pasek Polo Ralph Lauren, koszula Macaroni Tomato, spodnie Poszetka, buty Sebago
Idź do oryginalnego materiału