Materiał archiwalny
Na czym polega dieta Cambridge?
Pierwsza faza diety Cambridge to ścisła niskokaloryczna dieta ketonowa. Wraz z trwaniem programu żywieniowego stopniowo zwiększa się przyjmowanie kalorii.
W centrum tej diety znajdują się specjalne dietetyczne „produkty zastępcze” — czyli odpowiedniki standardowych pokarmów. Mowa m.in. o koktajlach proteinowych.
Oprócz zup, koktajli i batonów w różnych smakach można połączyć dietę z konwencjonalnymi produktami spożywczymi.
W zależności od fazy diety (jest ich siedem), spożycie energii wzrasta, aby zapobiec niedoborom składników odżywczych.
Co obiecuje dieta Cambridge?
Jeśli trzymasz się diety Cambridge, powinnaś/ powinieneś gwałtownie schudnąć i być w stanie utrzymać wagę w dłuższej perspektywie. Chociaż dieta Cambridge jest planem żywieniowym o bardzo ograniczonej kaloryczności, w założeniu nie powinna ona doprowadzić do przerażającego efektu jo-jo — do tego wrócę w dalszej części artykułu.
Dietę Cambridge — znaną początkowo jako „Cambridge Weight Plan” — wymyślił dr Alan Howard. Biochemik opracował tę koncepcję żywieniową w 1960 r. na Uniwersytecie w Cambridge. Oryginalna dieta ketogeniczna z czasem przekształciła się w zaawansowaną koncepcję doradztwa żywieniowego, która uwzględnia cotygodniowe spotkania ze specjalistą. Dzięki wsparciu utrata wagi jest łatwiejsza.
Zasada działania planu odchudzania Cambridge
Dieta Cambridge to dieta ketogeniczna, w której spożycie węglowodanów jest ograniczone na rzecz białka i tłuszczu.
Na początku dozwolone są tylko specjalne „posiłki zastępcze”, aby przyspieszyć utratę tłuszczu.
Następnie dieta jest stopniowo uzupełniana normalną żywnością. Dostępny jest również suplement błonnika, który wspomaga uczucie sytości. Dietę uzupełnia się określonymi dawkami odtłuszczonego mleka i dużą ilością wody, ponieważ dodatkowo zwiększa to uczucie sytości.
Fazy diety Cambridge
Koncepcja żywieniowa, znana również jako „dieta 1 do 1” lub „dieta 1:1”, podzielona jest na kilka etapów. Na początku, w porozumieniu z wyszkolonym doradcą, określana jest waga docelowa. Dalszy sposób postępowania jest następnie omawiany podczas kolejnych spotkań. W sumie istnieje od sześciu do siedmiu faz, przy czym ostatnia faza koncentruje się na utrzymaniu pożądanej wagi.
To, czy każda faza diety Cambridge jest konieczna i jak długo realizowane są poszczególne fazy (od co najmniej jednego tygodnia do kilku tygodni), zależy od indywidualnych czynników: od wagi początkowej, przez plan diety, do wagi docelowej.
W zależności od fazy istnieją dokładne zasady diety, które określają, co można jeść i ile posiłków należy zastąpić produktami zastępczymi.
Siedem faz diety Cambridge
- Faza pierwsza — „całkowity reset”. Na początku na twoim talerzu lądują trzy „posiłki zastępcze” i ewentualnie przekąska (maksymalnie 800 kcal).
- Faza druga — „powrót do podstaw”. Oprócz trzech porcji zamienników posiłków na talerz trafia porcja białka i pół porcji warzyw — na przykład na kolację.
- Faza trzecia — „podstawa +” („basic +”). Trzy porcje zamiennika posiłku Cambridge, jedna porcja białka, kilka warzyw i produkt mleczny.
- Faza czwarta — „pomiędzy”. W tej fazie dozwolone są trzy zamienniki posiłku, po jednej porcji białka, warzyw i owoców oraz dwa produkty mleczne.
- Faza piąta — „piątka” („hi five”). Oprócz dwóch posiłków zastępczych Cambridge, produktów mlecznych i porcji zbóż, na talerzu znajduje się po jednej porcji białka, warzyw i owoców.
- Faza szósta —”miksowanie”. Podczas gdy w planie diety pozostaje tylko jeden posiłek zastępczy, jedna porcja białka i po jednej porcji owoców i warzyw, dozwolone jest spożywanie jednej porcji makaronu oprócz trzech porcji produktów mlecznych i dwóch porcji zbóż.
- Faza siódma „moje życie”. Aby utrzymać osiągniętą wagę, osoby pragnące schudnąć powinny trzymać się 1,5 tys. kcal dziennie. Jeśli uprawiasz dużo sportu, możesz jeść więcej, ponieważ twoje ciało automatycznie spala więcej kalorii.
