Rząd zaprzestanie finansowania hoteli dla osób ubiegających się o azyl

bejsment.com 3 godzin temu

Adaoma Patterson jest dyrektorką ds. inwestycji społecznych w United Way Greater Toronto. Ponieważ miejskie schroniska są często przepełnione, obawia się, iż wstrzymanie finansowania tymczasowych pokoi hotelowych może pozbawić osoby ubiegające się o azyl dachu nad głową.

Rząd federalny kończy finansowanie hoteli dla osób ubiegających się o azyl. Immigration, Refugees and Citizenship Canada (IRCC) poinformowało, iż program zostanie zamknięty 30 września, a osoby korzystające z tymczasowego zakwaterowania będą musiały je opuścić. Decyzja ta może pogłębić kryzys mieszkaniowy i przeciążyć już teraz niewydolny system schronisk dla bezdomnych.

Obecnie w pięciu hotelach w Ontario i Quebecu przebywa 485 osób ubiegających się o azyl. Jak podał IRCC, od 2020 roku rząd wydał na tymczasowe zakwaterowanie około 1,1 miliarda dolarów. Resort podkreśla, iż pomoc hotelowa zawsze miała być rozwiązaniem tymczasowym – w obliczu historycznie wysokiego napływu migrantów.

Choć IRCC deklaruje wsparcie w znalezieniu mieszkań dla osób wciąż przebywających w hotelach, eksperci ostrzegają, iż może to być trudne w realiach ogromnego deficytu tanich mieszkań. – Gminy robią, co mogą, ale budowa schronisk wymaga czasu – mówi Adaoma Patterson z United Way Greater Toronto. – W przeciwnym razie ludzie mogą trafić na ulicę albo do przeludnionych, niebezpiecznych lokali.

Jak wskazuje IRCC, od rozpoczęcia programu ponad 15 tysięcy osób opuściło już hotele i zaczęło samodzielne życie. Jednak wielu z nich wciąż napotyka bariery – od trudności w wynajęciu mieszkań, po ryzyko bezdomności. – Brak stabilnego lokum to zagrożenie dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach życia – podkreśla Patterson.

Zamknięcie hotelowego programu zbiega się z wycofaniem planu modernizacji kanadyjskiego systemu azylowego – wartego 68 milionów dolarów projektu, który miał usprawnić rozpatrywanie wniosków i odejść od dokumentacji papierowej. Zamiast tego rząd forsuje ustawę o „silnych granicach”, która nakłada nowe obowiązki na osoby przekraczające granicę i skraca czas na złożenie wniosku azylowego do jednego roku.

Pastor Isaac Oppong jest jednym z głównych organizatorów nieustających działań Miracle Arena Canada na rzecz zapewnienia schronienia uchodźcom i osobom ubiegającym się o azyl w obszarze GTA. Od czerwca kościół przyjął dziesiątki nowoprzybyłych, zapewniając im żywność i tymczasowe zakwaterowanie na terenie kościoła.

Ekonomista Christopher Worswick z Uniwersytetu Carleton kwestionuje dane IRCC o 40-procentowym spadku liczby wniosków azylowych. – Czy to rzeczywisty spadek, czy próba zrzucenia odpowiedzialności na prowincje? – pyta. Jego zdaniem rząd próbuje ograniczyć koszty, przenosząc ciężar finansowy na prowincje i miasta, które już teraz zmagają się z niedoborami.

– Skąd wezmą na to pieniądze, skoro nie mają takich uprawnień podatkowych jak rząd federalny? – pyta Worswick.

Organizacje społeczne, które wspierały osoby bez dostępu do pomocy rządowej, także znajdują się na skraju wytrzymałości. W 2023 roku setki osób ubiegających się o azyl spały na ulicach Toronto z powodu sporu finansowego między miastem a rządem. Wtedy pomoc nadeszła m.in. ze strony kościoła Miracle Arena For All Nations w Vaughan, który zapewnił zakwaterowanie i posiłki ponad 500 osobom.

Isaac Oppong jest pastorem w Miracle Arena For All Nations, kościele w Vaughan w Ontario, który od 2023 roku zapewnia wyżywienie i zakwaterowanie imigrantom. Twierdzi, iż dla takich grup jak jego, dalsze wspieranie napływu azylantów i uchodźców w dłuższej perspektywie nie jest opłacalne.

– jeżeli rząd zakończy program hotelowy bez realnej alternatywy, wrócimy do tej samej dramatycznej sytuacji – ostrzega pastor Isaac Oppong. Jak dodaje, jego wspólnota działa całkowicie bez wsparcia finansowego. – To jak łódź ratunkowa. Pomagasz, bo nie możesz patrzeć, jak ktoś tonie. Ale nie możesz ich tam trzymać na zawsze.

Na podst. CBC

Idź do oryginalnego materiału