Sernik baskijski bez spodu. Przepis na delikatne ciasto ze śmietanką kremówką. Sprawdź sposób na wypiek z przypieczoną skórką

stronakuchni.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Getty Images/ASIFE/zdjęcie ilustracyjne


Sernik baskijski to specjał pochodzący z Hiszpanii. W tym cieście charakterystyczny jest brak spodu i „spalony” wierzch. Dodatek śmietanki kremówki nadaje ciastu delikatności. Przy dotknięciu sernik powinien się trząść niczym galaretka. Podpowiadamy sposób na rozpustny sernik baskijski.

Sernik baskijski – przepis na puszyste ciasto

Liczba porcji: dla 8-10 osób.
Czas przygotowania: 75 minut.
Stopień trudności: średni.

Składniki:

  • 800 g kremowego twarogu,
  • 200 g drobnego cukru kryształu,
  • 30 g mąki pszennej lub skrobi kukurydzianej,
  • 200 ml śmietanki kremówki,
  • 4 jajka,
  • 3 g soli,
  • 10 ml ekstraktu waniliowego,
  • 5 g masła do wysmarowania tortownicy.

Czytaj także: Lekki jak piórko sernik japoński. Sprawdź przepis na delikatne ciasto dla całej rodziny. Wystarczy kilka podstawowych składników

Jak zrobić sernik baskijski?

Przygotowanie:

  1. Piekarnik należy nagrzać do 220° Celsjusza. Tortownicę należy nasmarować dokładnie masłem i wyłożyć papierem do pieczenia.
  2. Przygotowaną formę trzeba odstawić na późniejszego użycia.
  3. Twaróg w temperaturze pokojowej należy przełożyć do dużej miski i zmiksować z cukrem. Należy miksować aż do całkowitego rozpuszczenia się cukru w serze.
  4. Do twarogu należy wsypać mąkę pszenną, dodać jajka, śmietankę kremówkę, ekstrakt waniliowy i szczyptę soli. Wszystkie składniki należy mieszać do momentu uzyskania gładkiej masy.
  5. Masę na sernik baskijski należy przelać do tortownicy i delikatnie rzucić o blat, aby usunąć nadmiar powietrza.
  6. Sernik baskijski należy wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez około godzinę.
  7. Sernik jest gotowy, gdy z wierzchu jest mocno przypieczony, a przy dotknięciu konsystencja ciasta przypomina galaretkę.
  8. W tym momencie należy wyjąć sernik i pozostawić go do całkowitego wystygnięcia w tortownicy.
  9. Po upieczeniu sernik może urosnąć i wyglądać jak suflet, ale z czasem opadnie.
  10. Puszysty sernik baskijski smakuje najlepiej na drugi dzień po przechowywaniu w lodówce.

Rodzaj sera do ciasta

Sekretem aksamitnej konsystencji sernika baskijskiego jest wykorzystanie serka typu philadelpia i słodkiej śmietanki kremówki. Niektórzy cukiernicy w masie na sernik baskijski mieszają w równych proporcjach zmielony twaróg ze śmietanką i mascarpone. Dzięki temu sernik będzie rozpływał się w ustach.

Czytaj także: Sernik bez sera, czyli śmietanowiec. Przepis na bajecznie lekkie ciasto. Jak zrobić sernik bez sera?

Temperatura pieczenia

Różni kucharze stosują różne metody. zwykle sernik baskijski pieczony jest od razu w wysokiej temperaturze, aby gwałtownie ściąć wierzch ciasta i pozwolić mu natychmiastowo skarmelizować wierzch przy zachowaniu płynnego środka. W tym przypadku temperatura waha się między 210-240°Celsjusza. Bartek Kieżun w książce „Hiszpania do zjedzenia” zastosował inną metodę. Sernik piekł w 180° Celsjusza przez godzinę, a następnie zwiększył temperaturę na 230° Celsjusza z funkcją grillowania. W ten sposób zapiekał sernik przez 3 minuty. Zachęcamy, aby wypróbować oba patenty i korzystać z tego, który przypadnie wam do gustu.

Kremowy sernik na podwieczorek

Sernik baskijski to można też wzbogacić dodatkiem jogurtu naturalnego lub gęstego jogurtu greckiego. Aby obniżyć kaloryczność ciasta, można wymieszać w proporcji 1:1 śmietankę kremówkę z jogurtem. Dzięki temu sernik baskijski będzie lekki jak chmurka.

Czytaj także: Aksamitny sernik z białą czekoladą na święta. Wypróbuj przepis na wilgotne ciasto. Dzięki temu przepisowi pominiesz masło

Zobacz także inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

Idź do oryginalnego materiału