Zalety diety Cambridge
Pierwsze fazy diety wymagają wysokiego poziomu motywacji. Niemniej jednak dieta Cambridge ma kilka zalet do zaoferowania.
Oto niektóre z nich:
- szybka utrata wagi na początku diety,
- współpraca ze specjalistą,
- formuła posiłków zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze,
- stan ketozy sprzyja utracie tkanki tłuszczowej,
- przygotowanie posiłków wymaga niewielkiego wysiłku.
Ważne jest, aby pić dużo wody i bezwzględnie unikać alkoholu.
Kobieta pije wodę (zdj. ilustracyjne)
Wady diety Cambridge
Oprócz przedstawionych zalet „dieta 1:1” ma kilka wad.
Wady diety Cambridge:
- redukcja kalorii jest na początku bardzo rygorystyczna,
- potrzebna jest duża motywacja,
- nie można wykluczyć braku składników odżywczych,
- w początkowych fazach diety jest mało świeżej żywności,
- konieczny jest zakup drogich produktów zastępczych,
- plan diety jest monotonny,
- w trakcie diety może się w tobie rozwinąć chęć sięgnięcia po żywieniowe zachcianki,
- może wystąpić zmęczenie i nieświeży oddech,
- istnieje ryzyko efektu jo-jo.
Ze względu na ścisłe ograniczenie kalorii na początku trudne jest intensywne uprawianie sportu.
Co nauka mówi o „diecie 1 do 1”
Kontrolowane badanie wykazało, iż ścisły plan żywieniowy z produktami zastępczymi, jak w przypadku diety Cambridge, może być bardzo skuteczny.
278 otyłych uczestników wzięło udział w badaniu nadzorowanym przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Połowa z nich przez 12 miesięcy stosowała program dietetyczny z niewielkim ograniczeniem kalorii. Ta grupa dietetyczna otrzymała konwencjonalne wsparcie behawioralne.
Pozostałe osoby uczestniczyły w cotygodniowych poradach behawioralnych przez trzy miesiące. Przez pierwsze dwa miesiące spożycie energii było ograniczone do 810 kilokalorii zgodnie z dietą Cambridge. Następnie badani mogli stopniowo rozszerzać swoją dietę o normalne pokarmy. Wyniki badania okazały się niesamowite.
Dla kogo dieta 1 do 1 jest odpowiednia, a dla kogo nie?
Utraty kilku kilogramów stosunkowo gwałtownie i bez większego wysiłku
Osoby, które chcą gwałtownie schudnąć, nie lubią gotować i mają mało czasu, mogą wypróbować tę koncepcję diety. Oczywiście należy dysponować niezbędnymi środkami finansowymi na posiłki dietetyczne i doradztwo żywieniowe. Jednak osoby, które chcą schudnąć naturalnie i trwale w dłuższej perspektywie poprzez zmianę diety, powinny wybrać inny rodzaj diety.
Dieta Cambridge nie jest odpowiednia dla osób z zaburzeniami odżywiania, ponieważ ograniczone spożycie kalorii może zachęcać do objadania się lub głodzenia. Osoby z cukrzycą, wysokim poziomem cholesterolu, otyłością i chorobami układu krążenia powinny wcześniej skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć wszelkie zagrożenia dla zdrowia.
Podsumowując — czy dieta Cambridge jest odpowiednia do utraty wagi?
Jedzenie jako „katalizator emocjonalny”
Z żywieniowego punktu widzenia zalecam wolniejszą utratę wagi na początku (maksymalnie 2 kg miesięcznie) przy użyciu „prawdziwych”, niskotłuszczowych i niskocukrowych produktów spożywczych. Osoby, które chcą schudnąć, powinny jeść dużo świeżych warzyw, sałatek i owoców o niskiej zawartości cukru, takich jak jagody.
Błonnik i mnóstwo niezbędnych aminokwasów z pełnego ziarna i roślin strączkowych są również idealne. Niskotłuszczowe produkty mleczne, takie jak organiczny twaróg o niskiej zawartości tłuszczu, uzupełniają plan diety jako „zastrzyk sytości”. jeżeli będziesz stosować świadomą, zbilansowaną i pożywną dietę w ten sposób, osiągniesz pożądaną zdrową wagę bez efektu jo-jo.
Aby zwiększyć metabolizm tłuszczu i zbudować mięśnie, najlepszy będzie połączony trening wytrzymałościowy i mięśniowy — wspomaga on utratę tkanki tłuszczowej.
W ten sposób jednocześnie utrzymywana jest masa mięśniowa, ponieważ ćwiczenia fizyczne stymulują komórki mięśniowe. Każdy, kto wcześniej używał jedzenia jako „katalizatora emocjonalnego”, odniesie szczególne korzyści z psychologicznego doradztwa żywieniowego.