Seniorzy mogą podnieść wysokość świadczenia wypłacanego przez ZUS. Wystarczy ten wniosek

zycie.news 1 dzień temu

Jak przypomina portal „Goniec”, wysokość emerytur polskich seniorów zostawia wiele do życzenia. Wielu emerytów musi rezygnować z zaspokojenia choćby najbardziej podstawowych potrzeb. Nic dziwnego, iż wielu z nich szuka sposobu na powiększenie swoich dochodów. Okazuje się, iż dostarczenie pewnych dokumentów do ZUS może podnieść wypłacane świadczenie. O jakich dokumentach mowa?

Emerytury polskich seniorów

Po ubiegłorocznej waloryzacji emerytur najniższe świadczenie wynosi 1780,96 zł brutto. I choć seniorów czeka już w marcu kolejna waloryzacja, wiele wskazuje na to, iż nie będzie ona tak spektakularna jak miało to miejsce w dwóch ostatnich latach. Jak wskazuje „Goniec” ma ona bowiem wynieść ok. 100 zł.

Nic więc dziwnego, iż wielu seniorów stara się znaleźć dodatkowe źródło wpływów do domowego budżetu. Jednym ze sposobów na podniesienie wypłacanego przez ZUS świadczenia, jest dostarczenie do urzędu odpowiednich dokumentów.

Wielu emerytów nie zdaje sobie sprawie, iż ma w domowych archiwach dokumenty, które mogą wpłynąć realnie na wysokość ich świadczeń. Dotyczy to w sposób szczególny osób, które pracowały przez 1999 rokiem.

Te dokumenty mogą podnieść wysokość emerytury

Od 1999 roku każda osoba ubezpieczona w ZUS posiada własne konto, na którym rejestrowane są wszystkie odprowadzane składki. Osoby, które pracowały przed tą datą muszą samodzielnie dostarczyć do ZUS dokumenty potwierdzające zarówno fakt zatrudnienia, jak i wypłacane wynagrodzenie. Dzięki nim istnieje możliwość prawidłowego wyliczenia emerytury.

Jeśli posiadamy dokumenty, którymi ZUS do tej pory nie dysponuje, powinniśmy je przedstawić w urzędzie. Warto jeszcze raz sprawdzić świadectwa pracy oraz zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu.

Jeśli nie mamy wspomnianych dokumentów, możemy dostarczyć inne dowody, które potwierdzają zatrudnienie. Mowa choćby o legitymacji ubezpieczeniowej lub liście płac pozyskanej z archiwum. Po złożeniu wniosku emerytura zostanie przeliczona. Co ważne, ZUS nie może zmniejszyć naszego świadczenia, jeżeli ponowne przeliczenie wyjdzie na naszą niekorzyść.

Idź do oryginalnego materiału