Sekretny trik na przechowywanie warzyw w lodówce. Na pewno go nie znałeś

pysznosci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Zwiędnięta sałata - Pyszności; foto: Canva


Jak przechowywać warzywa w lodówce? Poznaj trik na zieloną natkę pietruszki i sałatę bez zwiotczałych liści. Wystarczy, iż poświęcisz im kilka minut, a efekty przerosną twoje oczekiwania.

Jak przechowywać natkę pietruszki i koperek, by jak najdłużej pozostały świeże? Co zrobić z liśćmi jarmużu, botwiny czy sałaty, żeby nie więdły i nie psuły się tak szybko? Skuteczną metodą na przechowywanie zielonych warzyw liściastych podzieliła się na TikToku Marta Kujawa, prowadząca kanał „zmieniajnazdrowie”. Ta metoda, częściej w niż domach, stosowana jest w profesjonalnych kuchniach, gdzie przechowuje się duże ilości warzyw, które powinny prezentować się nienagannie. Poznaj ten trik.

Jak przechowywać warzywa w lodówce? Sekretny trik

Marta Kujawa („zmieniajnazdrowie”) znana jest w mediach społecznościowych z udzielania porad na temat zdrowego odżywiania oraz organizowania pracy w kuchni z wykorzystywaniem mniej lub bardziej znanych metod i trików. W jednym z ostatnich nagrań zaproponowała sposób na przechowywanie zielonych warzyw liściastych (m.in. szpinaku, jarmużu, sałaty, kapusty, koperku, natki pietruszki) tak, by utrzymały świeżość jak najdłużej.

– Liście myjemy, ale nie wycieramy ich do sucha. Wilgotne wkładamy do pojemnika i szczelnie zamykamy. W ten sposób liście pozostaną świeże do tygodnia czasu – przekazuje Kujawa w wideo opublikowanym na TikToku.

@zmieniajnazdrowie #przechowywanieżywności #salata #kichentricks #kuchennetriki ♬ оригинальный звук – Сан-Саныч

Przechowywanie warzyw. Ważne zasady

Warto unikać przechowywania jabłek, kiwi czy bananów z innymi produktami. To ze względu na fakt, iż wytwarzają etylen – gaz, który przyspiesza proces dojrzewania i może sprawić, iż inne produkty szybciej zepsują się. Na przykład ogórki nie powinny być przechowywane w pobliżu pomidorów, bananów, melonów czy jabłek. Banany zaś można owinąć w folię, co zmniejszy emisję etylenu i opóźni proces ich dojrzewania. Gdy będą dojrzałe, wtedy warto wrzucić je do lodówki, by zatrzymać dalsze dojrzewanie.

Zwiędnięta sałata? Jest na to sposób – Pyszności; foto: Canva

Co jeszcze warto wiedzieć? Czosnek najlepiej przechowywać w suchym, ciemnym miejscu i w otwartym pojemniku, ponieważ warzywo to potrzebuje cyrkulacji powietrza. Marchewkę i pietruszkę dobrze jest wcześniej pozbawić naci. Najlepiej przechowywać je nieobrane w ciemnym miejscu owinięte wilgotnym ręcznikiem papierowym. Seler naciowy natomiast zachowa swoją kruchość, jeżeli przed włożeniem do lodówki owiniesz go folią aluminiową. Oczywiście, dobrym nawykiem jest regularne sprawdzanie stanu warzyw i owoców, jakie trzymamy w domach, usuwając te, które zaczynają się psuć, aby uniknąć rozprzestrzeniania się bakterii na pozostałe produkty.

Zobacz także 14 trików na obieranie, których uczą na kursach gotowania:

Idź do oryginalnego materiału