PKP oferuje różne zniżki dla osób powyżej 60. roku życia. Mogą liczyć m.in. na ulgę 30 proc. na przejazdy w pociągach Intercity, TLK oraz Express Intercity. Istnieje także możliwość skorzystania z jeszcze większej zniżki wynoszącej 37 proc., jednak w tym przypadku wymagane jest specjalne zaświadczenie. Warto również wiedzieć, iż różnice między ulgami mogą dotyczyć rodzaju pociągów czy klasy wagonu. Błędy w wyborze mogą prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, dlatego ważne jest, by przed zakupem biletu zapoznać się z obowiązującymi zasadami.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy Polacy są zadowoleni z PKP?
Bilet dla emeryta PKP. Jakie dokumenty są wymagane, aby uzyskać zniżkę?
Osoby powyżej 60. roku życia, które pobierają świadczenia emerytalne, często wybierają bilety dla emerytów. Zniżka w wysokości 37 proc., przysługująca na dwa przejazdy w roku, nie jest jednak dostępna dla wszystkich posiadaczy legitymacji ZUS. Seniorzy, którzy chcą z niej skorzystać, muszą przedstawić dodatkowe dokumenty potwierdzające uprawnienia do ulgi. Prawo do zniżki przysługuje na podstawie zaświadczenia wydawanego m.in. przez terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, a także Związek Zawodowy Pracowników Najwyższej Izby Kontroli. Okazuje się je wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość. Pełną listę instytucji uprawnionych do wystawiania takiego zaświadczenia można znaleźć na stronie PKP Intercity. Ważne jest, by pamiętać o tym dokumencie, ponieważ jego brak może skutkować karą.
Bilet Seniora Intercity. Czym się różni od biletu emeryta?
Bilet Seniora to ulga, która przysługuje każdej osobie powyżej 60. roku życia, bez konieczności przedstawiania dodatkowych zaświadczeń. W przypadku pociągów Intercity, Pendolino i TLK mogą oni liczyć na 30 proc. zniżki na bilety zarówno w 1., jak i 2. klasie. Aby skorzystać z tej ulgi, wystarczy okazać dokument tożsamości, np. dowód osobisty lub paszport. Ta zniżka jest dostępna dla wszystkich seniorów, niezależnie od tego, czy są emerytami lub rencistami, czy nie.
Pociąg PKP Intercity Fot. Cezary Aszkielowicz / Agencja Wyborcza.pl
Ile kosztuje mandat za zły bilet w pociągu? Takie konsekwencje grożą za błąd przy zakupie
Mimo atrakcyjnych zniżek nieprawidłowy wybór biletu może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji finansowych. W przypadku kontroli pasażerowi, który ma bilet z niewłaściwą ulgą, grozi kara pieniężna. Mandat za podróż, w zależności od typu pociągu, może wynieść od 150 zł do choćby 750 zł. W najłagodniejszym przypadku pasażer może zostać poproszony o zakup nowego biletu, ale w razie braku dokumentów lub złamania przepisów konieczna będzie opłata karna.
Zobacz też: Dziwaczny widok na stacji metra. Pasażerowie pojawili się... bez spodni. Wyjaśniamy, o co chodzi
Jak podaje przewoźnik, jeżeli jednak należności za przejazd wraz z opłatą dodatkową zapłacisz w pociągu, wysokość tej opłaty zostanie obniżona o 80 proc. W przeciwnym razie konduktor wystawi wezwanie do zapłaty, które pasażer musi opłacić w ciągu 21 dni od daty przejazdu. jeżeli zapłaci w ciągu 14 dni, przewoźnik obniży opłatę dodatkową o 75 proc., co daje szansę na znaczne oszczędności. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, którą znajdziesz poniżej.