Objawy nadwrażliwości zębów pojawiają się podczas spożywania zimnych lub gorących produktów, a także w trakcie mycia i płukania zębów. Jest to nieprzyjemne uczucie, które może wynikać z różnych przyczyn i często wymaga wizyty u stomatologa. Podpowiadamy, jaką pastę wybrać, aby poradzić sobie z nadwrażliwością zębów.
Czym jest nadwrażliwość zębów?
Nadwrażliwość zębów charakteryzuje się silnym, przeszywającym bólem zęba na skutek bodźców termicznych, mechanicznych lub chemicznych. Źródłem problemu są odsłonięte kanaliki zębinowe, w których znajdują się zakończenia nerwowe wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Ból najczęściej pojawia się w okolicy szyjek zębowych. Zębina ma porowatą strukturę, przez którą bez problemu dostają się płyny i powietrze.
Jeśli wystąpiły u Ciebie objawy nadwrażliwość zębów, powinieneś w pierwszej kolejności skonsultować się ze stomatologiem. Ustali on przyczynę dolegliwości i zaproponuje ewentualne leczenie oraz podpowie, jakie produkty stosować do higieny jamy ustnej. Podstawą jest dobra pasta na nadwrażliwość zębów. Dodatkowo dentysta może zabezpieczyć szyjki zębowe lakierem fluorkowym i przepisać specjalne płukanki.
Przyczyny nadwrażliwości zębów
Nadwrażliwość zębów pojawia się na skutek nadmiernego uszkodzenia szkliwa i zębiny pod wpływem działania czynników mechanicznych, termicznych i chemicznych. Przyczynami mogą być:
- nadmierne szczotkowanie zębów pastami o adekwatnościach ścierających;
- zbyt silne naciskanie szczoteczką na zęby;
- źle dobrana twardość szczoteczki;
- zabieg wybielania zębów i inne zabiegi stomatologiczne ingerujące w szkliwo;
- częste spożywanie kwaśnej żywności;
- bruksizm, potocznie nazywany zgrzytaniem zębami;
- wady zgryzu;
- zapalenie dziąseł;
- refluks;
- wymioty.
Osoby, które odczuwają ból podczas spożywania zimnych i kwaśnych posiłków, powinny unikać past mocno wybielających z drobinkami ścierającymi, a sięgać po dedykowane pasty na nadwrażliwość zębów – zawierają one składniki, działające ochronnie na zębinę i szkliwo.
Jak dbać o zęby, żeby zmniejszyć ich wrażliwość?
Odpowiednia pasta do nadwrażliwych zębów w połączeniu z prawidłowym szczotkowaniem, może gwałtownie doprowadzić do zmniejszenia nieprzyjemnych objawów. Składnikiem, który powoduje natychmiastowy efekt jest azotan potasu – jego działanie polega na zmniejszaniu przewodnictwa nerwowego w obrębie zęba. Istotnymi składnikami past do zębów, które łagodzą nadwrażliwość zębów, są również związki fluoru, zwłaszcza fluorek cyny i fluorek sodu. Substancje te nie tylko przeciwdziałają próchnicy, ale też zabezpieczają szkliwo przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, ponieważ zamykają światła kanalików zębinowych.
W walce z nadwrażliwością zębów szczególnie istotny jest dobór pasty do zębów pod względem ścieralności. Ważne, żeby miała ona niski stopień abrazyjności – do jego określenia służą współczynniki RDA (określający stopień ścierania zębiny) i REA (określający stopień ścierania zębiny). RDA past codziennego użytku waha się od 30 do 70, a past dla palaczy – choćby 100. Produkty do nadwrażliwych zębów nie powinny przekraczać wartości 40. W Polsce producenci past nie mają obowiązku podawania współczynnika RDA, jeżeli więc nie znajdziesz na opakowaniu takiej informacji, warto sugerować się jej przeznaczeniem i wybrać produkt przeznaczony do wrażliwych zębów. Masz wówczas pewność, iż pasta będzie łagodna dla Twojego szkliwa i zębiny.
Źródło:
Kasiak M., Kasiak M. (2009). Pasty do zębów – skład i działanie. Farmacja Polska, 9, 665-672. https://ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2009/9/12%20%20Pasty%20do%20zebow.pdf