Są tanie i pyszne. Jedz codziennie, a twoje kości ci podziękują

kobieta.gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Pixabay


To dobra wiadomość dla wielbicieli owoców, zwłaszcza tych suszonych. Okazuje się, iż działają one zbawiennie nie tylko na jelita. W przypadku kobiet po menopauzie ich spożywanie może pomóc zachować gęstość mineralną kości - a to wcale nie koniec ich prozdrowotnych adekwatności.
O tym, iż suszone owoce niejednokrotnie bywają wybawieniem w przypadku zaparć, wiemy już od dziesięcioleci. W wielu domach opakowania z suszonymi śliwkami spoczywają na dnie kuchennych szuflad, czekając na swoje "pięć minut" właśnie wtedy, gdy walczymy z problemami gastrycznymi. Ale suszona śliwka to skuteczna "broń" nie tylko w przypadku zaparć. Ten niedrogi owoc jest bogaty w błonnik i niskokaloryczny - jedna sztuka to tylko około 20 kalorii. Poza tym suszone śliwki są też źródłem antyoksydantów - czyli przeciwutleniaczy chroniących przed rozwojem raka i zwalczających wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia się organizmu. Suszone śliwki mają zbawienny wpływ na jelita, ponieważ są bogate w błonnik. Regulują również poziom cukru we krwi.


REKLAMA


Zobacz wideo Sylwia Bomba wspomina najgorszą dietę w życiu. "11. dnia padłam jak kawka"


Suszone śliwki zbawienne dla kobiet? Potwierdzają to badania
Suszone śliwki to również bogate źródło witaminy K, potasu i boru. Jak wykazało badanie "Prune Study", które przeprowadzili badacze z Penn State University, spożywanie suszonych śliwek ma szczególne znaczenie dla kobiet po menopauzie. Dlaczego? Jak się okazało, wprowadzone do diety i jedzone regularnie przez dwanaście miesięcy, pomogły zwiększyć gęstość mineralną kości, zmniejszając jednocześnie ryzyko ich złamania. Wystarczy około 5-6 suszonych śliwek dziennie, aby osiągnąć taki efekt - wykazali naukowcy.
Suszone śliwki w kuchni. Jak je wykorzystać?
Jak zacząć jeść suszone śliwki? jeżeli nie przepadamy za ich smakiem, możemy dodać je do poszczególnych dań. Suszone śliwki będą idealnym dodatkiem na jesienno-zimowym talerzu ze względu na swoje słodko-gorzkie walory smakowe. Możemy je np. zgnieść i dodać w postaci puree do porannego koktajlu lub owsianki. Będą też idealnie komponować się z mięsem duszonym w czerwonym winie.
Stanowią też efektowne podbicie smaku warzyw. Możemy np. dorzucić garść suszonych śliwek do sałatki z pieczonym burakiem. Smakowitości dodadzą także klasycznej zupie, jaką jest barszcz. Suszone śliwki to także element słodkich wypieków, jak np. ciasta.
Idź do oryginalnego materiału