„Osoby z niepełnosprawnościami są z natury aseksualne i najlepiej z nimi nie rozmawiać o seksualności”. „Osoby z niepełnosprawnościami nie uprawiają seksu. Nie są zdolne do miłości, bycia rodzicem. Nie interesują się swoim ciałem”. „Seks i niepełnosprawność się wykluczają”. To tylko niektóre bardzo krzywdzące stereotypy pozwalające osoby z niepełnosprawnościami traktować w sposób zależny przez członków rodziny czy najbliższe otoczenie.
KAŻDA OSOBA JEST SEKSUALNA
To, jaki osoby z niepełnosprawnościami mają obraz samych siebie, zależy w dużej mierze od rodziny. jeżeli rodzina widzi w nich tylko istoty z jakąś dysfunkcją, których jedynym celem w życiu jest rehabilitacja, to wtedy nikt nie pomyśli, iż może ona wyjść poza narzucony schemat i żyć pełnią życia, cieszyć się kobiecością, męskością, seksualnością. Być człowiekiem po prostu. Środowisko rodzinne, często z powodu nadmiernej troski i strachu, utwierdza osoby z niepełnosprawnością, iż nie zasługują na miłość, a osoby, które będą wchodzić z nimi w relacje, będą to robiły wyłącznie z litości.
STEREOTYPY ZWIĄZANE Z SEKSUALNOŚCIĄ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
Często zdarza się, iż osoby, które na skutek wypadku stały się niepełnosprawne i pytają o możliwość prowadzenia satysfakcjonującego życia seksualnego, czy zajścia w ciążę, słyszą odpowiedź negatywną. choćby wśród personelu medycznego funkcjonują krzywdzące opinie, według których osoby z niepełnosprawnościami nie odczuwają potrzeb seksualnych i nie potrafią osiągnąć orgazmu. Kobiety z niepełnosprawnościami są pozbawione profesjonalnej opieki ginekologicznej. A osoby z niepełnosprawnościami są traktowane w sposób infantylny. Bliscy i otoczenie nie uwzględniają ich naturalnych potrzeb społecznych, takich jak interakcje międzyludzkie.
Podoba mi się osoba z niepełnosprawnością. Jak mam się zachować?
Wiele osób z niepełnosprawnościami musi codziennie walczyć ze stereotypami, które wtłaczają je w zależną rolę społeczną. Toczą walki z członkami rodziny o swoją autonomię, szansę na normalne, niezależne życie. Życie, które nie koncentruje się tylko wokół niepełnosprawności, szpitali, zabiegów, rehabilitacji i lekarzy. Życie, które każdy ma prawo przeżyć na własnych zasadach.
Pięć pytań o seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną
Każda osoba jest istotą seksualną i ma prawo do realizacji swoich potrzeb, a taką potrzebą jest bliskość czy euforia z seksu. Odbieranie tego prawa innym, tylko dlatego, iż mają ograniczenia w ramach swojej fizyczności czy mentalności, jest formą dyskryminacji.